• Pohádka

Křesťanský magazín (2002) (pořad)

Sešla se tady hromada duševních mrzáků, z nichž 95% o religionistice zjevně neví vůbec nic a komentáře vypovídají o jen jejich úrovni.

Bůh miluje Ugandu (2013)

Sebestřední mocichtiví "kazatelé" se snaží o politické proniknutí a vybudování základny v Ugandě, místní vláda zase za přijetí homofobního zákona získá nemalé peníze. K těmto účelům je zneužito náboženství, a to jak ve formě fanatických mladých amerických vymytých mozků (kteří se už původní Ježíšově filozofii míru a lásky na míle vzdalují), tak nekriticky myslících, sugestibilních Uganďanů. Dokument je opravdu síla, bylo mi z toho až zle. Jedinou nadějí je ten pastor a oceněný biskup, kteří jsou (vedle vůdce LGBT komunity) jedinými kladnými figurami, ale sami nic nezmůžou. Také jsem si uvědomil heteronomnost křesťanství (které jsem do té doby vnímal spíš jako jednolitou masu) - zatímco skandinávské luteránské církve homosexuály běžně oddávají (a zašly tak dál než třeba ČR), katolický papež je požádal o odpuštění za diskriminaci, ale oddávat nechce, a tihle šílenci by je klidně popravili.

Temný bojovník (2014)

Jasně, ten příběh je jedno velké stupidní klišé, ale když ten vizuál, výprava a hudba jsou tak okouzlující, že mi to vlastně bylo úplně jedno. Edit: po druhém shlédnutí jsem si teprve uvědomil, jak moc je Cageův výkon bizarní a jak neuvěřitelná je jeho proměna z rytíře v trosku, která by dvě děti klidně prodala. Film je dobrý, než se tam Cage objeví podruhé, pak to jde do háje.

Zázračná planeta - Série 1 (2006) (série)

Ikona dokumentů. Není to nic odborného, biolog by to mohl považovat za značně zjednodušené, ale pro laika je to vizuální dokonalost plná zajímavostí.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Legenda, pro mě osobně jednoznačně nejlepší animovaný seriál všech dob, překonávající i South Park (a taková Futurama nebo Family Guy mu nesahají ani po kotníky). Poslední série (od 22) šly bohužel kvalitou dost dolů, i tak si to ale plný počet zaslouží. Občas si pustím jen některé kousky jednotlivých postav a je šílené, kolik geniálních scén a hlášek dokázali za ty roky scénáristé vytvořit. Tvůrcům Simpsonových se navíc jako jediným podařilo komplexně zparodovat celou společnost, prostřednictvím široké škály vedlejších postav, kde každá reprezentuje jinou skupinu lidí. Většina komediálních seriálů se naproti tomu zaměřuje jen na jeden výsek - gangsteři, nerdi, teenageři... což dává Simpsonových výhodu asi stonásobného množství a různorodosti potenciálních gagů.

Osm hlav v cestovní tašce (1997)

Nevidím to tak zle. Je to dost ujeté, ale spíš ve stylu starých crazy komedií z osmdesátek. Joe Pesci to dost zvedá, už jenom kvůli němu to stojí za to vidět. Je pravda, že potenciál to mělo mnohem větší, ale kvůli nezaslouženě nízkému hodnocení to mírně nadhodnotím a dám 4.

Sbal prachy a vypadni (1998)

Kultovní, chytře vymyšlená pecka, ve které funguje naprosto všechno od hudby po obsazení herců. Takhle nějak si představuju film povedený ve všech směrech. Ani po 20 letech to neztratilo své kouzlo. Za mě o chlup lepší než Snatch.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Neuvěřitelně naivní film o tom, jak vám pár dní turistiky změní život. Walter je skvěle zahraný, Benovi Stillerovi jsem toho ňoumu věřil, ale paradoxně byla nejslabší část ta cestovní, protože záběry na to, jak někde chodí po cestě a hraje k tomu epická hudba, mi prostě nestačí. A víc se toho tam nedělo. Hvězdy za herce, hudbu a záběry, ale jsem spíš zklamaný.