Just Before I Go (2014)

Na sebevraždu s humorem, jak jinak. Ani se nedivím Američanům, že po konzumaci přiblblých seriálů a romantických filmů, kde i skladník ze šroubárny může jet řešit své problémy do Benátek nebo dosáhnout nirvány v Tibetu, chtějí ukončit své nefilmové životy. Mentalita oběti je jedna z nejoblíbenějších. Obzvláště když chybí perspektiva. Půlka světa by s Tedem měnila a za jeho hollywoodsky nepřitažlivou existenci platila úspory překupníkům.

Ví o tobě (2021) (seriál)

Ze začátku nudné a roztahané, ale ten WTF závěr stojí za to přežít pouhých šest epizod.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Jako všechno z Bible, je příběh oslavou Boha. Bůh si po 400 letech vzpomněl, že vyvolený národ úpí v Egyptě. Nebere si cavyky a Egypt trestá hlava nehlava. Jak už to s vydíráním bývá, faraon se ještě více zatvrdí. Už se nedivím, že na židy se pořádaly pogromy, když mají nad sebou takového teroristu. Je to však natočeno velkolepě, hlavně známé pasáže rozevírání Rudého moře. Uvítala bych lepší práci s postavami, například Mojžíš se stane zachránce Hebrejců bez zjevné vnitřní motivace.

Naše dovolená a jiné pohromy (2014)

Film, který ocení pouze milovníci černého humoru. Mnoho věcí se tam děje jinak, než velí společenská pravidla. Hlášky typu "Umíráš na rakovinu, alespoň nemusíš řešit Alzheimera," by si dovolilo v reálu říct malé procento lidí. Je to jedna z komedií, kde děti nastavují zrcadlo opečovávaným životům dospěláků, ve kterých je nejdůležitější předvést se před ostatními. Když někdo něco dělá pro druhého, z většiny to dělá pro sebe. Viz plánování narozenin s třemi stovkami hostů pro dědka, který miluje rybaření. Tvůrci předvedli scénáristický um. Bod strhávám za přeslazený závěr a přílišnou toleranci spratkovitého chování. Britové chodí kolem dětí po špičkách, tudíž vydírání je cesta, která vždy spratkovi zafunguje.

Marcella (2016) (seriál)

Hodnocení po dvou sériích. Co se týče případů a zábavnosti, druhá série předčí tu první. V osobní linii se začíná, kde se skončilo. Nicméně hlavní hrdinka je čítanková sociopatka. Dvě jediné kladné věci jsou detektivní talent a láska k dětem, kterou navíc neumí podat. Jinak Marcellin život provází temnota a zkáza. Je těžké fandit vyšetřovateli, který sabotuje vyšetřování, aby zakryl své nedostatky. Anna Friel se té role zhostila s osobitým šarmem.

Ta zvláštní láska (2014)

Obsah vypadal zajímavě, ale nakonec byl film o ničem. Většinu situací by vyřešila asertivita účastníků. Hlavně na začátku, kdy "příbuzní" mohli zpovykané umělce poslat někam, kde se žije levněji. USA je velká země, ale každý chce žít v NY, "aby to měl blízko do galerie".

Železná srdce (2014)

Časový odstup od druhé světové sluší. Je to samozřejmě o Američanech pro Američany, ale už se smí ukazovat, že osvoboditelé nejsou Mirkové Dušíni na bílých koních. A že někteří kluci nechtějí střílet další kluky, ať už mají na sobě uniformu USA nebo SS. Samozřejmě závěrečná bitva se neobejde bez patosu a klasických klišé (bitva se zastaví při emocionálním okamžiku), ale pokud si nějaký válečný film zaslouží plné hodnocení, je to tento.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Pokud bych byla psychopatický úchyl s tajnou tužbou pracovat v řeznictví, taky bych si vybrala lidi z kraje společnosti, kteří mi za tu řezničinu ještě zaplatí. No ještě že je tu hodinový detektiv Liam N. Kvalitní předloha (kterou jsem nečetla) skýtá dobře propracovaný příběh a Neeson to utáhne v klidu celé sám. Ten sidekick akorát rozptyluje.

Láska na kari (2014)

Krásná pohádka o převýchově xenofobního francouzského venkova, kde dávají mišelínské restaurace dobrou noc. Uprostřed louky nedaleko vesnice stojí věčně narvaná snobská restaurace. A indičtí migranti nemají úžasnější nápad, než koupit barabiznu lautr naproti. Už se neřeší, kde vzali peníze na rekonstrukci a která banka jim dala úvěr na "drahý" barák. Tudíž vysoké hodnocení je spíš za téma kuchyně než nedovařený příběh. Navíc mám ráda nepříjemné postavy Helen Mirren.

V tajnosti (2013)

Francouzský Zločin a trest. Psychologické drama o tom, jak je těžké dodržovat všech deset přikázání. Zola poskytl zajímavé postavy a herci je úspěšně oživili. Je třeba připomínat, že minulost nebyla jenom samá Pýcha a předsudek či Angelika.