Donnie Darko (2001)

Obrovský překvapení. O tomhle filmíku jsem sice hodně slyšel, ale nikdo mi nikdy nijak bliz nevysvětlil, o čem že to vlastně je. Dá se říct, že po shlédnutí jsem na tom vlastně naprosto stejně. Je těžko rozhodnout, kam ho zaradit, jak už tu někdo psal, je to docela zvláštní kombinace Lynche a Americké krásy. Z Lynche si bere tajemnost, nejednoznačnost a celkově nepochopitelnost :-), z Americké krásy zase způsob vyjadřovani, rychlost vyprávění, klid, vyrovnanost a zároveň magičnost scén. O hereckých projevech ani nema smysl se vyjadřovat, je to snad první film, ve kterym se mi líbil i Swayze a závěrečná scéna je jeden z nejsilnějších filmových momentů co jsem tak viděl.

Stalker (1979)

Naprosto úžasný divácký zážitek. Film přes svojí nadstandardní stopáž dokáže přikovat u obrazovky a nepustí ještě pár minut po jeho skončení. Ať už táhlými záběry kamery, skvěle budovanou atmosférou, vývojem postav, ale hlavně úžasnými dialogy, který se snad ani nedají na jedno zkouknutí všechny pobrat si film získává postupně diváka. Určitě tohle není dílo pro každýho a zdaleka to neni film pro příjemný rodinný večer. V jakémkoliv filmovém klubu se však bude jednat o skvost posouvající žánr sci-fi do naprosto nové dimenze a pro mě minimálně stejně přelomový jako Kubrickova Vesmírná odysea.

Akira (1988)

Asi nejlepší anime, co jsem zatím viděl. Perfektně propracovaný příběh, výborná hudba a zvuky, na svojjí dobu nadstandardní grafika (schválně zkuste zkouknout anime z podobný doby, moc jich neobstojí) a hlavně pohlcující atmosféra vtáhnou diváka od začátku až do konce. Pravda vzhledem k rozsahu manga předlohy nemusí být všechny okolnosti divákovi jasné, ale na působivosti to rozhodně neubírá a naopak alespoň další shlédnutí poodhalují stále nové skutečnosti.

Fahrenheit 9/11 (2004)

Čekal sem od toho rozhodně víc. Po shlídnutí sem byl docela znechucenej některými Moorovy postupy. Jeho citoýy vykrádání obětí bylo lacinější než v Peruánský telenovele. A to nemluvim o některých "faktech", protože potom mam pocit, že americkej prezident by byl neschopnej magor a v tom případě maj asi naprosto debilní systém, když se tam někdo tak neschopnej, že si snad neumí zavázat ani tkaničku u bot, stát prezidentem. Jinak i filmařsky to pro mě bylo trochu zklamání, čekal sem aspoň v tomhle ohledu od Moora víc, a taky to mohlo bejt kratší. O tomhle filmu si ale podle mě musí každej udělat názor sám, protože ho asi hodně ovlivňuje vlastní názor, mě osobně přišel strašně propagandistickej, že by se za něj nemuseli stydět ani soudruzi z naší celkem nedávné éry.

Animatrix: Poslední let Osirise (2003)

Sice náramě vymodelovaný, ale z Animatrixu pro mě asi nejslabší, i když i tak hodně dobrý. Navíc se osvětlí i celkem klíčovej moment dalších dvou pokračování matrixu. Na rozdíl od ostatních filmů z animatrixu mu ale schází nějaká vnitřní hloubka, což neznamená, že by ho to nutně odsuzovalo k tomu aby byl špatnej, ale Let Osiride jsou prostě jenom grafický orgie zabalený do prostředí matrixu.

Immortal (2004)

Zajímavym způsobem pojatá a dobře natočená Sci-Fi. Ze začátku sice trošku chaos, ale pak už to člověka připutá k obrazovce. Nezvykle a pro mě zajímavě zkombinovaný animovaný a hraný film. Na animaci, především postav, je vidět omezený evropský rozpočet, ale zase všechno vynahrazuje výborné nakreslený prostředí, který se značnou měrou podílí na vynikající atmosféře celýho snímku. Akorát škoda trošku zmateného konce a taky že režisér moc nevysvětluje pozadí některých událostí, jinak ale výborný filmek.

Escaflowne (2000)

Neviděl jsem sice seriál, ale možná právě proto sem měl celou dobu filmu pocit, že nám něco nevisvětlili a že by mezi jednotlivýma scénama mělo bejt ještě něco navíc. Navic postavy a vztahy mezi nima nejsou skoro nijak vysvětlený takze člověk pak kouká, proč se všichni k sobě vlastně takhle chovaj, kdo je kdo a kde se tam vzal a jaká je jeho role v celym příběhu. Zkrátka ja to jedna z těch horších anime co sem viděl. Zkrátit seriál do filmu se jim moc nepovedlo a ve filmu tak neni v podstatě nic, co by mohlo opravdu zaujmout

Riddick: Kronika temna (2004)

Sci-fi koukatelná jedine díky Dieselovi. Bez něho by byla o třídu horší. V celym filmu se pak vyskytujou leda dvě další postavy, který stojí za zmínku, ale žádná zdaleka nedosahuje Riddickových kvalit. Na druhou stranu je Riddick snad nejdrsnější drsnej drsňák filmovýho plátna :-) Hlášky cedí hlasem chladným (cool :-)) jako kapalnej dusík a nepřátele pobijí čimkoliv v jakýkoliv množství. Je to sice fajn, ale sám prostě dobrej film nevytvoří. I když to neznamená, že Riddick je špatnej, za zkouknutí stojí, má výbornej konec, ale do dalších dílů by to chtělo něco víc než jenom ultra-cool hrdinu.

Já, robot (2004)

Hláškující Smith, mladičký LaBeouf, sympatický Tudyk v na Alexe Proyase až moc klasicky hollywoodskym kabátě, ale pořád je to skvělá zábava a například scéna s roboty v tunelu je maximálně vychytaná.