• Thriller

Životní šance (2013)

Príjemná podívaná autobiografického príbehu plnej prirodzenosti v slušnej atmosfére životných udalostí, tak ako to život prináša. Raz si hore, raz dole, ale vždy to niekam dospeje. Je to len na tebe kam sa posúvaš. Ja nie som práve prívržencom opery, skôr naopak, ale tento príbeh ma aj tak zaujal. Paul Potts je skutočný dobráčisko, ktorý si naozaj zaslúžil pozornosť, úspech a zadosťučinenie, ktorému sa mu dostalo . David Frankel sa postaral o slušnú atmosféru v sprievode dobrých hereckých výkonov, ktorú sa oplatí pozrieť.

Cizinec ve vlaku (2018)

Liam Neeson úžasný herecký výkon v Schindlerovom zozname ho zaradil do žiadaných hercov. Určite právom. Pod taktovkou režiséra Oliviera Megatona. Skvele v dráme Martina Scorsesea. A podobne v ďalších skvelých trileroch a drámach. Spočiatku to aj šlo, objavoval sa v celkom slušných dramatických žánrov. Všimol si ho aj Jaume Collet-Serra a začal byť ústrednou postavou jeho v jeho dvoch projektoch. Myslím si, že Neesonovi sedí úloha s napätím a dramatickým sledom. Ale pokiaľ to už neprekročí hranice stereotypu a opakovania sa. A to sme pri Liam Neesonovi, ktorý sa snažil zaujať nad rámec možností, zrejme nepochodil pretože, Muž vo vlaku je už len o tom, kde je to príliš tuctové až preťažené so snahou niečím novým upútať. Bohu žiaľ nie

Sloní píseň (2014)

Zvláštny príbeh z blázinca . Celý dej sa odohráva s nezaujímavým príbehom, o ničom čo by vyvolalo nejakú logiku so snahou o citové dobíjanie sa k divákovi . Počas filmu som si odbehol kľudne preč, lebo keď som sa vrátil, o nič som neprišiel. Chlapec akože s nadpriemerným IQ, prišiel o rozum, pretože sa stal svedkom zabitia slona. Táto scéna bola asi najpôsobivejšia, ostatne bolo o mlátení prázdnou slamou.

Ztratili jsme Stalina (2017) odpad!

Keď Rusi idú napodobňovať Hollywood, to vyzerá tak isto ako, keď západ ide stvárňovať Rusov. Ak malo strápniť históriu krutovlády Stalina toto satirické dielo, tak to dokázali dokonale, ale ZO SEBA. Zhovädil sa celý filmový štáb, lebo ani temer jediný moment tu nezodpovedá niečomu ruskému. Možno kulisy, ale to je strašne málo. Absolútne trápny film na ktorý bolo zle pozerať. Réžia si mala pozrieť mnoho autentických dokumentárnych filmov ohľadne krutovlády Stalina a určite aj pohnutých časov po vykúpení ruského národa po smrti krutovládcu. Potom by možná táto satirická blamáž mohla vypadať inak. Ale to by musel byť niekto úplne iní, ako tento chorý anglo-francúzsko-belgický filmový tým. Predstavte si, že by niekto natočil satirickú komédiu na film SCHINDLEROV ZOZNAM od Steven Spielberga. Je to hlboká urážka všetkým tým miliónov nevinných ruských hlavne intelektov, ktorí zahynuli týmto chorým krutovládcom a jeho posluhovačmi. Táto historická minulosť nie je na smiech.

Nebe a země (1993)

Oliver Stone a jeho ďalší kultový projekt. Tento krát sa prezentoval príbehom z vojnového obdobia Americko Vietnamskej vojny aj s malým nahliadnutím do historických udalostí tejto krajiny. Skvelé herecké výkony. Úžasná kamera, skvelá dramaturgia, výborná sprievodná hudba. Výborne rozpracovaný príbeh v ktorom nechybovalo nič čo by ma presvedčilo o opaku. Pokiaľ sa samotné osoby zhostili svojich úloh, skutočne bolo na čo pozerať. Bol to skutočný príbeh založený na reálnych faktoch o ľudskej sily urobiť všetko, aby prežili. Hiep Thi Le, sa dokonale zhostila hlavnej roli, zrejme po svojich vlastných bohatých životných skúsenostiach. A samotná pointa hovorí o tomto veľkolepom diele za všetko, keď Hiep Thi Le hodnotí svoj život. Zamýšľa sa nad sebou, že kde vlastne patrí, či do pekla, alebo do neba. Úžasnejšie to Oliver Stone nemohol vymyslieť.

Tenkrát na Západě (1968)

Určite môžem skonštatovať, že tento kultový film, je skvostom kinematografie všetkých čias, vždy a v každom čase aktuálny.

Wrestler (2008)

Skvelý film zo zákulisia Wrestleru s vynikajúcim Mickey Rourkem. Vôbec sa nedá povedať, že aj ostatné herecké postavy neodviedli skvelú prácu. Výborná dramaturgia, scenár a réžia. Veľmi pôsobivo poukázané na zmysel tejto zábavy, súdržnosť bojovníkov a ich manažérov, kde je všetkým jasné jedno a to sú prachy, za určitý druh dobre zahraného divadla zápasníkov. Skvele a citlivo vykreslené postavy a intelekt bojovníkov. Dokonale poukázaný postoj obecenstva a fanúšikov, ktorí boli vo vare, až to normálny človek nedokáže pochopiť. Priznám sa, že ani teraz neviem pochopiť, ako sa dokázali vžívať a veriť v túto frašku, ako skutočný boj. Keby sa jednalo len o 10 ročných divákov, ktorí ešte veria, že Santa Klaus im hádže darčeky dolu komínom, trebars. Ale čo tí ostatní, vekom smerom až k seniorom.

Kandidát (2013)

Slušná téma, slušne rozpracované. Ale zase to prevedenie. Presne, ako keď sa začnú Rusi hrať na Hollywood. Hrozné herecké prejavy až priam v prípade Marek Majeský, Monika Hilmerová hrozné, ale hotová katastrofa v podaní Pavla Slabého, ako biskupa. Absolútne neprirodzená realita Slovenského prostredia, ktorá by chcela poukázať, že už len taký Paríž je niekde za Bratislavou. Možnože tí na Luníku IX tomu aj uveria. A aby tejto atmosféry nebolo dosť, totálne zbabraný hudobný doprovod. Tie dve hviezdičky, len pre dobre vystihnutý postoj pospolitých Slovenských oviec, ktoré sa nechajú ovládať hoci kým. Ale to nie je nič nové.

Suburra (2015)

Taliani a Európa ukázala opäť svoju kinematografickú silu. Tento raz to bol aj pohľad na skutočný stav spoločenskej morálky všetkých vrstiev ľudí, kde už ťažko nájsť strácajúci sa morálny kódex európskej civilizácie z minulosti. Bezcharakternosť a chamtivosť politikov, podporovaných zbohatlíkmi, ktorí nemajú dna za cenu krutosti, bezhraničného násilia. Kto z ľudu sa medzi nich zapletie, skončí pod zemou, alebo na dne jazera, za podpory skorumpovanej polície a súdnictva. Jediné čo mi tu nesedelo, tá spravodlivosť na konci, čo v skutočnosti v tejto dobe neexistuje.

Hořící keř (2013) (TV film)

Slušne rozpracovaný dej na úrovni TV tvorby. Prirodzene prostredie ma zaujalo najviac, réžia si dala záležať na detailoch. Nemôžem si pomôcť, ale herci zaostávali za umením, výrazne chýbala prirodzenosť . Nebola zvládnutá dobová autentickosť. Ja si veľmi dobre pamätám obdobie rokov 1967 až 1970, ale nie tak to vypadalo v skutočnosti, po upálení Palacha, ako to ponúka réžia. Československý národ, aj keď bol pod tlakom sovietizmu, v pohnutých časoch, reagoval emotívnejšie. Celé to bolo nasmerované o tom, že jeden študent sa upálil a 3 hodiny tu zopár jedincov pobehovalo a mimo toho jediná scéna, kde pár študentov zahralo Kryla, bolo všetko. Neviem si pomôcť, ale v žiadnom prípade ma nenadchol tento film v porovnaní s dielami Jána Husa, Jána Žižku, ktoré budú vždy aktuálne, čo sa o tomto diele nedá povedať.