Mladý Mesiáš (2016)

5 hvězd a tedy 100% kladné hodnocení, jak již mnozí dobře vědí, je u mých hodnocení vzácností. Zde, u tohoto snímku Cyruse Norasteha, jež ho natočil bez desítek milionů na rozpočet, ale za to s nevídaným citem, skrytým poselstvím, které dokázalo zahřát mé srdce a opět zcela otevřít mysl, bych byla pokrytecká, kdybych oněch 5 hvězd neudělila... Bůh, i čtenáři, mi odpusť to nekřesťansky dlouhé souvětí... Domnívám se, že má kolegyně z řad spisovatelů, paní Anne Rice, může být taktéž se zpracováním své knihy do této filmové podoby, rovněž spokojena... Existence Ježíše Krista již dávno není spekulací, ale historiky a odborníky doloženým faktem. Zda-li byl synem Božím, či prorokem s léčitelským darem, toto jediné zůstane otázkou... *Mimo hodnocení, pouze k zamyšlení: ( Jeho poselství a Boží desatero - nikdy nespojovat s žádnou církví, neboť ony jsou jen "firmami", kdežto pravá víra je jen a pouze v srdci - , však byly velkým odkazem celému lidstvu. Odkazem, který nám mohl pomoci si stvořit Ráj již zde na Zemi. Místo toho, nás oslepily moc, závist, chamtivost a nenávist, a namísto Ráje, jsme si zde stvořili malé peklo.) *... Samotný snímek neklade na diváka žádný nátlak volby. Neobsahuje více než musí. A nechybí mu méně, než-li by mělo. Rozvinuje diváku pestrobarevný gobelín, který odhaluje jeden příběh. A tento pomyslný gobelín, měl by mít své místo vysoko ve všech světových filmových oceněních. A snad také potěšit krásou a utkvět v mysli každého diváka, jehož mysl není přízemní a povrchní a jehož srdce postrádá citu... Pane režisére Nowrastehu, máte můj obdiv i mé nejvyšší ocenění, které mohu udělit. Děkuji za krásný filmový počin.

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Dawe04 z velké části již napsal mé subjektivní i objektivní pocity z tohoto filmového počinu. Leč tentokráte R. Emmerich učinil obrovskou chybu, jíž se nesmí dopustit spisovatel, scénárista a už vůbec ne režisér: Vsadil na nové animační technologie a akci. Jenže na tom neustojí žádné dílo. Podobně, jako jen na "posteli" neustojí žádný vztah. Celý snímek postrádal to nejzásadnější: Předivo děje! Děje, který čtenáře nebo diváka vtáhne do díla samotného, ať již má podobu knižní ( o to je to těžší,než-li u filmové a tedy vizuální tvorby). Absence nebo spíše jen tak, aby se neřeklo, napsaný děj byl tím, co v mých očích, mysli i srdci, tento snímek zkrátka zabilo. Svému 20 let starému předchůdci nedosahuje ani po kotníky.... Rolande, Rolande, vsázet pouze na vizuální efekty a akci, to snad může stačit našim pubertálním dětem (všem ovšem také ne). Ale pro dospělého a alespoň trochu přemýšlivého a vnímavého diváka, byl tento Váš počin zklamáním... Když už mne sprdnul i manžel, který shlédne kdejakou ptákovinu na co že jsem ho to vytáhla do kina a zbytečně vyhodila 400,-Kč za vstupenky, pak je opravdu zle. Inu, nepotěšil jste mne. A ani já Vás nepotěším. Dostatečná s pohlavkem, a jediná hvězda za humornou postavu známou hlavně ze ST jako důstojníka Data, Brenta Spinera.

Penny Dreadful (2014) (seriál)

Tento seriál dokázal to, co se podaří jen málokterému z posledních let. A to - v dobrém slova smyslu - vyrazit mi dech a pevně uchopit mou mysl natolik, aby se během jeho sledování oprostila od každodenních starostí a bohužel stále méně radostí. Ačkoli první série seriálu ještě nademnou neměla tuto krásnou moc, druhá už ji nabývala. A konečně třetí série mi pomyslně vykouzlila úsměv na rtech i na duši jako ženy i jako spisovatelky a autorky. Zcela mne rovněž svým hereckým talentem ohromila Eva Green, kdy především na její a jí podané roli Vanessy Ives stojí a padá z mého pohledu vše. Až daleko za ní jí v tomto maratónu dobíhá postava Victora Frankesteina v závěsu za ním hned s panem Chandlerem. Timothy Dalton po mne vždy byl průměrný herec, u nízkorozpočtové remaku Kleopatry to jen potvrdil. A ani zde nemohu nalézt pevnou půdu pod nohama pro jeho roli. Je pro mne jen jakýmsi spojovacím článkem. Postavu Doriana Graye zde považuji za nadbytečnou a chybovou ve smyslu původního díla. Dorian Gray již byl v této době dávno konfrontován se svým autoportrétem, o což se postaral jeho zhrzený milenec. Duchovní propojení s obrazem tak zařadilo zpětný chod, a zatímco obraz nabýval své původní podoby, Dorian Gray ztrácí svou nesmrtelnost i půvab a konečně jej dohání smrt, kterou tak dlouho obelstíval. Leč dobrá, jedná se o jinou tvorbu, jinou verzi a jeho postava je také přijata, ač se subjektivně domnívám, že by se bez ní seriál obešel. Nuž, Eva Green coby Vanessa Yves nastavila laťku tomuto dokonale dobovému Viktoriánskému Londýnu, zahaleného ve smogu, mlhou z Temže a vynikající výpravě, laťku velmi vysoko. Pevně věřím, že se jí podaří jí ještě udržet, ne-li ještě malinko pozdvihnout. Za mne 90% a tedy hodnocení hvězd 4+ .

Warcraft: První střet (2016)

Jelikož jsem hru Warcraft nikdy nehrála, není má kritika snímku tímto ovlivněna. Dějová linie sice někdy poskakuje kupředu rychleji, než-li by měla, ale je ucelená a tudíž dobře čitelná/sledovatelná. Kostýmy a kulisy se u živých herců v této fantasy podařily na výbornou. Bohužel, totéž nelze říci o práci animátorů. Místy barvili až přebarvili, ale po celou dobu jsem se nemohla oprostit od srovnávání s prací animátorů trilogie Pána prstenů, Hobbita a zvláště pak Avatara. Za těmito veledíly filmové fantasy/sci-fi tvorby, tento filmový počin animačně pokulhává na obě nohy. Nicméně, sečteno a podtrženo: Rozpočet na snímek dělal zkrátka své, ostatně totéž vidíme i u České kinematografie posledních 20 let. Leč snaha se cení ač práce studia animátorů lavíruje mezi dobrou a dostatečnou, a jak již jsem uvedla, dějová linie je rovněž dobrá. Kostýmy a kulisy jsou na výbornou. Přesto zprůměrováno, jedná se o mírně nadprůměrné fantasy, které nás starší neurazí a děti jistě zaujme. Výsledkem je tak 60% a tedy 3 hvězdy.

V zajetí démonů 2 (2016)

Vzhledem k tomu, že se jedná o snímek natočený podle skutečných událostí, ač si jako vždy dramaturgové přikoření děj, byla jsem velmi mile překvapena tím, že režisér James Wan - patrně díky pochopení principů chování duchovních démonických entit ze zkušeností manželů Wardových - (pozn. Neplést s démony, tedy padlými anděly) neustoupil od pravděpodobnosti, že zfilmování této události bude zkrátka podobné události, kterou natočil v roce 2013... Postup ataku vůči jednotlivci či celé rodině ze strany duchovních démonických entit, má vždy velmi podobný průběh. James Wan se tohoto faktu nezalekl v tom smyslu, že zfilmováním podobné události narazí na nepochopení a nevděk diváků i kritiků. Ba naopak! Dále velmi kladně hodnotím snahu o co možná největší dosáhnutí ztvárnění reálií osmdesátých let. A rovněž nelze pominout jeho dokonalé navození amplitudy oddechu až téměř romantického, jenž o pár vteřin později vystřídá prudce narůstající akce a napětí. Akceptace nezvratných faktů podobných událostí, snaha o jejich pochopení a následné ztvárnění do filmového snímku s velmi dobrou výpravou a skvělými hereckými výkony zvláště Very Farmigy, tomuto snímku a režiséru Wanovi přináší můj právem zasloužený potlesk a obdiv nebát se opět držení faktů. 85% a tedy hvězdy 4+ .

Temná strana dveří (2016)

Shrnutí za mne provedl níže Marceloo, za což mu děkuji. :o) Proč tedy ta odlišnost v hodnocení? Důvody jsou prosté: Velmi málo provedené zasvěcení hinduismu a jeho mytologie pro diváka neznalého. Představitelé a zástupci Sannjasínů, tedy svatých mužů, jejichž úkolem je duchovní vysvobození od koloběhu nečisté karmy člověka, jsou zde vyobrazeni jako kombinace (chováním) středověkých katolických kněží s obličeji pomalovanými ve stylu Australských Aboriginců. Další zásadní absurditou, je zde ponechán jakýsi svět duchů či spíše duší. Hinduismus předpokládá a věří v reinkarnaci duše. Tedy z jednoho těla do jiného. Prostor pro jakýsi svět duchů zde nemá místo. Poslední ránou pod pás, je pak naprostá ignorance scénaristy a režiséra k podstatě lidského života v Hinduistickém učení, tedy: Lidská duše se podle ní po smrti znovu narodí do jiného těla. Kde a v jakých podmínkách se narodí určuje tzv. karmanový zákon. Člověk si svými činy vytváří buď dobrou nebo špatnou karmu, která se postupně hromadí a projevuje se v tomto nebo dalších životech.Tento zákon nesouvisí s neposlušností vůči Bohu (bohům), ale jde o příčinu a následek porušení vesmírných zákonů dharmy. Příčinou toho je nevědomost tzv. Avidja, která je postupně odstraněna a nahrazena poznáním, že – Pravda vždy zvítězí. Jestliže se mělo jednat o hororovou duchařinu odehrávající se v srdci Hinduismu, měl snímek výše uvedené skutečnosti respektovat, a ne mystifikovat diváka nesourodým skloubením křesťanské a hinduistické víry. Jako autorka knih tzv. stylu umělecké literatury faktu, nemohu nad tímto do očí bijícím Faux Pas přimhouřitt oči. 40% a tedy 2 hvězdy....

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

No nemít monitor LED Full HD Black, zřejmě bych kromě brýli na dálku potřebovala i na blízko, abych v té většinu snímku trvající tmě cosi viděla. Střetnutí Čuprmena z Kryptonu, který je neprůstřelný, lomželezo, kterému navíc nevadí pobyt mimo Zemskou atmosféru, s rádoby na vzpěračsko-bojovnické stravě odchované lidské střevo v masce, které se spoléhá na "novou a tajnou" vlastní technologii, by za reálného předpokladu - bez Kryptonitu - trval 5 minut a diváci mohli jít z kina domů, muselo mít zápletku. (Bože, odpusť mi to to nekřesťansky dlouhé souvětí). Ano, zápletku. Ale pro Kristovy rány, copak za ní zase musel stát nějaký sociopat s Egem obra, ale mozkem brouka Kovaříka?! A co ta trollí příšera, která tomu všemu v závěrečných minutách dala takový pravý hák, že po ní šel celý snímek k zemi ještě před gongem?! Ne, tady budu neoblomná. Kdosi, versus kdosi, či cosi, takových "Céčkových" snímků už jsou tucty. Výjimku tvoří první díl Predátor vs. Vetřelec. Jenže, přes všechny trikové efekty za miliony, a kulhající kupodivu i herecké výkony, nelze jinak, než oznámkovat Dostatečnou, vrátit oběma scénaristům a hybaj domů se snažit víc a pamatovat, že mnohdy méně jest více, než-li naopak! 25% a tedy 1 hvězda.

X-Men: Apokalypsa (2016) odpad!

Jak tento snímek mohl přesáhnout hodnocení 70%, je pro mne větší záhadou, než-li to, proč se tým čtyř scénaristů pokusil sérii X-Men "zakroutit" krkem. Tu z období Střední říše starého Egypta přichází cosi uvařeného v kotli ze zbytků Von Dooma, autobota, predátora a s vypůjčenou kápí od Polednice, aby nastolilo chaos spíše mezi X-Meny, než-li lidským pokolením. Ale už alespoň víme, kde profesor Xavier své vlasy nechal. Inu, Apocalyps vskutku nasadil tomuto zatím poslednímu snímku série šaškovskou korunu. Nemohu jinak, ani kdybych obě či zavřela: Nedostatečná a tato nezvedená práce letí do Odpadkového koše.

Rozkaz zabíjet (2016)

Když science fiction, tak kvalitní. Abych usnula u filmu, to se dlouho nestalo. Akce na úkor dějové linie a dialogů. Trikové efekty průměrné. Hororové prvky jsem se opravdu - až do spadnutí víček - snažila nalézt. Leč marně. Inu, co člověk, to názor. Jeden má rád macaté, jiný zase placaté. Pro mne, pokud jde o žánr sci-fi, a nebudu v duchu slintat nad několika málo Hollywoodskými gentlemany, má laťku nastavenou nejníže u snímku Propast, a její pomyslné nejvyšší háčky pro uchycení někde mezi Planetou opic, přes Avatara, X-Meny konče u čtvrtého dílu. Bohužel, tento snímek pro mne nezvládl flop ani na úroveň Propasti, a laťku vzal sebou už hlavou. Takže 30%, což na dvě hvězdy nestačí.

Gangster Ka: Afričan (2015)

Jelikož je všem zasvěceným osobám zřejmé, že oba díly mají vyprávět příběh Radovana Krejčíře, je zde hned na počátku nutno podotknout zcela zásadní věc: Oproti prvnímu dílu, se tento již dramaturgům vymkl z rukou. Předvedení a vykreslení zde osoby a vztahu k manželce R.K. v JARu, naprosto neodpovídá realitě. Vzhledem k tomu, že původně pocházím z Karviné a v Českém Těšíně jsem velmi dobře znala osoby, které znaly R.K., a téměř pokaždé při každé cestě ze současného bydliště na hřbitov prarodičů projíždím kolem jeho rodného domu, který stále obývá jeho matka, a jsou mi známá některá fakta (některá) uvedená v dílu prvním, pak druhý díl je zcela postaven na hlavu. Pro R.K. je jeho rodina tím nejdražším, včetně a samozřejmě manželky a potomka...ač tuším, že potomci jsou dva. Jeho manželka navíc po jeho útěku do JARu, disponovala veškerým majetkem a všemi vědomostmi. Což platí dodnes. R.K. by se k ní nikdy nechoval tak, jak vykresluje snímek. Vážil si ji, miloval a ctil. Nějaké lehké děvy na doma, fetování, či jízdy po veřejných domech v Johannesburgu, by mu nejen netrpěla ona, ale z povahy jeho charakteru, který může být křivější než paragraf, jsou tyto tři věci pro něj samotného nemyslitelné. A to již z důvodu toho, že vzhledem k vědomostem a dispozicí s majetkem, by si nedovolil takto provokovat svou ženu, a také proto, že jakákoli hlava jakéhokoli kmotrovského gangu, musí být vždy čistá pro racionální myšlení. Jak to vím, je jedno. Faktem je, že tento druhý díl je možná o nějakém Kraviecovi, ale rozhodně nepředkládá příběh R. Krejčíře. Tímto celkově srážím hodnocení snímku na necelých 20% a tedy 1 hvězdu za snahu. Špatnou, ale snahu.