Kriminálka New York (2004) (seriál)

Sinise se sice snaží, ale z CSI detektivů mi přijde asi nejslabší, zbytek týmu se ale ostatním vyrovnává. Chatrnější děje se autoři snaží zachránit efektivnější podívanou a větší porcí krve a vnitřností, co kvality však pokles oproti ostatním CSI.

Kriminálka Las Vegas (2000) (seriál)

První a nejlepší z CSI, do žánru detektivních seriálů čerstvá krev ani tak ne dějem jako zpracováním, oproti ostatním CSI sériím má nejzajímavější hlavní postavu a nejzajímavější zápletky.

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Unikátní Star Trek série kombinující nejsilnější startrekovskou dějovou linii s asi nejslabšími zápletkami (bráno obecně). Základem pro sledování tohoto seriálu je přežití relativně nudných prvních dvou sezon, kde standardní startrekovské zápletky spolu se statičností vesmírné stanice nemají zrovna ten pravý potenciál zaujmout. Ve třetí sérii už se ale rozbíhá příběhová linie, vedoucí v podstatě až do konce seriálu o epičnosti, která si nezadá např. s Hvězdnými válkami. Kdyby se děj jednotlivých epizod točil víceméně kolem konfliktu s Dominionem, nerozpakoval bych se dát klidně i 5*, bohužel je třeba si při čekání na děj posouvající epizody přečkat několik s hlavní dějovou linií víceméně nesouvisející klasicky startrekovský díly.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Jeden z nejlepších seriálů vzešlých ze současného seriálového boomu. Jako fanoušek sci-fi je pro mě neskutečným potěšením sledovat putování posledních přeživších lidí, jejich hledání Země a boj s Cylony. Navíc je seriál natočen velmi ralisticky ve stylu Bratrstva neohrožených, což se u sci-fi odehrávající se ve vesmíru opravdu jentak nevidí a celé to působí opravdově a uvěřitelně. Nejenom však díky výpravě patří tenhle seriál mezi legendy; co je důležitější je výborný a propracovaný děj a hlavně, na rozdíl od překombinovaných Lost nebo Heroes, se nesnaží jenom se zamotávat a vytřískat ze zajímavého tématu co nejvíc, ale hlavně se posouvá víc a víc k vyvrcholení celého díla. To ale neznamená, že by se během děje neotevíraly nové otázky, ale u sledování mám pocit, že to celé k něčemu vede a že to neni jenom tahák pro diváka. Co trochu zamrzí jsou klasické vycpávky, kterým se tvůrci bohužel nevyhnuli a hlavně v první půli 3. série jich je poměrně dost a jsou spíš iritující než cokoliv jiného. Naštěstí jich ale není tolik, aby to výrazněji ovlivnilo plynutí děje. Co se týče postav, tak herecky vyniká Edward James Olmos a zdatně mu sekunduje Mary McDonnell, ale ani ostatní herci, zvlášť v důležitějších rolích, nepodávají vůbec špatné výkony a takového Baltara J. Callise je radost sledovat (obzvlášť pak v 3. a 4. sérii jé výborný). Stejně pak jako u Lostu je zde vystavěna psychologie jednotlivých postav a chvíli trvalo, než jsem zjistil, kdo je vlastně mým oblíbencem a kdo ne (snad jedině Helo byl mým oblíbencem už od začátku). Všechny postavy mají pro své chování důvody a nikdo zde neni vysloveně špatný, ale ani dobrý (snad jedine Helo ... :-D). Celkově se jedná o vynikající seriál, který pro mě převyšuje ostatní jednak tím, že se ubírá zdárnému konci, nemá, krom pár dílů, sestupnou tendenci co se týče kvality, je úžasně výtvarně proveden a navíc pro mě velký plus sci-fi prostředí, kde podobných seriálů je jako šafránu a když, tak z japonské anime produkce (StarGate mě moc nebere :-)).

Pokání (2007)

Pro mě nejlepší film roku 2007. Téměř doslovné převedení brilantní knihy do brilantního filmu. Joe Wright se po Pýše a předsudku stává mým oblíbeným režisérem, Keira uznávanou herečkou a McAvoy jenom potvrzuje svůj talent. Do toho jsem zde objevil Romolu Garai, která zdaleka vedle předchozích dvou nezanikla (celkově všechny herecký výkony stáli za pozornsot, ale ostatní herci neměli tolik prostoru). Režisérovi se podařilo vyprávět příběh, aniž by soustředil zbytečně pozornost na nepodstatné záležitosti ale pouze na film a na příběh jako celek (za což všechna čest hercům, jelikož ani jeden si nekrade film pro sebe) a mohl si tak diváka na závěr náležitě "vychutnat" (mimochodem v knížce je toto ještě působivější a teky je to jediná část, kde se Wright nedržel předlohy). Pokání je jedním z těch filmů, které ve mně zůstali ještě pár dní po skončení a tak říkajíc emocionálně se usazovali, což je jedním z důvodů, proč na filmy koukám. Navíc obsahuje několik opravdu vyjímečných scén (záběr na pláži opravdu ani nejde komentovat ... :-)). Prostě pro mě skvost a osobní záležitost.

Avatar: Legenda o Aangovi (2005) (seriál)

Veliký překvapení, z nenápadnýho seriálu pro děti se vyklubal doslova epicky velkolepý příbeh. Povedený pokus američanů přiblížit se japonskému anime. Propracovaný svět, napínavé zápletky, tuny opravdu vtipného humoru, překvapivě dobře propracované postavy a další libůstky jsou devizami tohodle seriálu. Místy mu sice škodí až přílišná infantilnost (ale zase pořád jde o seriál zaměřený na děti, tak co :-)), ale to je vzhledem k ostatním kvalitám zanedbatelná kaňka. Příjemně stravitelný seriál jak pro děti, tak pro dospělý, který se sice drží ve společensky nekonfliktně přijatelných mezí, přesto dokáže být zábavný a napínavý po celou dobu sledování.

Kidó senši gundam SEED - Destiny (2004) (série)

Pro tenhle seriál platí skoro to samý, co jsem napsal už u Gundam SEED. Je to jeden velký nekončící ohňostroj (teda končící, 50. dílem). Oproti předchozí sérii už však neutíká tak plynule a příběh neni tak úžasně přímočarej, což je uprostřed neustálých bitev trochu na překážku, navíc přibila nová hlavní postava, která je mi naprosto, ale naprosto nesympatická (hroznej fracek) a navíc mi přišlo, že pro celý seriál naprosto zbytečná, leda aby ostatním hlavním postavám překážela. Proto musím udělit hvězdiček jenom 4. To ale neznamená, že bych si tenhle seriál královsky neužil. Naopak to byla další nekončící padesátidílná jízda která rozhodně stála za to, jenom už je těch chybek na 5* trochu moc. PS: Docela se mi zdálo, že závěr si bere plnými hrstmi inspiraci z hvězdných válek (prostředí, zvraty apod.).

Kidó senši gundam SEED (2002) (seriál)

Seriál Gundam SEED toho v sobě skrývá mnohem víc, než se na první pohled může zdát. Spočátku se může jevit jako bezduchá řezničina, kde příběh sice rychle odsejpá, pár dramatických situací se taky najde, ale jinak se jedná o standardní akční mechárnu kde jde jenom o to, kdy hlavní hrdina nakope záporákům všechny jejich zadky. Odsoudit však na základě podobnýho uvažování celý seriál by ale byla obrovská chyba. Už po nějakých 5 - 10 dílech se začínají postavy zřetejně vykreslovat, jejich myšlenkové pochody prohlubovat a jejich konání dostávat více rovin. Co se poté začne na obrazovce odehrávat už je jenom jeden velký epický příběh s mnoha dějovými zvraty, plný různých pohnůtek ať už kladných nebo záporných a pomalu ale jistě směřujícího do závěrečné a rozhodující bitvy, kde se rozhoduje doslova o osudu lidstva. Ačkoliv se to celé může zdát jako klišé a mnohé ze seriálu tak skutečně působí (některé posatvy, písničky a scény jsou trochu jako z červený knihovny), jako celek je Gundam SEED až neuvěřitelně kompaktní a lidský. Za zmínku krom příběhu navíc stojí postavy, které, ač to tak zpočátku nevypadá, jsou velmi povedené a mají opravdu hloubku a jejich motivace a vztahy jsou jeden z hlavních důvodů, proč GS sledovat a také hudba, která se opravdu povedla. Teď nemyslím opening a ending, které jsou řekl bych spíše průměrné a nijak extra mne nezaujaly (i když endingy jsou poměrně povedené), ale především hudební doprovod během scén, především těch emocionálně vypjatých, dokáže strhnout a skvěle dobarvit atmosféru a třeba takový závěr 40. dílu byl pro mě jeden z nejsilnějších filmových zážitků vůbec.

Kriminálka Anděl (2008) (seriál)

Být Česká republika světem a neexistovat novodobé kriminální seriály typu CSI apod., dávám Andělu 5* bez rozmyšlení, jelikož v českých luzích a hájích se opravdu podobně kvalitní detektivní serál už dlouho neobjevil. Bohužel jelikož předem definované podmínky neplatí, jsem nucen hodnocení stáhnout o 2*, jelikož se svými americkými konkurenty se opravdu rovnat nemůže. Seriálu především chybí dynamika a načasování; je snesitelně koukatelný a odsýpá svižně, ale nedokáže vypíchnout pointu zdaleka tak jako zahraniční produkce a spíš se k ní decentně dopluje než aby vyrazila dech. Přesto ale má seriál co nabídnout, když pominu hudbu a stylizaci, která je na českou seriálovou tvorbu sice okopírovaná, ale i přesto působí svěže a zajímavě, je kriminalisticka parta složená ze sympatických herců a herečky a zápletky jsou taky poměrně zajímavý. Navíc neobsahuje ani moc trapných scén (obvyklá to rekvizita českých seriálů), takže jako seriál na zabití nudnýho večera je to obstojný, ale zase že bych se trápil když mi pár dílů uteče, tak to teda taky ne.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Vše co mohlo být napsáno již snad napsáno bylo a proto jen ... Suit up a High five :-)