Lovec: Zimní válka (2016)

Odhlášena pro dlouhou neaktivitu...ono napsat kritiku na některé snímky trvá poněkud déle. Inu, k věci ve zrychlené verzi: Výkony obou hlavních představitelek Ravenny a Freyi jsou na Výbornou. Dějová linie nám sice mírně do sebe zatahuje Sněhurku a lovce (naštěstí se obejde bez její představitelky), leč jinak ji lze hodnotit známkou Velmi dobrá. Nicméně, jsou zde tři zásadní chyby: 1) Ledová královna v originále, nemá žádnou sestru, ale zakletého strážce v podobě ledního medvěda, kterým je její milenec/láska. 2) Ravenna se nám po bodnutí od Sněhurky ve snímku Sněhurka a lovec, odplazila k zrcadlu, měníc se ve stařenu, kde také - a nyní pozor - zemřela. Tedy na žádné splývající kouzlo se zrcadlem nebyl čas. 3) Kam mi paměť v legendách, pohádkách a příbězích sahá, pak Goblinové se nikdy o zlato nezajímali. Naopak, zlato bylo vždy atributem zájmu trpaslíků, viz. na konci duhy je hrnec zlata od trpaslíků. Ač bych sama snímek zpřístupnila dětem od kategorie věku 15+, mohou se najít tací, kteří dovolí shlédnout tento snímek i dětem, kterým se ještě čtou pohádky před spaním. A u těch může tento snímek - co se pletení pohádek týče - pěkně zamotat hlavičky. K samotnému hodnocení: Za výkony Charlize Theron a Emily Blunt, za scénář/výpravu, avšak k přihlédnutí k zásadním třem chybám, srážím hodnocení na 60% a tedy 3 hvězdy.

Čarodějnice (2015)

Naprosto ctím velmi kladné hodnocení mnohých komentátorů/kritiků. Za sebe však musím říci, že mé nemalé očekávání nebylo naplněno a to ani z půli. Ačkoli herci podali v této komorní inscenaci velmi dobrý výkon, mnohé dějové sekvence mne mátly jako včelu v zimě. Konkrétně: Zajíc, kozel Phillip, existence či neexestince chatrče v lese, a samotný závěr. Tak buď nám hlavní hrdinka na konci snímku ztratila pár koleček z hlavy, a tím lze závěrečnou scénu přisoudit ztrátě zdravého rozumu, nebo tzv. "čarodějnicí" byla. Viz. scéna s rozbořeným chlívkem a ztrátou obou nejmenších dětí, nebo trpěla paranoidní schizofrenií s inklinací k psychotickým stavům. Ať tak či onak, právě výše konkrétně uvedené filmové scény zmátly natolik, že jsem nebyla sto schopná posoudit - a to ani jako spisovatelka - co tím chtěl "básník" říci. Za mne proto pouze 40% a tedy 2 hvězdy.

Cabin Fever (2016)

Nu, snaha o záchranu naprosto zdecomovaného druhého dílu zde byla. A přes množství hloupostí a pro mne nekomediálních prvků ( a to černý humor miluji), se přesto povedlo uplácat jakési komorní představení či spíše inscenaci, kde se nám vrací ona známá 300× zrychlená "práce" zřejmě bakterie Streptococcus pyogenes, jenž je jedním z původců nekrotizující fasciitidy. Dále nakažený muž, pes, chata v krásné přírodě, a zcela idiocií trpící místní obyvatelé. Oproti druhému dílu, jak již jsem zmínila, jest tato inscenace za lepší Dostatečnou, či horší Dobrou, jak se komu zlíbí. 40% a tedy dvě hvězdy.

Královna Kristýna (2015) odpad!

Jako historička nemohu akceptovat takovéto povrchní, odbyté a nízkorozpočtově zpracované filmové dílo, o jedné z nejvýznamějších královen Švédska a potažmo i Evropy. Nekompromisně dávám Nedostatečnou, trhám jak žádost na byt a vhazuji do Odpadkového koše!

La cara oculta (2011)

Excelentní psychothriller. Andrés Baiz by si za tento snímek plně zasloužil zlatou plaketu. Mohu jen vřele doporučit.

Bohové Egypta (2016)

Pane Bože, do čeho jsi to zase duši dal?! Být ve starém Egyptě, dám oba scénaristy Matta Sazama i Burka Sharplesse poslat na 10 let do kamenolomů jako trestance kamsi do východní pouště. Pro Alexe Proyase přichystala 50 ran holí na chodidla a na záda. Beru zcela navědomí, že se mělo jednat o fantasy. Leč, je tu ono proklínané ALE. Pro osoby ať mladistvé či dospělé, a neznalé dějepisu, či čehokoli o Druhé kolébce civilizace (První byla Sumerská říše), tedy starověkém Egyptu, se dostalo takové množství zkreslených a chybných informací, že tento snímek neomlouvá ani zařazení mezi fantasy, jelikož nevychází z vymyšlené říše, ale existující. Naprosto zdrcující chyby v božském pantheonu bohů Egypta, jejich původu, postavení, ztvárnění a rozložení moci. Zcela historickou mytologii devastující zrození Hora, syna bohyně Eset a Usira, který byl zplozen až po jeho zavraždění Sutechem/Sethem. Z temného hada Apopa, vládnoucímu říši temnoty, kam denně vplouvala bárka boha Re, aby se Re znovuzrodil spolu s novým dnem, se stala jakási kouřová příšera ne nepodobná Pojídači světů z filmu Fantastická čtyřka 2: Silversurfer. Zkrátka zmatlanina, jenž může směle konkurovat i dortu, který uvařil pejsek s kočičkou. S přihouřenýma očima a skřípějícími zuby, alespoň za trikové efekty dávám jednu hvězdu. Ovšem o vlásek vedle před Odpadkovým košem....

The Exorcism of Anna Ecklund (2016) odpad!

Domnívám se, že více výstižněji se tento paskvil lépe nedá popsat, než-li: Už jsem viděla koně tancovat, medvěda na housle hrát, ale takou primitivní, nedomyšelnou a povrchní stupiditu ještě ne. Odpadkový koš, prosím!

Diablo (2015)

"Zvědavost zabila kočku."... Toto přísloví původem z království Jejího Veličenstva Alžběty II., varuje původně před tím, že i kočka se svými 9-ti životy, může o všechny přijít v jediném okamžiku... V mém případě má zvědavost táhnoucí mne k tomuto paskvilu westerno-blábolovitému NEhororu, který je Bažantem na víně asi tak, jako Kuře alá bažant, připravila o 90 minut života... Ovšem toto kuře ještě navíc kuchař-režisér Lawrence Roeck za asistence druhého scénaristy, zapoměli osolit, nádivku splácali z toho, co poloprázdná spíže a lednice daly, a namísto Burgundského, jej podlili krabicovým Kahanem. Zkrátka a dobře: Násilím splácaný děj, nesmyslně se měnící roční období během několika týdnů, zcela zmrvená snaha o vytvoření alter Ega hlavní postavy Scotta Eastwooda, která patrně měla divákovi nastínit onemocnění paranoidní schizofrenií, v kombinaci s psychotickou poruchou jako následkem války, z níž se hlavní postava vrátila domů. Vedlejší role netvořily ani pomyslné křoví, ale spíše seschlou trávu. Závěrečné rozuzlení příběhu je varováním pro všechny buducí scénáristy, jak to nemá vypadat... Zač tedy oněch 40% a tedy 2 hvězdy, když tu "baba" prská jak vzteklá kočka? Jednoduše za krajinné scenérie, krásné koně a malou indiánskou skupinku hovořící rodným jazykem, a nikoli angličtinou. Tímto celý výčet, shodnocení a "oznámkování" končí...

Lidé aljašské divočiny (2014) (pořad)

Nejedná se o mediální výmysl. Ono stačí mít pár kontaktů na známé z USA, kteří se pohybují v oblasti publicistiky a dokumentární filmařiny. Na rodinu Brownových upozornili malou televizní stanici KTVA. Od ní - po dlouhém hledání shody týkajících se natáčení - a právního omezení ze strany rodiny Bownových ve smyslu korekce, co ještě může být zveřeněno a co již ne, souhlasili se spoluprací televizní stanice Discovery, která následně odkoupila práva od stanice KTVA. Osobně tento televizní pořad z reálného života rodiny, jenž se rozhodla vrátit se k přírodě a "utéct" od blázince zvaného "civilizace", považuji za velmi poučný, a také příjemně odpočinkový. 85% a tedy lepší 4 hvězdy, patří rodině Brownových, nikoli Discovery, ač tomuto televiznímu "molochu", za světové prezntování tohoto pořadu velmi děkuji. Avšak bez Brownových, by nebyl pořad Lidé z aljašské divočiny....

Zbrusu Nový zákon (2015) odpad!

Pokud se se sebezapřením distancuji od pohledu jako osoba s vírou v srdci (nikoli v kostelech a černozádelních), pak jak mám ráda francouzské komedie a jejich humor. Na tento snímek však - obrazně řečeno - neurony mé šedé kůry mozkové vrhaly jen nic nechápající kukadla. Ani jeden důvod k úsměvu, natož ke smíchu. Zdali měl mít film jakýsi skrytý podtext, pak jsem jej - co mi paměť sahá - snad poprvé v životě nenalezla. Pokud se mělo jednat o komedii s velkou nadsázkou, pak u mne všechny nadsázky i "sázky" na diváckou mysl v mém případě zcela propadly. Subjektivně jsem film protrpěla. Hlavu ani patu jsem nenašla. Dějová linie rozjetá jak koleje s X výhybkami na Přerovském vlakovém nádraží. Herecké podání kulhalo na obě nohy stejně, jako čtvrtý díl Babovřesků, který již netočil pan režisér Troška... A kde nic není, ani čert nebere, říkává se. Co tedy s tím??? Co sedne jednomu, může tlačit jako malé boty druhého. V tomto případě mi ony boty doslova drtily palce u nohou. Navzdory většinovému krásnému ohlasu a hodnocení, nemohu jinak, než-li otevřít odpadkový koš.