Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

SW universum mám velmi rád a tudíž ke každému dílku z Lucasovi stáje přistupuji lehce nekriticky, zvlášť pokud tam padne nějaký ten výstřel z blasteru a sem tam zasviští světelný meč. Obojího je v tomto seriálu dostatek, navíc pilotní film se mi poměrně líbil a animace mi maximálně vyhovuje, takže se mi líbí i celý seriál. Největším mínusem jsou (kromě infantilnosti, i když i té mi přijde míň než např. v E1) občasný zakolísání, kdy např. první tři díly druhé řady jsou na 4 - 5*, ale hned následující je stěží na 1* a bohužel to není zrovna výjimka (i když většinou není pokles kvality tak zásadní) a po pár výborných dílech přijde těžký kolaps nebo alespoň průměr. Neodehrávat se to ve SW světě, asi bych musel skončit na 3*, ale jako fanouškovi SW se mi to prostě líbí a jednu hvězdu musím ještě přidat.

Pochyby (2008)

Vynikající koncert titulních hvězd v tomto komorním a divadelně laděném dramatu narušují především scénáristické zkratky. Takhle děj působí jako pochybný slepenec dechberoucích scén, které ale pohromadě drží poněkud pochybným způsobem. Film na mě působí spíše jako adaptace knihy, kde byly vybrány nejlepší scény, které byly na plátno přeneseny doslova, ale v rámci stopáže byly vystřiženy momenty, které tyto scény spojují. Člověk potom nerozumí chování postav a jejich motivaci, i přesto se hlavě díky dvěma hlavním představitelům (P. S. Hoffman především) jedná o zajímavou podívanou s ne sice nejobjevnějším, ale přesto stále aktuálním a závažným tématem obzvláště pokud má někdo rád podobně nenápadné intimní filmy.

FlashForward - Vzpomínka na budoucnost (2009) (seriál)

Hodnocení po 4. dílu. Zatím asi nejzajímavější rozjezd od dob Lostu, každý díl se pěkně zamotává a na závěr má vždycky připravený nějaký to megapřekvapení :-) Povedl se i výběr herců, hlavně Fiennes a Cho se povedli. Na nějaký vynášení do nebes a prohlášení o nové seriálové hvězdě je sice ještě hodně brzo, pár chybiček se taky najde, ale jestli má nějaký nový seriál od dob Lostu, BSG nebo Prison Break šanci převzít štafetu seriálové hvězdy, je to asi právě tenhle.

Stav beztíže (2009) (seriál)

Po 9 dílech těžko říct, jakým směrem se tvůrci rozhodli vydat, jestli cestou vztahových dramat nebo mysteriózních zvratů typu Lost apod. zatím však seriál balancuje někde na rozcestí, jednou vykročí nejistě tam či onam, chvilku pobude a zase se nesměle vrací zpátky. To je trochu na škodu, protože seriál je zatím načrtnut velmi zajímavě a obsahuje dost zajímavých zvratů, ale visí nad nimi nejistota, co z toho nakonec bude. Za sledování to ale stojí a pokud se tvůrci rozhodnou k nějakému zásadnějšímu kroku, i 5* by se mohlo začít rýsovat.

Rallye smrti (2008)

Anderson si zřejmě zavzpomínal na mládí a rozhodl se zfilmovat postarší hru Death Rally, kde z hora viděná auta konají na chlup to stejné, co závodníci ve filmu. S dějem si hlavu moc nelámal, vězeňské prostředí se vyloženě nabízelo, stejně jako neradostná budoucnost, spravedlnost a pomsta, to už jsou potom jenom takové okrajové ingredience aby se neřeklo a divák mohl hlavnímu drsňákovi patřičně fandit. Film slušně odsýpá a Statham je jako obvykle výborný, jenom ten příběh občas překáží, na druhou stranu je skvěle béčkový, takže co víc chtít, jasné béčkové 4*

Otázky Václava Moravce (2004) (pořad)

V. Moravec je dle mého názoru nejlepší politický moderátor, jakého momentálně české televize nabízejí. Jeho styl vedení debaty mi sedí a pokud má rozumný hosty, tak je to příjemný poslouchání. Trochu potom zamrzí, že politická scéna povětšinou nenabízí diskutéry na podobný úrovni, ale pokud chce člověk být trochu v obraze ohledně politického dění, lepší pořad zatím neběží.

Tlumená světla (2009)

Taková Litevská variace na Samotáře. Skupina lidí kolem třicítky hledající sama sebe i ty druhé, vizuálně vyšperkované, obsahově místy prázdné, zvlášť zhruba v prostřední části mi noční putování přišlo bezúčelné a bezobsahové a jednotlivé zvraty poněkud umělé a neuvěřitelné. Dojem ze snímku krom výše zmíněného vizuálního ztvárnění napravuje ještě hudba a především závěr, který sice je relativně očekávatelný, ale i tak poměrně atmosferický a silný. Určitě to není ztráta času, ale zážitek ze sledování bohužel zůstal tak na půli cesty v rozpacích přešlapující, takže ty 3* jsou tak akorát.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Horší příběh než minule, lepší bitky než minule, jinak vše při starém. Bay se drží svého kopita jako správný a značně zarputilý švec a po popuštění uzdy od Spielberga se náležitě rozjel. Každý sám si musí rozhodnout, jestli mu to, co Bay servíruje, stačí nebo ne, ale já osobně jsem se královsky bavil (díky čemuž jsem přehlédl pár řekněme scénáristických škobrtnutí). Dostal jsem přesně to co jsem chtěl a čekal, tedy kopu bíjících se robotů až šrot lítá a na vypnutý mozek jsem si ani nevzpomněl ještě dvě hoďky po promítán.

Star Trek V: Nejzazší hranice (1989)

Poměrně rozporuplný film. Sice svižný a chytlavý během sledování, poněkud plitký ale po jeho skončení. Ve filmu není nouze o napětí a zajímavé momenty, ale po jeho skončení mi zbylo v hlavě klubko plné logických děr a podivně vykonstruovaných zápletek. Samotná myšlenka filmu je pak vcelku zajímavá a do universa Star Treku se myslím velmi dobře hodí. Nejednoznačnost Syboka taky není na škodu a posádka Enterprise je pořád ještě ve formě (i když pravda výstup Kirka na El Capitano je docela úsměvná záležitost vzhledem k jeho proporcím :-)). Určitě se nejedná o špatný film a asi bych ho zařadil k 9. Star Treku. Kdyby se vyškrtalo pár momentů ze scénáře a některé scény přepsaly, mohlo se jednat o skvost typu Khanův hněv, ale co se dá dělat, zůstal v půli cesty. Ještě že se Kirkova posádka rozloučila výborným 6. dílem se ctí.

Šin Kidó senki Gundam Wing (1995) (seriál)

Starší bráška výborného SEEDu a zároveň předobraz nového Gundam 00 (stejně jako originální Mobile Suit Gundam pro Gundam SEED). Bohužel kvalit svého nepřímého nástupce nedosahuje a příběh se tříští mezi pět hlavních postav (dobře, pár jich je sice hlavnějších), několik hlavních záporáků a nepřeberné množství postupně se objevujících organizací (počítam, že pro jasnější pochopení celé dějové linky bych si musel celou sérii zopakovat) a taky nevysvětlené minulosti celého toho konání (na to je třeba si počkat až ve filmu Endless Waltz). I přes to je ale co sledovat a o souboje obřích mechů neni v žádném případě nouze. Jenom oproti SEEDu působí jednotlivé zápletky často samoúčelně a vykonstruovaně a jednání postav až příliš nereálně a uměle. Když se ale člověk ponoří do universa After Colony, je na co se koukat. Kdyby však tvůrci zkrátili seriál na 24 dílů místo 49 a nechali jenom ty lepší části, mohl být Gundam Wing na úplně jiný úrovni.