Rozpolcený (2016)

Horor, horor - vysoká jsi! Dobrý obsahový přesah v tom, zda rozdzvojené, roztrojené a vůbec zmnožené osobnosti nejsou společenským handicapem, ale jsou spíše fenoménem, který nám ukazuje na možnosti rozšíření vědomí. Filmově ale bohužel ponížené na úroveň hlavních hrdinných středoškolaček.

Suspiria (1977)

Spojení tance s čarodějnicemi je vrcholně nosné téma, ale tady je to  podle mého trochu artově přepísknuté na úkor stavby děje. O vývoji hlavní postavy to ale sakra není, a to je škoda. Přesto je to podívaná s poselstvím.

Haškovy povídky ze starého mocnářství (1952)

Jo, jo - Haškova satira a její přepis do filmu není jednoduchá. Je to film pro památníky se vším všudy, ale z dnešního pohledu je trochu předloužený, a to nejsem rozrodně příznivcem neurotického klipového střihu.

Drsný chlapík (1983)

Lino září opravdu umírněně, ale o to řízněji. Je na něm vidět, že byl profesionální zápasník. Vřele doporučiju seznámit se s jeho nehvězdným životopisem. Film je to ale opravdu ze středověku filmotvorby (1983), a je to na něm vidět. Hudbu složil Ennio Morricone, a tak kdo má retro rád, tak by ho to mohlo potěšit o to víc, že tam hraje Claudia Cardinale.

Crazy Joe (2013)

Bývalý elitní voják Jasoň Statham je nyní bezdomovec. Potká jeptišku a chce se polepšit. Pak ale pracuje pro čínské mafiány a špatně skončí, i když si zkouší přihřát karmu. Přes hojná klišé různých klišé je to docela pohledný akčňák.

Collateral (2004)

Příběhově i filmově moc dobře zahuštěná "mannovka" o jedné noci, kdy si černého taxikáře se snem najal bílý a studený nájemný vrah. Má to řízné hlášky (cituji jen nepřesně): "Vy jste ho zabil!" "Ne, já ho jen střelil. Zabila ho střela a pád."

Veřejní nepřátelé (2009)

Mně se to jeví jako retrogangsterka s mravoučně otravnýmiy aspekty. Jako kdyby si boj proti organizovanému zločinu objednal film pro účely amerikánské kukuřínské vlastivědy. Je to další film o pádu gangstera, který zpočátku zpestřeně ukazuje zločin, ale pak přepadá do hloupě mravoučného nepříběhu s plytkým nehrdinským koncem. Jo, asi takhle asi končili všichni ti Bony a Klidové, ale tohle má být filmový příběh, a jako takový je to příběh slabý, byť umně provedený.

Fargo (1996)

Fiktivní únos vlastní ženy se zvrhne do uvěřitelné, ale o to více surová a nechutné chamtivé patlanice, protože najatí zločinci oč více jsou neschopnější, o to více jsou všehoschopnější. Zasněženou buranskou atmošku severních Dakot a okolí nakonec rozštípne zdánlivě poklidná a těhotná policistka Frances McDormand v ošklivé služební beraničce. Jinak ale dokonale provedená filmařina bratří Coenových.

Mé jméno je Nikdo (1973)

Rozvláčný a slátaný komediální spaghetti-western, který má světlá místa, ale některé scény jsou ještě natahovanější než v Tenkrát na západě (1968), tam to ale má napětí, tady to otravuje. Režisér Tenkrát na západě (Sergio Leone) se autorky podílel i tady a je to vidět. Také hudba Ennia Morriconeho připomíná Tenkrát. Dekorace a kostýmy jsou dokonale zestařené, že vypadají opravdu opravdově. Nenašel jsem, kde se to natáčelo. Zajímavá je paralela s příběhy o dítěti, které nechce vyrůst (Petr Pan, Plechový bubínek...).