Diamant 13 (2009)

Rozpačité francouzské krimidílo. Evropa je v tom vidět, ale nemá to stavbu. Témata o zkorumpovanosti policie a o vybledlých vztazích tu sice zahrají, ale nepřináší to mnoho nového (ani filmově) oproti francouzským detektivkám z osmdesátých let.

Čínská čtvrť (1974)

Jsem příznivcem noir, takže moje hodnocení je srdcové, ale i tak - je to Nicholson všech Nicholsonů ve vrcholné formě. Filmově je to retro bez neurotických neposedností kamery a střihu. Zamontování humoru do akčního filmu je zrádná bažina, která to tady nepotápí, ale právě naopak umocňuje. To je jako když komedie ukáže i drsnou tvář, jak to umí třeba Italové (např. Moji přátelé 1975, 1982, 1985 nebo Brancaleonova armáda, 1966 nebo Nová strašidla, 1977).

Mafián (1996) (TV film)

Další mafiánská konverzačka. Osobou Gottiho se zabývá i film Gotti (2018) s Johnem Travoltou. Aj, ale i tamten i tenhle je více konverzační, než akční. Ono to tak asi bylo, že na sebe většinou zloduši dělali mocenské vlny a pak se utrhli a zastřelili někoho u holiče a tomu podobně. Ale hrome kde je strhující filmový příběh, který nás uvádí do zákulisí mafie, a který má dramatický spád?

Gotti (2018)

ZaplaťBuddha za další životopisnou gangsterku, ale i když John Travolta dělá co může, ale konverzační schéma filmu nepřemůže. Film negraduje a ve srovnání s legendárními Kmotry je to b-žel jen odvar.

Na špatné straně hlavně (2016)

Steven Seagal už to sám neutáhne a režisér mu s tím nepomůže. Je to hromada klišé s rákosniskou striptérkou. Celkově bez hlubšího smyslu a bohužel i bez napětí.

Poslední eskorta (1973)

Kdo to neviděl tehdy a koho to tehdy nechytlo, tak si k tomuto filmu dneska bude asi nesnadno hledat cestu. Opanování filmu Jackem Nicholsonem je sice obdivuhodné, ale připadá mi, že podobně jako Vlasta Burian bez řízné reflexe zvenku a bez ostatní podpory filmového týmu, oře jen mělkou brázdu, která nedokáže nahradit nosný příběh se vším, co k filmu patří.

Cesta bez návratu (2017)

Celou cestu se nic neděje, až ke konci, ale to už je potřeba urychleně to skončit. Obdivuhodné je, že tahounskou roli v psychologickém filmu svěřili profláklému akčnímu hrdinovi. Arnold Schwarzenegger se s tím statečně popral a zahrál  tvář zdrceného starého muže. Bohužel ale není herec a psychoscény, kterých je tam víc než dost, tak neutáhl. Čest odvaze tvůrců, ale nemá to opravdový hluboký rozměr, jaký by toto téma naznačovalo.

Podporujte svého šerifa! (1968)

Legendární westernová komedie s padouchy a se špinavými padouchy. Pokud si vás ale nezíská herecký výkon hlavního hrdiny (James Garner), tak to bude chvílemi i docela otrava. Aby komedii udržel jen situační humor, to už sakra musí být situační humor! I tady by prospěla občas nějaká ta hloubk, případně dějové zvraty.

Králové ro(c)ku (2006)

Rozjezd dobrý, pak pár hudebních i veselých kousků, ale filmově i příběhově slabší. Až ke konci je pak osvěžením Ďábel, ale pro úplné přijetí tohohle kousku včetně všech odkazů je ale asi potřeba opravdové fanoušky.

Ranhojič (2013)

Hloupá vyprávěnka, která se obdivuhodně vyhýbá závažným tématům. Sice malebná podívaná, ale jinak plytký příběh s plochou dráhou letu, která má nanicovatý konec. Že to sakra nedali někomu, kdo by takové téma doopravdy uchopil.