Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Jako adaptace Adamsova románu je to sice vcelku zneuctění, ale jinak je to docela fajn odpočinkový film se sympatickým obsazením.

Eleventh Hour (2008) (seriál)

Celkem zajímavý počin doplácející na absenci propojujícího příběhu, jelikož i když první díly vypadaly velmi slibně a pětihvězdičkově, tak vzhledem k stereotypu v pozdějších dílech se seriál začíná trochu omrzovat. Pokud ale scénáristé vymyslí nějaký nový impuls, tak by se mohlo jednat o kvalitního nástupce Akt X.

Hranice nemožného (2008) (seriál)

Ze začátku trochu nemastný neslaný seriál á la akta x se v pozdějších dílech začíná solidně rozvíjet, ale pořád ještě je težko říct, jak kvalita seriálu dopadne jako celek, každopádně potenciál na 5 hvězdiček jistě má a Abramsův rukopis je taky znatelný (spíše ale z Alias než z Lost). Jenom by to chtělo se místy držet víc při zemi v zápletkách (což se obávám asi nepoštěstí) a pořádně zamotat hlavní příběh (což se snad i poštěstí). Po 1. sezoně: tak nakonec zvyšuji na 5*. Seriál se velmi slušně rozjel a sice zápletky občas byly divočejší, ale tvůrci přidali řádnou porci tajemna a závěr série je výborně povedenej a navíc přislibuje značnou porci napětí i do dalších sérií, tak jen tak dál.

Cesta do pravěku (1955)

Vcelku neuvěřitelný počit a potvrzení geniality a nadčasovosti Karla Zemana. Jediné, co mi na tomhle filmu vadí a proč nehodnotím maximem je příliš umělé naroubování příběhu na ty originální trikové orgie. I tak ale perla mezi českým filmem.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Silně atmosférická detektivka, v níž samotný případ je až na druhé koleji. Na koleji první jsou v tomto případě malá soukromá dramata každého z porotců, kdy každý (kromě porodce H. Fondy, který zde působí tak nějak jako mediátor) si musí bojovat se svými osobními démony a porazit sám sebe, aby mohl dát průchod "spravedlnosti", což mi v případě tohoto filmu přišlo jako zástupné jméno pro čistý, nezkreslený pohled (obecně na život a svět, nikoliv na případ). Toto jsou základy celého filmu a zároveň jeho největší síla, jelikož v detektivní části dle mě nemůže obstát mezi špičkami žánru (trochu se obávám, že ani mezi lepším průměrem). To však film ani nemá za potřebí, jelikož spoléhá na již zmíněnou atmosféru téměř ponorkové nemoci a stísněnosti jediného pokoje nabitého emocemi. Do toho se přidává několik nadprůměrných hereckých výkonů, skvělých záběrů a slovních přestřelek a výsledkem je jeden z nejzajímavějších počinů filmové historie.

Osvícení (1980)

Možná se samotnému Kingovi nelíbil, ale pro mě to bude stejně jeden z nejlepších hororů.

Dostaňte agenta Smarta (2008)

Čekal jsem něco mnohem horšího, ale nakonec jsem byl vcelku spokojen a docela se i bavil, obzvlášť v první půlce je dost vtipných momentů, které bohužel v druhé půlce poněkud ustoupí do pozadí. Kdyby si tvůrci dali víc záležet na samotném příběhu a neklesla kvalita a množství vtipů, mohlo se jednat o výbornou komedii, takhle se jedná o čistý průměr, i když i ten v dnešní době otřesných b(l)ijáků a podobně potěší.

Láska nebeská (2003)

Mezi romantickými komediemi hvězda z nejjasnějších :-) Skvělý Bill Nighy a překvapivě i Hugh Grant, ale ani ostatní zúčastnění se nemají za co stydět. Moc příjemný film.

Sbohem, baby (2007)

Affleckova rázná odpověď na jeho kritiky. Když už je nepřesvědčil jako herec, rozhodl se jim to vrátit jako režisér. Film na hony vzdálený jeho obvyklé herecké tvorbě, ve kterém režisér každým záběrem dokazuje, že neni jenom hezounek z romantických komedií nebo leciných akčňáků. Díky některým naprosto dokonalým záběrům, skvělým hercům a morálnímu přesahu u velmi mála filmů viděnému jedno z nejpříjemnějších překvapení roku a zasloužrných 5*.

The Oxford Murders (2008)

Kdyby se scénárista a režisér míň věnovali matematicko-logickým citátům a výrokům a víc se soustředil na prokreslení vztahu ústředního dua, motivů a obecně pospolitosti příběhu, mohla to být povedená kriminálka nebo thriller. Takhle děj připomíná spíš slepenec jednotlivých slovních soubojů, které sice někam směřují, ale je otázka, jestli se vlastně vyplatí je sledovat. Do toho navíc následuje vyústění, které postrádá gradaci a v podstatě si divák ani neuvědomí, že film už skončil. Tři hvězdičky tak dávam především za poměrně slušnou dávku napětí a kvůli ústřednímu duu (sice asi dle zdejších komentářů ne každému sedne, ale já mam Wooda rád :-P), které slušně exhibuje a dokáže udržet pozornost až do nemastného a neslaného konce.