Ve znamení lásky (2016)

Do dopravní nehody sice poměrně nudná, ale jinak neškodná cukrová vata, která se však po Terezčině ulehnutí změnila v ten nejhrubozrnější uchcaný kýč, po němž si jdete strčit prsty do krku.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Jeden z mála animáků zajímavě zpracovávající poměrně dospělá společenská témata dětsky přijatelným způsobem. V souvislosti s tím jsem toho názoru, že Zootopia není určena těm úplně nejmenším, kteří by nemuseli některé dějové obsahy chápat. Jsem však rád, že se Disney na animovaném poli pouští i do originálních námětů a nebojí se své projekty cílit i na ty odrostlejší. Celosvětový úspěch Zootopie pak potvrzuje, že tato strategie může být úspěšnější, než dojení zaběhlých značek. Doufám proto, že po odzívání několika pixarovských pokračování zas přijde nějaká podobná zajímavá a originální vlaštovka.

Moje tlustá řecká svatba (2002)

Uřvaní početní a na ulici grilující lidé. Sakra koho mi to jenom připomíná? Xenofobní kecy o tom, že kdo není Řek by jím chtěl být, jsou pak v současnosti docela směšné, protože v dnešní řeckokrizové době nechce ani spousta Řeků být Řeky. Neřku-li, že většina světa v současné době (ať již oprávněně či nikoliv) na Řeky pohlíží jako na líná netáhla a podvodníky, kteří svoji zemi přivedli k bankrotu. Samotný film pak zobrazuje překonávání kulturních a etnických odlišností odehrávající se na pozadí "zakázaného" vztahu, jež vyústí všesmiřující svatbou. Pro někoho možná vtipné, pro mě nezáživná nuda bez jakéhokoliv zvratu.

Bohové Egypta (2016)

Absolutně nechápu, kdo je v Holywoodu stále přesvědčen, že diváci mají o tyto lobotomizované papundeklovo-dogitální omalovánky zájem. Gods of Egypt jsou kvalitativně ještě o řád horší než remake Souboje Titánů a v mém případě nefungovali téměř v žádné filmové rovině. Trochu zvláštně překroucený námět by ani nebyl problém nebýt scénáře, který je nadmíru hloupý s místy se vyskytující kumulovanou nesmyslností. Např. hlavní záporák chce navzdory úmyslům svého otce vládnout světu, který si podmanil, tak udělá co? - Vypustí obřího červa (chaos), který má pohltit celý svět a veškerý život v něm. Čemu chce tedy vládnout mi uniká. Vtipné bylo, že to unikalo i hlavnímu hrdinovi, který na to v zápalu finálního souboje poukázal a záporák lakonicky odvětil: "Tomu bys nerozumněl." Ne, to skutečně nerozumněl scénáristé, jelikož to nedává žádný smysl. Smutné je, že se nepovedl ani casting. Jamie Lannister je slabý tahoun a Gerard Butler je se svým macho vystupováním úplně mimo (nápad udělat z něj podlého a vychytralého egyptského boha nebyl šťastný). Thwaites jakožto hlavní lidský hrdina je pak jednou z nejotravnějších postav poslední doby. Zcela mimo bohužel působil i Geoffrey Rush se svou mnichovskou vlasovou kreací, který si evidentně odskočil pouze vydělat na nájem, než přijdou další Piráti. Umělohmotný vizuál s lacinými triky pak tenhle zmar okunelibě dotváří. Jediné plus tak představuje dámská část hereckého ansámblu, kdy bohyně s tváří Elodie Young je nejen hezká, ale i sympatická (coura z je to z donucení) a Zaya má velmi erektivní charakter. Nečekal jsem moc, ale skórování pouze v rámci první signální je vážně slabý.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Tak se nám do kin konečně dostal první starwarsovský spin-off, jež se snaží přiblížit, kterak rebelové k plánům nejultimátnější zbraně v galaxii přišli. A jakpakže ta rebelská honba za plány Hvězdy smrti dopadla? V mých očích více než solidně a rozhodně nesdílím nářky českého internetu. Určitě si dokáži představit, že příběh Prvního darebáka mohl být zajímavější, ale s představeným materiálem nemám problém. Ústřední dějovou linii je možno rozdělit do dvou částí, a to zjišťování samotné existence Hvězdy smrti a náseldné získání plánů klíčových k jejímu zničení. Tato hlavní dějová linka je pak ověšena dalšími jak klasickými starwarsovskými tématy v podobě rodinných dramat, neobvyklých přátelství, útoku na nepřátelskou základnu či soupeření o moc, tak také novými motivy jako je temnější stránka rebelie vyplývající z partyzánského vedení války či představení "nižší třídy" star wars univerza, tedy no name vojáků a jejich každodenního chleba. Jednou z hlavních deviz filmu je pak navození stísněné partyzánsko-válečné atmosféry, v níž se hlavní příběh odehrává, které se podle mého mínění podařilo skvěle. Dále velmi oceňuji snahu o nové uchopení předaleké galaxie a tvůrčí pokus odlišit se od hlavní filmové linie, protože nemalý stupeň inovace jsem od Disneyho potažmo Abramse očekával už ve Force Awakens, kde se mi ho žalostně nedostalo. Uznávám, že jeden z hlavních problémů Rogue One spočívá v jisté rozháranosti vyprávění, kdy často skáčeme z místa na místo a potkáváme a zase opouštíme postavy, jejichž pozadí či důležitost nikdo nerozvine. Vůbec plochost a nerozvinutost postav se bohužel týká i ústředního darebáckého týmu. Nevím, zda tvůrci záměrně zamýšleli vytvořit tým překotně a poplatně válečnému stavu, v němž se hrdinové nacházeli, filmu ani vyprávění to však rozhodně neprospělo. O hrdinech totiž nic moc nevíme, jejich motivy jsou jen letmo nastřeleny a interakcí, na jejichž základě by bylo možno vytvoření jakýchkoliv hlubších vztahů uvěřit, je také hodně poskrovnu. Zde měl rozhodně scénárista s režisérem zapracovat daleko více, jelikož s takto narychlo spíchnutým a řádně nepředstaveným týmem bude mít spoustu lidí problém se ztotožnit. Herecké obsazení bylo nakonec v pohodě, přestože jsem se Felicity Jones a jejího "nasranostního" výrazu po trailerech dost obával. Technická stránka filmu je opět jako v případě Force Awakens naprosto bez chyby, což si člověk naplno vychutná zejména při finální válečné vřavě. Závěr je jasný a navázaní na starou trilogii se také povedlo (samozřejmě Vader se svým "passage of death" těžce ruluje a přesně něco takového chci na Dark side of the Force příště vidět; už na konci staré trilogie mi přišlo podivné, jak Obi-Wan s Yodou Vadera na konci Návratu Jedi mohli tak pohodově a s úsměvem přijmout v jejich "silovém" nebi, a po této kulervoucí scéně mi to přijde ještě podivnější :-) Ano, Rogue One není klasickými Star Wars (přestože se podle mě jedná o daleko lepší rozšíření a poctu původní trilogii, než celá Force Awakens). V podstatě tam nejsou Skywalkerové, "Síla" triky ani Jediové se světelnými meči. To však ale asi nikdo vzhledem k tématu a časového zasazení nemohl očekávat (zřejmě krom Disneyho a jeho hlavounů s ohledem na údajné masivní přetáčky) a já osobně jsem tomu překvapivě rád. Jsem toho názoru, že Edwards, byť má jeho film dost vad na kráse, udělal se svým civilnějším a především novým přístupem zahrnujícím špinavější uchopení předaleké galaxie, starwars univerzu daleko větší službu, než recyklátor Abrams s jeho přizdisráčskou sázkou na jistotu a nostalgii. Teď jen zbývá držet palce za pořádný finanční úspěch, aby se lidé od Disneyho přesvědčili, že riskování se může vyplatit.

Nejvyšší nabídka (2013)

Už zpočátku se mi to nepozdávalo a tušil jsem, že někdo něco na Virgila šije. Odhalení však bylo i nad moje očekávání. Tornatore natočil interesantní žánrový mix se zajímavým námětem, dobrými hereckými výkony a skvělými dějovými zvraty. Jen ta délka tomu ubližuje.

Vzmuž se (2015)

Simon Pegg jako hlavní hrdina romantické komedie mě docela děsil, ale nakonec to dopadlo nad očekávání dobře. Hodně tomu pomáhá scénář plný trefných dialogů a humoru, který Peggovi i Lake Bell sedí a činí z filmu maximálně pohodové pokoukání. Konec se sprintující omladinou je sice kýč jak prase, který je však alespoň trochu vyvážen návštěvou úchylného spolužáka. Uznávám, že samotný námět je diskutabilní, ale zpracování bylo povedené a ústřední dvojici to navzdory prvotním pochybnostem šlapalo náramně. U Man Up jsem se pobavil a odcházel jsem velmi pozitivně nalazen, což je téměř maximum, co od podobného filmu očekávám.

Most špiónů (2015)

Bridge of Spies je klasický Spielberg, tzn. zajímavý námět, přesná režie a kvalitní herecké výkony. Jediné, co mi na Hanksově výletu do východního Berlína trochu vadilo, byla ta jednoduchost, s níž vše proběhlo. Skutečné události nijak nastudované nemám, ale kdyby Tomovi neukradli kabát a neměl rýmičku, tak nic závažnějšího v podstatě řešit nemusel. Přišel prostě na férovku na sovětskou ambasádu, řek, že chce provést výměnu agentů + jednoho studenta, dohodli se kdy a kde, když začli východňáci dělat dusno, tak jim řek, ať si pak tu posranou transakci vyřídí s Rusákama, východňáci samozřejmě stáhli vocasy, došlo k na efekt protahované výměně a Tom jel domu. Nechápejte mě špatně, ono je to natočené fakt parádně a Spielberg ze scénáře vymáčkl asi nejvíc co šlo, jen jsem prostě čekal trochu zapeklitější záležitost. Jinak Rylance byl fajn, ale zlatýho naháče bych mu za to nedal.

Hybná síla (2015)

Já nevim, ale já s těmahle chick akčňákama mam prostě problém. Nebudu se teď pozastavovat nad béčkovitostí, jelikož ta k tomuto žánru prostě patří. Mám ale setsakra problém uvěřit, že 50ti kilová modelka Olga Kurylenko je nezastavitelnou mašinou na zabíjení, která celej film holejma rukama porcuje dvoumetrový stokilový žoldáky. Momentum také trpí další v dnešní době tradiční bolestí akčních filmů, a to je super hyper cool roztřesená kamera a přespeedovaný střih, který činí z téměř veškeré fullkontaktní akce nepřehledný guláš (chápu, že se musí nějak zamaskovat, že herci umí hovno, ale tak existují dubléři, ne?). Pokud vám však tyto výtky nedělají potíže, tak je Momentum v pohodě stravitelné béčko se sympatickým záporákem.

Já a robot (2013) (seriál)

Námětem velice potěšující záležitost, jež nanejvýš osvěžila kriminálkový žánr a dle mého názoru také prokázala do budoucna velký potenciál. Sci-fi fandům tak opět zůstaly jen oči pro pláč, a když si vezmu, jaké hovězí seriály se dočkají dalších sérií, tak je zrušení Almost Human dvojnásobná škoda.