Všechno nejhorší (2017)

Spoiler alert. Recept: zoberieme jednu priemernú americkú vysokoškolskú mrchu, ukážeme, aká je to sebecká krava, na konci dňa ju zabijeme a necháme zobudiť sa na začiatku toho istého dňa. Vo filmovej teórii musí takáto postava zažiť katarziu, aby mohla byť z infinite time loopu vyslobodená. Prvá 3/4 hodina iba ukazuje ako sa to nedá, ale tak nejak sympaticky, potom film na chvíľu skĺzne do grotesky - trápnej montáže pokusov o nájdení riešenia, ktorá je síce potrebná, ale zle natočená (etalón je samozrejme Groundhog day), aby sa v druhej polovici opäť ubral správnym smerom. Žiaľ, nezaobíde sa to bez tých najlacneších hororových klišé, ktoré fungovali niekedy koncom 90tych rokov (točivé hallway nájazdy kamery, nenápaditý hudobný podmaz, nelogické objavovanie sa vraha odvšadiaľ). Twist prichádza práve s katarziou, ktorá ňou nie je - to je sympoš. Myslím ale, že s lepšou réžiou a troška premyslenejším scenárom by sa z toho dal vybrúsiť malý klenot typu Get out.

Predátor: Evoluce (2018) odpad!

Totálny hnoj, ktorý nie len že ničí posledné zvyšky univerza, ale nemá absolútne žiadnu základnú logiku v deji - ako keď sa vám sníva sen, kde veľa vecí nedáva zmysel, ale tak nejak vám to nevadí a ani si to neuvedomujete lebo nie ste bdelí - chcem použiť ikonickú quote z Jednotky - tak si vymyslím,že uprostred elektrárne stojí práve pár namakaných chopprov, chcem sa dostať domov, aby som zachránil syna? Tak sa jednoducho preveziem odniekiaľ niekam a som tam za nulá celá nič minúty Chcem nájsť syna v meste? Opäť nie je problém nasadnem do auta a zrazu som tam. Toto je také prijebané, že aj béčko z osemdesiatok by sa hanbilo za takú absenciu logiky. Žiaľ toto je horšie ako zlý sen, je to zlá realita súčasného filmového biznisu.

Vinylová láska (2018)

Je to lepšie ako naznačuje trailer. Neobohraná oddychovka aj s pocitom, že sa dá nad ňou zamyslieť. Paradoxom vzhľadom na dej je, že Rose Byrne počas natáčania čakala svoju dcérku - a je to dosť vidieť :-) Napriek tomu jej to veľmi pristane.

Léto 84 (2018)

Nepovažujem to za žiadny chladný kalkul. Hlavne po tom, ako sa film poslednej tretine zlomí a my sa pozeráme na skvelo napísaný tretí akt. Filmu chýba pevnejšia réžia, niektoré scény na seba moc dobre nenadväzujú tempo kolíše (istým spôsobom sa tak odlišuje od žánrovej Disturbie). Asi nikdy som si tak po filme nehovoril, že toto a toto by som natočil inak. Pretože ten spirit tam je a je to robené s láskou, určite nie kvôli nejakému komerčnému megaúspechu. Výsledok možno kazí necitlivý strih, ale tá atmosférická hudba (oh Bože Bananarama!) ma jednoducho núti myslieť na roky môjho teenagerstva, aj keď to bolo o generáciu neskôr. Veľmi silné 4*

Deadpool 2 (2018)

Opakovaný vtip nie je vtipom... Nuda ako sviňa, druhá hviezda za potitulkové debilnky.

Solo: Star Wars Story (2018)

Howard mal určite ťažkú úlohu z toho niečo spraviť. Ehrenreich je v niektorých scénach tak toporný, že bolí sa na to pozerať. Napriek tomu, že je to dobre zostrihané, scény sú dobre star warácky neotrlo pripravené, tak tomu filmu jednoducho chýba duša. Ehrenreich na to nemá, Clarkovej postava to dosiahnúť nemôže, Harrelson je rutinérsky a Glover mi bol ukradnutý. Škoda, že Bettany nedostal troška viac priestoru ako len sedieť v tej jeho priblblej jachte a tváriť sa nebezpečne. Za komerčný neúspech môže sčasti odplata platiacich divákov za dodrbanú Epizódu VIII a sčasti produkčné problémy tohto filmu, vrátane zúfale zlého termínu nasadenia do kín.

Black Panther (2018)

Stále to isté schématické šedé nudné "umenie" ako vo všetkých marvelovkách, len s inými hercami a v inom prostredí. Tentokrát vyfarbičkované a umelé ako počítačová hra. Padala mi hlava od nudy. Zaujímavý je asi len soundtrack.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Stupídny film so stupídnymi nesympatickým otravnými postavami, z ktorých sa každá správa ako imbecilný samovrah. A najviac ma sralo to otravné decko. Kde je to čaro prvého filmu s komorným príbehom, ktorý krásne plynie a dá sa pozerať znova a znova.

Vražda v Orient expresu (2017)

Hrozne otravný film, trápna jazyková ekvilibristika, umelé postavy, hnusné sýte farby, odporné kulisy a tá najhoršia kamera akú som videl za dlhú dobu. Tie expozície zo strednej vzdialenosti naozaj nechápem, točí sa mi z toho hlava. Toto ma sklamalo, nečakal som veľa, ale dostal ešte menej. NUDA