• Pohádka

Syriana (2005)

Nehorázně podhodnocený film. Syriana má inteligentní námět a zpracování, a přitom nižší %, než má kdejaký přihlouplý blockbuster. Téma je zajímavé a aktuální a několik příběhových linií, které dávají nahlédnout do různých skupin lidí spojených jen ústředním tématem ropy mě také zaujalo, i když chápu, že ne každý se v tom zvládne orientovat. Jinak se ale Syriana vyhýbá klišé, herci jsou skvělí a po všech stránkách se to povedlo.

Nechte mě bejt! (2009) (seriál)

Film jsme jako novinku zhlédli na konci druhého stupně ZŠ. Záměr je dobrý, ale jediný výsledek filmu s šikanou byl ten, že si každý dal dvakrát pozor, když šel kolem záchodu, aby se nemusel podívat k moři.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Zase tady máme nemrtvé piráty, kteří chtějí Jacka, znova se hledá tajemné místo, opět stejná milostná linka. Naprostá kopie předchozích dílů (kromě čtyřky), bohužel ale slabší. Milostné duo nebylo nic moc, ve srovnání s Elizabeth a Willem byli tihle dva dost nevýrazní. Jack už svoje šaškování převařil dost. Záporák ve srovnání s vtipným Barbossou, démonickým zahořklým Davy Jonesem, strohým Beckettem i zábavně krutým Černovousem pokulhává - prostě jen hází jedno klišé za druhým, totálně jednorozměrná postava, kterou zachraňuje jen její skvělý představitel. Bylo mi vyspoilerováno, že Barbossa zemře. Když bylo odhaleno, že je Carinin otec, modlil jsem se, ať to neskončí nějakou klišovitou scénou, kdy jí to vyzradí a pak se obětuje - bohužel se stalo. Stejně tak se vědělo, že se tam objeví Will a Elizabeth, na což jsem se těšil. Škoda, že nezasáhli do děje - například dvě skupiny nemrtvých pirátů proti sobě, to při vhodném zpracování mohlo být zas něco nového. Takhle tam byli úplně zbyteční. Celkově to nebylo špatné, ale bohužel ani dobré - a to je, když jste viděli první dva díly, málo.

Just for Laughs Gags (2001) (seriál)

Nad sledováním těchto vtípků jsem strávil dlouhé hodiny. Jejich kvantita je už příliš velká, takže spousta pranků má za pointu nějaký nesmysl ve stylu "opařím se horkou kávou a bude to hrozná sranda", ale ty nejlepší jsou zase nezapomenutelné. Zdá se mi to lepší, než ty kopie v US a UK.

Comeback (2008) (seriál)

Jak sitcomy vůbec nemusím, tohle nebylo špatné. Tvůrci se nesnaží napodobovat (většinou trapné) zámořské vzory, ale zasazují do to českých reálií, což - zvlášť u střílení si ze socialistických hvězd - dost oceňuju. Každá postava je charakteristická a nějakým způsobem velice silně vyčnívá, což dává ve vzájemné interakci velký prostor pro různé gagy. Tvůrci navíc nešli na zbytečnou kvantitu, a jakmile to ve druhé sérii začalo po stránce zápletek trochu upadat, ukončili to, což je super. Vznikl tak asi jediný český sitcom (do roku 2018), který si lidi pamatují, všechno ostatní po odvysílání okamžitě zmizelo. O žádné veledílo nejde, ale já se poměrně dobře bavil.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Nebýt spojitosti s HP, asi by to nikoho nezajímalo. Obyčejný rodinný film, který není ničím výjimečný, přičemž bezduché příběhové prázdno je zaplněno trikovými efekty. Příšerná nuda, a přitom potenciál nápadu je milionový! Harryho Pottera znám prakticky nazpaměť a na tento počin jsem se velice, velice těšil, ale o to větší pak bylo zklamání.

Batman a Robin (1997)

Bylo mi to doporučeno jako vtipný starší film, a já na to nahlížel jako na komedii - jako parodie superhrdinských filmů je to naprosto bezchybné. Arnoldovy hlášky jsou pecka, pokaždé mě to rozesmálo. Jako akční, krimi ani fantasy to rozhodně nefunguje. Skutečná kvalita je tak sice na odpadu (což je na hvězdné obsazení zklamáním), ale bavil jsem se šestihvězdičkově. Proto nehodnotím.

Děti online (2017) (TV film)

Dávám 4 hvězdy i přesto, že film mohl (alespoň podle mě) být natočen i lépe - dokument je založený až moc na samotných výpovědích hlavních aktérů, kteří vlastně vůbec nemusí reprezentovat zbytek lidí s podobnými problémy. Zejména youtubeři jsou rozdílného druhu a úrovně a je škoda, že tento fenomén nebyl zachycen v širším rámci a že zde nevystupovalo či nebylo zmíněno youtuberů více. Na druhou stranu, o problematice sexuálního zneužití skrze sociální sítě a závislosti na PC hrách už toho bylo vyřčeno mnoho, takže právě za jedno z mála zobrazení fenoménu youtube přihazuju čtvrtou hvězdu. Když jsem na Zachyho kanál narazil, také jsem si jen řekl, že je to nějaký malý blázen a vypnul jsem to. Přitom tady se vyjadřuje jako talentovaný kluk, který umí oslovit svoji generaci.

Ooops! Na čierno. (2009) (pořad)

Neviděl bych to tak černě. Některé díly a gagy byly slabší, ale celkově ten formát poměrně fungoval a určité scény se opravdu povedly.

Úžasňákovi (2004)

Na Úžasňákovy jsem náhodou narazil po asi deseti letech, a až teď jsem si uvědomil, jak moc se to povedlo. Animace ani po 13 letech od vzniku prakticky nezestárla a dá se označit jako jeden z přelomů v dějinách animáků (přinejmenším ty výrazy v obličejích, které se ve starších filmech ještě neobjevují). Děj je směsicí skvěle vizualizovaných akčních scén a podařeného humoru v rámci ústřední superrodinky, Přestože je od začátku jasné, že vše dobře dopadne, nenudil jsem se ani chvíli,scénář a příběh je sice velmi jednoduchý, nicméně právě akce a humor a celkově fakt, že ve filmu se pořád něco děje a chybí jakákoli vycpávková vata, tuto jednoduchost přebíjí, a Úžasňákovi udrželi moji pozornost až do konce. Velice oceňuji to, že se film vyhýbá klišé, což bývá jedním z nejčastějších nešvarů animovaných filmů. Tohle se zkrátka povedlo po všech stránkách - 100% a kdyby to šlo, klidně bych přidal. Pro mě osobně zatím největší legenda na poli animáků, hned vedle Nema a Toy story.