Na sever Severozápadní linkou (1959)

(89/2016) / Ikonické dobrodružstva Caryho Granta. Najlepší Hitchcockov vizuál a jedna dokonalejšia scéna za druhou. Film si vyslovene pýta viac násobné pozretie aby človek mohol objavovať každý ďalší detail. A IMHO najlepšia Hitchova bloncka zatiaľ. (9/10)

Vražda na objednávku (1954)

(88/2016) / Viac ako poctivá kriminálka, kde záleží na každom jednom slove a scéne. Hitchcockov klasický obmedzený priestor a minimalistický počet postáv dáva znovu vyniknúť zábavnému scenáru a výborným hercom (perfektný hlavne Ray Milland). (8/10)

Mělčiny (2016)

(87/2016) / Žralok, Blake Lively ako snack plus zopár ďalších postáv. Ono vlastne moc priestoru na niečo prekvapivé nezostáva. Film prebehol, povedal by som očakávane ale podarená technická stránka pomohla udržať moju pozornosť (alebo to bola Blake?:) The Shallow každopádne obstojný žraločí štandard. (5/10)

Sluneční stát (2005)

(86/2016) / Klasický moderný slovenský film. V porovnaní so súčasnou tvorbou zúfalo obyčajné a hlavne bez výraznejšej dramatizácie. A tú by príbeh vyslovene potreboval. V dobe keď väčšina európskych filmov ponúka tie najzaujímavejšie príbehy a osudy, je film o štyroch chlapoch čo majú problémy v práci a doma stráviteľný výhradne pre české a slovenské publikum, a to jedine vďaka akej takej možnosti sa stotožniť s prostredím. Ak by som hodnotil Slnečný štát v rámci regionálnej tvorby bol by výsledok asi trochu lepší. (4/10)

Panna zázračnica (1966)

(85/2016) / Momentálne pre mňa ťažko hodnotiteľný filmový materiál. Príliš abstraktný, poetický. Už len ponuka motívov filmu dá zabrať. Vojna, umelci, imaginárne/reálne postavy, ich zážitky, príbehy. Obrazovo a výberom scén, interiérov a exteriérov Panna zázračnica ale rozhodne zaujme každého kto chce dať tejto minoritnej vlne slovenského filmu minimálne študijný priestor. (5/10)

Hlas (2013)

(84/2016) / Typický film zo škatulky americká indie komédia. Inými slovami, ani vtipné, ani nedajbože dramatické, hlavne ale ukecané. Téma snáď aj sľubovala viac, ale možnosti zostali nevyužité. Možno len fanúšikovia Lake Bell si film užijú a prekvapilo ma, že ho aj režírovala. (4/10)

Šťastie príde v nedeľu (1958)

(83/2016) / Stále celkom podarená komédia, ale Skalní v ofsajde sú iná liga :). Film aj dobre vyzerá a obsahuje kopu záberov z Bratislavy, pekné si takto pripomenúť niektoré známe miesta. (6/10)

Kým sa skončí táto noc (1965)

(82/2016) / Vo veľa ohľadoch, dovolím si tvrdiť výnimočný film (viac detailov tu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kým_sa_skončí_táto_noc a tu: http://kultura.sme.sk/c/5045420/kym-sa-skonci-tato-noc.html). Obmedzený priestor baru, pár postáv a intenzívna atmosféra idúca každou minutkou k väčšej depresii a dezilúzii všetkých postáv, toto všetko sa darí dokonale preniesť na diváka. Pre mňa veľké slovenské prekvapenie. K celkovému dojmu rozhodne dopomohli Dančiak s Pántikom, netušil som, že takto moderne vedeli zahrať vyše 50 rokov dozadu. (10/10)

Závrať (1958)

(80/2016) / Dokonalo vystavaný, komorno-konverzačný mystery thriller. Ako zvyčajne, Hitchcockovi stačili dvaja herci a jeden špecifický motív, ktorým je tentokrát zdanlivo nevinná (pre hlavnú pointu ale nevyhnutná) fóbia z výšok detektíva Johna "Scottieho" Fergusona. Takmer každá scéna filmu je venovaná Stewartovi a Kim Novak, každý detail je podriadený atmosfére a buduje emóciu pre každú scénu nasledujúcu. Majster bol skutočne v 50-tych rokoch v top forme. (9/10)