Agoraphobia (2015) odpad!

Inu, minulost se naneštěstí ráda opakuje. Nejen ta zapsaná v dějinách lidstva, které se z ní ne a ne poučit, ale také v osobních životech. Ačkoli se jedná de facto o komorní snímek o několika málo hercích, dalo se z něj vytvořit mnohem lepší dílo. Dějová linie je čitelná s předstihem mnoha pomyslných tahů v šachové partii. To je pro snímek pohroma. Obdobně, jako naprosto primitivní trikové efekty, a lekací scény, které mohou vylekat tak akorát mouchu na zdi. Závěrečná sekvence snímku, už této komorní katastrofě jen definitivně otevřela propadlo rovnou do Odpadu.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Nu, poprvé vlastně nemám co dodat. Důvod? Vše za mne řekl můj "oblíbenec" TheDon, a také luka4615. Ztotožňuji se s názory obou. Ovšem...s malým dodatkem. Scénárista mohl dát postavě Hugha Glasse toliko rozumu, aby se již po prvním útoku mámy medvědice, která se pouze obávala o své potomky, aby se již nehýbal. Za pár minut by chlupatá rodinka odešla zpět do lesa. Ač se jednalo o animační medvědí mámu, její zbytečná smrt na mé emoce zapůsobila více, než-li smrt Glassova syna. V každém případě, snímek si plně zaslouží 80% a tedy krásné 4 hvězdy.

Noční směna (2014)

Inu, kdo by čekal, že v několika místnostech arci policení stanice lze vytvořit dusnou, ponurou a nepředvídatelnou atmosféru mysteriózního hororu? Pro mne od režiséra/scénaristy Anthony DiBlasia velmi příjemné překvapení... Přimhouřím oči nad některými ménělogickými scénami, a naopak tleskám s úsměvem de facto "inscenaci" s několika málo postavami, ze které bylo vytěženo maximum. Závěr samotný dává tomuto komornímu snímku další bod navíc. A herecké podání Juliany Harkavy, bych viděla alespoň na nominaci na Zlatý glóbus... Téměř 75% hodnocení z mé strany. Avšak, i s výše uvedenými přimhouřenýma očima, pomyslné prstíky sklouzávají ze 4 hvězd na lepší Dobrou, a tedy 3 pěkné hvězdy.

Zmizelá (2014)

Pokud film dokáže skutečně překvapit zvratem v ději, který by se divák již pokoušel předvídat, a to doslova o 180°. U mne tímto rázem vylétl velmi vysoko ve zpracování scénáře, režiséra a spolu s herecky velmi dobře podanými výkony, a především zdůraznění toho, jak mocná je psychologická hra velmi inteligentních sociopatů se svými blízkými i nejbližším okolím, se vyvedla na Výbornou... Není co řešit. Za mne - subjektivně - výborný filmový počin. 80% a tedy krásné 4 hvězdy.

Anguish (2015)

Dějová linie má hlavu i patu. Herci nepřehrávají, ale v některých momentech by jim dávka adrenalinu ke škodě nebyla. Hudba provázející snímek je velmi kvalitní a James Curd odvedl dobrou práci. S kamerou bylo možno si vyhrát více. Leč, subjektivně jsem postrádala jakékoli momenty napětí, o překvapeních nemluvě. A vzhledem k tomu, že film měl být inspirován skutečnými událostmi, očekávala bych silnější emoce, podtržení dané události a větší herecký výkon od hlavní představitelky Ryany Simpkins. Vzhledem k tomu, že u hodnocení/kritiky snímků natočených dle skutečných událostí jsem velmi přísná, navzdory výše uvedeným kladům, nemohu jinak než udělit jedinou hvězdu a tedy 25%. Pro nenáročné diváky, může být snímek ovšem vnímán zcela jinak...

Paranormal Activity: The Ghost Dimension (2015) odpad!

Bohužel, k mému vlastnímu překvapení se u tohoto snímku zcela rozcházím v názoru s těmi, jenž mám přidány jako dobré hodnotile/kritiky filmových děl... Od závěrečného dílu jsem zkrátka očekávala mnohem více. Více lidských i duchovních "soubojů" s "démonem Tobbym", lépe provedené vysvětlení, a také lepší dialogy a herecké výkony. Jestliže se já, která chce mít u filmu tmu, ticho, kafe a cigaretu, opakovaně zvednu z křesla, abych umyla nádobí, a poté nachystala manželovi svačinu do práce, zatím co film běží, je něco opravdu velmi špatně... Nemám tu co ocenit. Nevidím konec pomyslné "Ariadniny nitě", jenž by měla poutat všechny díly. Leknout se? A čeho, pro Kristovy rány?! Nečíst děj o minuty dopředu, jako znát několik tahů dopředu v šachu? Pardon, dějová linie byla průhledná jako právě umyté okno. Herecké výkony? To už by mnozí mí sousedé sehráli ono "divadlo" lépe... Ne, tentokráte zkrátka nemohu jinak: Nedostatečná, a tím pádem letí celá práce tvůrců z méh subjektivního pohledu do Odpadu.

Sinister 2 (2015)

Následné mé hodnocení bude pro čtenáře až nezvykle krátké, oproti hodnocení a komentářů jiných snímků: Ve 20:05, kdy můj manžel zapíná ČT24 a já obvykle začínám krátký maraton (obvykle do 01:00hod.) shlédnutí snímků či dílů seriálů, jsem si pustila Sinister 2 jako první. Poprvé jsem usla po pár minutách a film vracela nazpět, aniž si toho manžel všiml. Leč, když sem usla podruhé, potřetí a nakonec i po čtvrté, kdy už mne vždy polehounku budil manžel, jsem podlehla jeho naléhání a po dlouhé době jsme tak šli spát spolu zároveň... Tímto děkuji, tvůrcům snímku za klid doma, možnost se dlouze vyspat a probudit se nezvykle čilá, za což jim dávám s radostí 1 hvězdu... Film samotný hodnotím Nedostatečnou. Protože pokud mne nedokáže uspat ani X krát shlédnutý některý z dílů Star Trek: Voyager, tento film pak dokázal nemožné: Poprvé mne nějaké snímek "upoutal" natolik, že se mi zavřely oči a spadla hlava s laptopem na klíně o půl deváté večer. A ač jsem se snažila všemožně přemoci, výsledek skončil, jak jsem uvedla výše. Mozek dal zkrátka přednost spánku před dějem filmu. To jsem ještě nikdy nezažila, natož v tak brzkých večerních hodinách...

Baahubali: The Beginning (2015)

Bože můj, do koho jsi to zase duši dal?! Aniž bych se chtěla rouhat, mám namysli režiséra a scénáristu v jednom S.S. Rajamouliho, který si sám neopomenul navíc střihnout ve snímku malou roličku navrch. Kde je zakopaný onen pověstný pes? Z mého pohledu: V předlouhých scénách hraných písní, které stopáži filmu ukrojili řádný kus... Tak buď se dívám na fantasy snímek, nebo na romantický muzikál. Zkloubit tyto dva zcela odlišné žánry, to snad zvládne opravdu jen Indická tvorba. Pro diváka v Indiii zřejmě normální k pochopení. U mne však došlo k jakémusi chvilkovému schizmatu v šedé kůře mozkové, která chvílemi vůbec netušila, cože se to vlastně děje. A useknutí filmu po 159minutách tak, že vím, že nic nevím (že je Shiva právoplatný vládce bylo jasné od počátku), to už opravdu natahuje struny mé trpělivosti až přes limit únosnosti. Leč: Krásná výprava, nádherné animační scény království Mahishmati, krásné kostýmy, velmi dobře (za 2) natočené bojové scény, nedovolí mému svědomí práci pomyslně škrtnout červenou propiskou a dát Nedostatečnou. Film pro nenáročného diváka, a diváka milujícího indo-asijské snímky, může být tento film zdařilým počinem.... Tedy subjektivně hodnotím za výpravu, animace, kulisy, kostýmy, bojové scény - paradoxně k počátku hodnocení - 55% a tedy horší Velmi dobrou.... 3 hvězdy. Ale pokračování již vidět nepotřebuji. Děkuji.

Kletba zlatého květu (2006)

Přísloví, že pod slupkou, ač by byla zlatá, se může nacházet zkažené ovoce, naplňuje tento velkofilm do posledníh puntíku. Nádherná a velkolepá výprava. Překrásné kostýmy. Děj s hlavou i patou, jenž s každou další minutou proniká hlouběji pod kůži diváka. A kdo by v samotném závěru tohoto velkolepého dramatu nesoucítil s již bezmocnou a o všechny naděje připravenou skutečnou "Císařovnou Nebeského draka", musel by být vskutku "studeným čumákem". Zvláště poslední sekvence závěrečné scény se postarala o císařskou třešničku na velmi nádherném, avšak hořkém dortu tohoto velkolepého díla. 80% a tedy lepší krásné 4 hvězdy...

Nezvratný osud 5 (2011)

Pravděpodobně nejlepší díl z celé na sebe volně navazující série. Ostatně, jak se říká: To nejlepší nakonec. Děj má hlavu i patu. Trikové efekty na Výbornou. Návrat Tonyho Todda do scénáře se povedlo velmi nevtíravým, ale o to účinnějším způsobem. Jednotlivé postavy sice ve svých rolích lavírují, leč scénarista jim nedal prostor k napáchání příliš velkých škod. Závěrečná scéna, kdy se celý snímek vrací na počátek prvního dílu, byl proveden opět na Výbornou. Vznikl tak dokonalý cyklický kruh. A kruh je Alfou a Omegou všeho. A věta: „Smrti se nelíbí, když ji chce někdo napálit.“ , ta je překvapivě mnohdy až příliš podobná realitě. Za sebe mohu uvést hned tři takové případy: 1) Požár diskotéky s názvem "U Vlka". Jedna z dvojčat unikla hořící, padající plátěné plachtě jen díky tomu, že do ní kdosi v panice strčil a ona upadla pod dlouhý stůl, na němž hořící plachta jednou polovinou dopadla. Druhá byla na místě, kde před pádem nejmenovaná slečna stála. O dva měsíce později měla se čtyřmi přáteli automobilovou nehodu v Petrovicích u Karviné. Ač zbývající čtyři vyvázli jen s podlitinami a naraženinami, dotyčná slečna - jako jediná - při nehodě zahynula. 2) Při důlním sesuvu, kde zasahoval můj bývalý spolužák a vyprošťoval zaklíněného našeho společného známého, důlního elektrikáře se zaměřením na silnoproud. Ten narozdíl od druhého zesnulého kolegy vyvázl pouze se zlomeninou stehnní kosti. Po celou dobu opakoval, že pokud ho odtamtud dostanou, nikdy se nevrátí, protože se nehodlá nechat zabít. Půl roku po propuštění z nemocnice, nastoupil u největšího poskytovatele el.energie v ČR, právě jako "opravář" poškozených vedení s vysokým napětím. Za necelé tři týdny zahynul po zásahu el.napětím o síle 20.000V. 3) Manželův známý, voják z povolání, unikl "smrti" narozdíl od svých kolegů při oné nešťastné teroristické akci v Afghanisánu na Českou základnu. Po návratu z mise čerpal 6měsíční dovolenou. Tu využil na úpravu domu, který zakoupil s manželkou a malou dcerou. Při úpravě stěn studny, se zbortila kontrukce elektrické kladky. Po pádu do 7 metrové hloubky, se na něj navíc zřítila i část oné kladky a způsobila mu mnohačetné fraktury lebečních kostí. Zranění nebyla slučitelná se životem... Tím vzniká možná také otázka korespondující s větou Tonyho Todda: "Je film blíže realitě, či realita blíže filmu?" Tak či onak, hodnoceno dle shlédnutí všech pěti dílů Nezvratného osudu, jednoznačně si tento závěrečný díl sáhl konečny prstů na pomyslný piedestal. 80%, a tedy lepší 4 krásné hvězdy.