Top Gun: Maverick (2022)

Byly tam věci, které se mi nelíbily. Třeba chabý příběh, nedostatek času na rozvíjení charakterů a prezentování USA jako vojenské velmoci, která si může napadnout suverénní stát a případnému vyhlášení války se jenom vysměje. Jenže takové věci pilot NAVY neřeší, tak je neřeší ani film. Některé postavy, které se dostaly do finále, by si zasloužily víc prostoru, ale jsou tam jenom kvůli politické korektnosti. Nicméně budování napětí a vypilované scény v reálných letadlech to všechno přebíjejí. Taky mám slabost pro Toma Cruise. Gratuluji filmařům k režisérskému talentu a Cruisovi k prosazení svých vizí, bez kterých by film byl jenom další slabý sequel na dojení peněz z nostalgiků.

Dokonalost (2018)

Tvůrci mě dostali, protože nejprve jsem očekávala rivalitu, ne že soupeřky skončí spolu v posteli. Pak jsem nečekala zbytečně dlouhé záběry na černou hysterku a pak jsem nečekala, že vše je zase jinak. Na mě to bylo zbytečně moc krvavé a zápletka moc vykonstruovaná. Vždycky je podezřelé, když všechno závisí na tom, že druhý bude konat dle vašeho vymazleného plánu. Body jsou hlavně za hudební árie.

Nebezpečné pokušení (2015)

Scénář je z řady "Co kdyby". Co kdyby zaklepaly dvě sličné slečny v nouzi a sympaticky nabízely vše bez závazků? Jako denní snění nebo materiál na honění dobré, ale v reálu se takové věci nestávají. Proto se nedivíme, že se tam slečny neobjevily náhodou. Keanu hraje (na poli svádění) nezkušeného taťku dobře, protože to má být architekt a ne bývalý agent FSB věda si rady v každé situaci. Motivace dua dívek je neznámá. Nejspíš se baví sváděním slaměných vdovců a diví se, že tomu prakticky znásilnění žádný neodolal. Zvláště když alternativou je obvinění z ublížení na zdraví.

Eden vás vítá (2022) (seriál)

Pořád jsem čekala na to slibované sci-fi, ale kromě maličkého náznaku na konci jako cliffhanger nic nebylo. Jedná se o jakýsi mix Kmotra a odloučené sekty. Akorát že ta eko sekta má peníze, prostředky a lidi všude možně. V první sezóně toho moc neodhalili a na druhou nenalákali. Pro samé tajemno to vlastně bylo o ničem.

Temné lesy (2020) (seriál)

Poláci překvapili. Pomalý rozjezd na začátku je vynahrazen tajemnem, které láká k rozuzlení.  Do toho dobře známé slovanské reálie o tom, že spravedlnost neplatí pro bohaté a vlivné. "Nechoď, Vašku, s pány na led" je nadčasové téma. Bohužel rozuzlení trošku zklamalo, ale vyznění příběhu je jasné.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Pocta České Komedii, která od devadesátek skomírá na rakovinu zvanou kamarádšofty v branži. Prvok se obejde bez třeskutých vtípků, protože příběhy kamarádů jsou pestré. Žádná postava není vyloženě trapná, včetně matky Kolářové. Dokonce i první úkol vyšel zdařile, i když lavíroval na laciném námětu mužské nahoty. Opravdu příjemné překvapení české filmové scény.

Druhá míza (2015)

Karel Gott z USA zjistil, že potřebuje změnu a vzal to rovnou z druhého konce. Není snadné ze dne na den vyměnit snoubenku za starší model, opustit turné se 40 let starými písničkami a toto všechno přežít bez chlastu a drog. Nebýt vtipných replik, kterými nás častuje přestárlý Al (snoubenka a její Busywork), byla by to další nudná rodinná "komedie" o daddy issues. Dan Fogelman měl políbení múzy nebo dobrý matroš v nose, když psal svůj scénář. Pacinovi pomalé tempo kvůli věku sedne.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Parodie na bondovky. I když teď se dívám, že předloha je komiks, tak to vysvětluje. Násilím se nešetří, ale prim mají šílené a kreativní vynálezy na straně padoucha i na straně zachránců světa. Akorát ten nápad jak zajistit New World Order, trošku ukradli Billu Gatesovi. Hlavní hrdina mi přijde nejslabší článek. Mezi hereckými legendami zapadá a pořád se tváří jako psík čekající na pochvalu.

V bublině (2022)

Asi jsem se dívala na jiný film, protože jsem se smála s přestávkami až do konce. Nicméně by filmu prospělo prostříhat na hodinu a půl. Bylo hezké nahlédnout do zákulisí natáčení béčkového filmu, ve ztížených podmínkách covidového lockdownu. Herci si střílí sami ze sebe, ze svých kolegů, z filmového průmyslu a covidových restrikcí. Bublina trpí stejně jako její žánrové sestry různou kvalitou vtípků a tento žánr bývá málokdy hodnocen jako veledílo.

Ex Machina (2014)

Vývoj umělé inteligence je nevyhnutelný. Neřešíme jestli, ale kdy. Naštěstí Hollywood není svět, tak se nemusíme obávat řešení přelidněností naší Matičky přidáním pár miliard simulací člověka. Všechno je skvěle zahrané, dialogy hloubavé, ale čekala bych od filmu o převratném vynálezu víc. Morální vyznění může být nanejvýš, že nemůžeme svěřit výrobu CML (centrálního mozku lidstva) sociopatickému alkoholikovi.