Věřím na Santu (2022)

Oslava narození božího syna se v USA zvrhla na adoraci tlustého dědy Mráze (který se v každé kultuře jmenuje jinak), jehož mytologii znají i pobožné děti lépe než bibli. Takže tu máme týpka, kteří "věří" na Santu a reprezentace jeho víry spočívá v kýčovitě přezdobeném bytě. Film zjevně sponzoroval Apple jako hlavní investor, tak by mě zajímalo, jak ten týpek přesvědčil elfy, aby mu vyrobili dárek pro dětskou protagonistku. Orgie konzumu jsou ty jejich vánoce.

Vánoční hrad (2021)

Brooke si pamatuji jenom jako mladou dívku, tak to byl trošku šok. Facku by měl dostal ten, kdo ji oblékal. Zvýraznit všechny nedostatky se hned tak ve filmu nepovede. Nicméně skotský přízvuk a zámek si slušnější hodnocení zaslouží.

Vánoce na spadnutí (2022)

Zápletka fajn, ale aby to fungovalo, musí se dost přiohýbat realita. Proč to má asi tak mizerné hodnocení? Jako hlavní bod vidím problém ve vnímání ekonomiky. Peníze tam neřeší nikdo kromě hlavního romanťáka. Sedí na zadku a brečí, že konkurence maká. Rozmazlená dědička je chvílemi nesnesitelná a chvílemi příjemná. Její snoubenec si ty od začátku očekáváné kopačky prakticky nezaslouží. Na pohádku (pro dospělé) je to málo pohádkové. Na komedii málo vtipné.

Wednesday (2022) (seriál)

Znalost Addamsovy rodiny je pro sledování nutnost. Bez toho se díváme na další americkou střední školu ve fantasy prostředí. Seriál Wednesday rozvíjí, co v Adamsovic bylo jenom naznačeno. Že mezi námi žijí divné bytosti.  Akorát pochybuji, že by si majorita říkala normíci a studenti školy vyvrhelové. Nebo si snad lidi v Harrym Potterovi říkají mudlové? Další pitomost je seriálová posedlost nespolečenskými jedinci. Ať zvedne ruku ten, který touží kamarádit se s někým, který vás místo děkuji pošle někam, neplní žádné sliby a neoplatí jedinou vřelost. V americké tvorbě je však takových postav plno a rovněž snah je polidštit. Hlavní zápletka je ke konci moc překombinovaná. Každopádně Wednesday je svěží vítr do tvorby pro mládež.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Začalo to slibně, ale nakonec ty povídky jsou strašně natahované a z většiny béčkové. Guillermo del Toro se stylizuje do Hitchcocka, ale stále platí, že některé věci fungují pouze na papíře. Ať už je natočí nebo produkuje sebeslavnější jméno.

Milostná past (2021)

Film o blbce, která vyrazila hledat vysněného partnera a našla (pochopila) samu sebe. I když u tohoto žánru člověk ví dopředu, jak to dopadne, stejně bylo zajímavé sledovat peripetie protagonistů. Snad si diváci z toho odnesou ponaučení, že fotka v seznamovací aplikaci charakter nedělá. A že je naprosto jednoduché být "navždy sama", když nedáte nikomu druhou šanci. Blbka musela dát tu druhou šanci nuceně a trvalo to strašně dlouhou stopáž, než pochopila, že vzhled není záruka ideálního vztahu. Jenom jsem nechápala to filmové "povinné" mísení asiatů a bělošek. Skoro to pak vypadalo, že hrdinka je k tomu všemu rasistka, když nechce toho trpaslíka s dívčím obličejem.

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

Personifikace hvězdné oblohy budiž. Vede to ke vtipné scénce ve škole, kde je disputace o tom, jak je to vlastně doopravdy. Líbí se mi zápletka vztahů, která je složitější než klasické On potkal Ji. Morální poučení pro děti, že ne vše je zlato, co se nejvíce třpytí, je velmi důležité.

Tajemství staré bambitky 2 (2022)

První díl si moc nepamatuji, maximálně tolik, že ho nemusím vidět znovu. Druhý díl má v sobě všechno možné kromě pohádky. Snaží se odrážet letošní realitu. Ano, když zrušíte armádu, protože jste hodní, je to zlými považováno za slabost. Ano, když si nepohlídáte dotace, rozkradou si je boháči. Ano, když uvěříte a neověřujete, jste napáleni. Opravdu má být morální poselství pohádek, že když vám vládnou hlupáci, potřebujete k záchraně loupežníky? Tolik k ději. Bambitka mě vyloženě neurazila a dalo se na to koukat. Herecké obsazení je slušné a ta malá holka má talent. I ty písničky se daly poslouchat.

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Od cca 1950 se opakuje pár pohádek, které považujeme za klenoty české pohádkové tvorby. A diváci by chtěli nové pohádky stejné kvality každý rok. Z filmů, co se ročně celosvětově natočí, je také drtivá většina brak. Krakonošovo tajemství nedopadlo špatně. Temnější ladění pohádky je vhodné na večerní koukání pro dospělejší diváky. Nepitvoří se tam žádní čertíci a vodníci pro tříleté caparty. Oceňuji normální charaktery a motivace. Hlavní hrdina není žádné sluníčko, protože nepozná kvalitu jeho vyvolené a bráchu obětuje celkem snadno. Vše musí zachraňovat ženská hrdinka, která není žádná přidrzlá feministka, ale klasická pohádková něžná partnerka. Jenom mohli vynechat závěrečné dovysvětlování, jak to vlastně bylo.

Harry a Meghan (2022) (seriál)

Dodívala jsem se do konce, akorát to bylo unguilty torture. Milovníci královské rodiny se o rodině moc nedozvědí. Jenom, že Meghan neměla s královnou problém ( dodatečná editace po její smrti?). Špína se kydá hlavně na staršího bratra a Kate. Nepodložené spekulace o závisti a mediálním boji. Asi jim nedošlo, že kolem zásnub, svatby apod. byl největší zájem a pak už média zajímají jenom přešlapy a skandály? A zbytek je reklama na rasismus. Adorace všeho černošského pod záminkou antirasismu. Jakákoliv kritika je rasistická. Tento pár se odstěhoval do Kalifornie za účelem soukromí, a proto píše knihy a vydává dokumenty. Asi bude H&M druhá sezóna o tom, jak se strhla mediální lavina po tomto dokumentu.