Poklad z půdy (2018) (pořad)

Některá hodnocení zde jsou naprosto trapná, nechápu, kde se v lidech bere tolik zášti. Jasně, tenhle typ pořadu se nemusí každému líbit a smysluplné negativní hodnocení beru. Ale když tu někdo napíše leda tak, že je to celé nahrané, účinkující jsou blbci, starožitníci ničemu nerozumí a jedna z nich je škaredá jak noc (tohle není všechno z jednoho komentáře, ale i tak...), tak pak opravdu přece není možné takový názor brát vážně. Mám jednoznačně potvrzeno, že to opravdu je skutečný pořad (proč by taky ne, nahrát tohle s herci by bylo složitější než tam opravdu pustit lidi, kteří chtějí něco prodat). Jediné, co zřejmě trochu přikrášlili je to, že to v TV vypadá, jako by odhadce v úvodní části viděl předmět poprvé až tam. To si myslím, že asi tak nebude, ale i pokud si to můžou připravit předem, tak to nijak neshazuje pořad jako takový (a ostatně - nikdo netvrdí, že to vidí poprvé). Starožitníci v aukci to poprvé zřejmě opravdu vidí až v záběru. A odborníci to jsou, to přece musí uznat každý, kdo OPRAVDU viděl aspoň 10 či 20 dílů. Podívají se a okamžitě poznají (většinou) zemi původu, stáří (styl), materiál atd. A že předměty často mají jen malou hodnotu? No a? To jste vážně čekali, že se mezi lidmi pohybují samé Míšeňské porcelány, zlato a diamanty z 18. století a originály od Emila Filly či Josefa Lady? O to zajímavější pak je, když se tam opravdu něco zajímavého objeví a vydraží za 100 tisíc a víc.

Kód Navajo (2002)

Není to špatný film, námět je zajímavý. Ale zpracování mi nesedlo, ta úvodní bitevní scéna byla až skoro parodie, tak nějak to na mě působilo.

Chlapci a chlapi (1988) (seriál)

Já prostě mám některé tyhle staré seriály rád, jako uričté "muzeum" své doby. Baví mě všímat si tam detailů, jak se bydlelo, jak fungovaly některé služby atd.  V tomhle konkrétním případě navíc jak to fungovalo na vojně. A pochopitelně je potřeba mít obrovský filtr a chápat, že realita v některých zásadních otázkách je silně přikreslena - proto si všímám hlavně detailů, které pravdivé nejspíše budou. Jinak samozřejmě platí, že tohle je seriál snažící se až nepokrytě vykreslit vojnu a vše kolem v těch nejlepších barvách. Mamánek bez fyzické kondice se osamostatní, zmužní, dospěje. Šikana je odhalena, agresor jde do vězení. Zločinec chystající se utéct za kopečky zmoudří, stane se slušným socialistickým občanem. Extrémně mladý nastávající otec se stane vojákem z povolání, což vyřeší všechny jeho problémy. Atd. atd., prostě každá z hlavních postav se tu nějak zlepší, vojna je až zázračná. Ale pokud tohle člověk dokáže vnímat a odfiltrovat, tak zbytek koukatelný je a není to ani nuda.

Lego Masters (2022) (pořad)

Tady se po prvním díle negativní hodnocení točí hlavně kolem dvou věcí - moderátorky a ničení staveb. S moderátorkou naprosto souhlasím, ta je nepopsatelně trapná, nepříjemná, nesympatická, nepatřičná. Ale kritika, že "osm hodit stavěli a oni jim to pak rozbijou" je dost mimo. To jste si vážně mysleli, že si pak ty stavby vezmou domů? Nebo že je tam někde ve studiu vystaví na měsíc? Nebo že si s tím soutěžící budou dokonce hrát? Tak jako tak by se díla hned rozebrala a kostky roztřídily. A k tomu zadání - ano, já jsem to taky zpočátku považoval za hloupé. Ale pak jsem si uvědomil, že to prostě přidává do úkolu zajímavý prvek, museli stavbu navrhnout konstrukčně tak, aby se rozpadla poutavým způsobem a zároveň do ní museli vložit nějaký zajímavý nápad, který by odůvodnil třeba umístění "zbytečných" barevných kostiček to útrob atd. Ve druhém díle byly stavby (ve druhém zadání) naprosto úchvatné a klobouk dolů. Moderátorsty opět tragédie, trapné převleky a především trapná Evelyn, která stahuje dolů i Rumla. Přesto si myslím, že si pořad tak špatné hodnocení nezaslouží, takže kvůli navýšení dávám o 1 * více, než bych normálně asi dal. Ale na 5* jít nemůžu.

Bitva v Ardenách (1965)

Můj názor na tento film je trochu opačný, než většinový. A mám pocit, že možná dostává hodně bodů hlavně proto, že je to starý film se slavným hercem. Nebudu hodnotit historickou (ne)přesnost, na to nemám ani zdaleka dost zkušeností, ale tohle je zrovna film, který bez přesnosti ztrácí podstatnou část odůvodnění své existence. Proč se dívat na velkolepý film o konkrétní bitvě, když divák (pokud si předem přečte nějaké recenze) ví, že to možná bylo úplně jinak a že se dívá na úplně jiné tanky? Pak zůstává jen provedení té vlastní bitvy a bojů obecně. OK, je to starý film a hodně nerealistickou projekci pozadí při záběru na řidiče auta či tanku asi musíme odpustit vzhledem k technologickým možnostem. Ale při přestřelkách na mě tenhle film působil doslova jako parodie. Žádné technické omezení přece nemůže vysvětlit ten naprosto příšerný styl, jakým vojáci umírají. Zásah kulkou je vždy provázen rozhozením rukou (nebo zvednutím nahoru), zakřičením "ááááá", piruetou, pádem na zem a okamžitou smrtí bez sebemenšího dalšího pohybu. Samozřejmě bez viditelné známky zásahu či krve. Už jsem jen čekal, kdy takhle umře i voják ležící (leží, zásah, postaví se, zvedne ruce, zakroutí, lehne) - to se naštěstí nestalo (pokud jsem to nepřehlédl), ale vůbec bych se tomu nedivil, jiné smrti tomu moc daleko nebyly.

Světová invaze (2011)

Film o heroické záchraně 5 civilistů, zatímco kolem umírají stovky milionů dalších. Víc ani nemá smysl psát.

Stíny v mlze (2022) (seriál)

Poslední díl opravdu stál za to. A i předchozích 11 byl nadprůměr v rámci žánru u nás.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Tenhle díl je obecně hodně dobře hodnocený, jak fanoušky, tak odborníky a například práce kamery je opravdu výborná - schválně se někdy zaměřte na scénu, kde pan Weasley říká Harrymu o Blackovi, je to neuvěřitelně dlouhá scéna bez jediného střihu, kdy kamera postupně prochází scénu (hospoda) a sleduje různé objekty a jen tak "mimochodem" se ve správných okamžicích do záběru dostane plakát Blacka. Ale mám s tím filmem jeden problém. Jako všechny díly, i tenhle má nosný motiv, Sirius Black a potažmo Marauders (jak že je to v češtině?). Z filmu se ale o nich divák nedozví skoro nic. Proč Lupin umí pracovat s mapou, respektive kdo vůbec mapu vytvořil? Jak je to s proměnou ve zvířata, proč se Sirius a Wormtail umí měnit na zvířata a umí to i James (o tom se nemluví vůbec)? Co s tím má společného chroptící chýše a vrba mlátička? A neřeší se moc ani to, jak vlastně Wormtail Jamese zradil a proč si všichni mysleli, že to byl Sirius.

Survivor Česko & Slovensko - Série 1 (2022) (série)

Tuhle soutěž mám rád. I českou verzi, ta předchozí byla hodně podařená. Ale teď, po dvou dílech, mám hodně negativní pocity. Neuvěřitelně ubíjející soutěže, kdy snad každá je na 5 a více kol, takže člověk sleduje pořád to samé. Přitom se jedná o poměrně dlouhé soutěže s několika fázemi - jenže pak to samé znovu a znovu a znovu a znovu... Na úkor soutěží je hodně málo času věnováno samotnému životu na ostrovu, jídlu, běžným problémům, vztahům, taktizování. Dále, obrovské množství opakovaných záběrů a to i ve stylu "po soutěži zpátky na ostrově se bavíme o soutěži - lup - opakovaný záběr soutěže". Nestále upoutávky "již brzy" (několikrát v průběhu dílu), které ale nejsou "brzy" ve smyslu "v dalším díle", ale "za 2 minuty". Není to ani před reklamou, prostě jen tak, "již brzy". Když už, tak nemělo to být spíše "za chvíli"? Jo a úplně nejlepší byl začátek 2. dílu, naprosto mimo souvislosti se začalo mluvit o návratu z karantény. Divák vůbec netuší o co jde, předtím se o tom nic neřeklo, teď taky ne, prostě asi někdo něco zapomněl do střihu vložit. Edit po konci soutěže: Když jsem se začal dívat opožděně a nudné soutěže přetáčel, začalo se to zlepšovat. I některé chyby odstranili (to "již brzy"). Druhá polovina soutěže nabrala otáčky z hlediska herní taktiky, hráli to opravdu dobře a dostavilo se i napětí. Vítěz zasloužený. Zvyšuji dramaticky hodnocení.

Tesla (2020)

Roztahané, nudné. Některé scény jsou následně vyvráceny jako smyšlené, takže po chvíli už divák neví, čemu vlastně věřit. Z děje vytrhávají jakoby dokumentární promluvy spojené s hledáním na Google.