Rozbouřená řeka (1998) (TV film)

Na tomhle filmu nefunguje vůbec nic. Napětí nulové. Zápletce, respektive jejímu vývoji a řešení, jsem vůbec nevěřil, protože to nějak nedává smysl - vysoká hráz z pytlů téměř přetéká, takže vyhodíme do vzduchu na pohled nižší hráz v údajně o hodně nižší nadmořské výšce (ovšem zatím nepřetékající...), čímž výšku vody snížíme. Výbubuchem se udělá do hráze malá díra, načež řeka začne klesat rychlostí asi půl metru za půl minuty (zcela nereálné). Celý film se dokola řeší to samé - hráz musíme navýšit ještě více, protože je to málo. A zvládneme to, nenecháme město padnout. Akční scény jsou zcela ubity nulovými speciálními efekty, kdy záběr na totéž místo hráze z jedné a z druhé strany vypadá zcela jinak, nic zde nenavazuje, protože efekty jsou buďto reálné záběry (něčeho úplně jiného) a nebo levně udělané fotomontáře někde ze studia. No ale největší problém, kvůli kterému jsem se málem nedodíval až do konce, je český dabing. Nejde o hlasy postav, ale o ruchy - naprosto všechny ruchy po naprosto celý film mají krátkou ale výraznou ozvěnu. Venku, v interiéru, všude. Každé šplouchnutí vody, každé položení pytle - a právě zvuky ozvývající se během scén s ukládáním pytlů (tzn. cca 80 % času filmu) jsou nepříjemné pro uši, protože vůbec neodpovídají ději na obrazovce (a plus to echo...). Už asi zmíním jen to, že na otci dvou holek téměř není vidět žádný strach o jejich život a ani se moc nesnaží. Prostě - nefunguje vůbec nic. Odpad nedávám jen proto, že toto hodnocení si schovávám pro filmy, které jsou tak špatné, že se na ně ani nedá dívat (ani z recese).

Plán útěku 2 (2018) odpad!

Bohužel musím dát odpad. Po pro mě docela zajímavé jedničce, která je v mém žebříčku filmů o útěku z vězení docela vysoko, je dvojka neuvěřitelné zklamání. Zasazení prvního dílu bylo poměrně uvěřitelné, i to speciální vězení není až tak nereálné vzhledem k tomu, jak obrovský business je vězeňství v USA. Jenže náhle dvojka je jak ze sci-fi žánru, silová pole místo mříží apod. Chybí zde i nějaký chytrý a promyšlený plán útěku, který by dával smysl. Teď si tak zpětně říkám - utekli oni z toho vězení vůbec? Děj divný, postavy nesympatické, reálie nevěrohodné, zápletka předvídatelná. Bohužel.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Zpočátku jsem se trochu ztrácel, ale když jsem konečně pochopil, kdo je kdo, film mě opravdu chytil. Dá se říct, že to jsou tak 3 filmy v jednom (dějem, postavami a hlavně délkou), ale je to paradoxně spíše k užitku než ke škodě. Šílená délka mi v důsledku vůbec nevadila a zdlouhavé záběry jsou na dnešní uspěchanou dobu plnou sekundových střihů příjemné osvěžení a úleva. Je to prostě klenot mezi westerny, navíc zasazený do snadno identifikovatelné konkrétní časové periody - trochu novější, než jsem na začátku tipoval. A zdravím fanoušky Metallicy - oni pochopí ;-)

První člověk (2018)

Za mě zklamání. Připadá mi to, že se film snaží o hodně věcí, ale nic se nedaří pořádně. Psychologický film o myšlenkách Neila? Chvílemi. Životopisný film o Neilovi? Ne. Neilova rodina? Chvílemi. Popisování příprav letu na měsíc (Gemini, Apollo)? Zběžně, zkratkovitě. Let na měsíc? Hodně stručně. Mé zklamání pramení asi hlavně z toho posledního bodu - čekal jsem mnohem více času věnovaného Apollu 11 a přitom právě tady film neukáže skoro nic. Záběry jsou většinou rádoby umělecké (různé stíny apod.), ale vidět není nic. Obrovské skoky v času, např. start z měsíce - střih - karanténa.

Bible - Starý zákon: Josef (1995) (TV film)

Film je dobře natočený, velkolepá výprava, i docela napínavé, úplně mě to vtáhlo. Navíc se odehrává v poměrně zajímavém období světových dějin. Mám jednu velkou výtku k ději, ale za to tvůrci filmu nemůžou, takže hodnocení nesnižuji - děj je dán biblickou předlohou. Problém je ten, že poselství filmu není něco jako "kdo je dobrý dosáhne odměny a kdo páchá zlo bude potrestán", ale "kdo pevně věří v boha, ten dosáhne velké slávy a kdo páchá zlo, ten se v boží vůlí napraví a bude mu odpuštěno". Náboženská ideologie bohužel je v ději extrémně silná.

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Nebyl to úplně odpad, ale dobrá pohádka to taky není. Celé to vlastně bylo o páchání dobra, ale přitom paradoxně zrovna tenhle aspekt byl v ději pojmut hodně podivným způsobem. Souboj dobra a zla je lépe zpracován snad ve všech ostatních pohádkách... Hlavní hrdina byl dost nesympatický a nakonci jsem tak trochu fandil P. Křížovi, což je teda hodně smutné. A úplně nejlepší je potrestat jednu zápornou postavu (čerta) tím, že musí jít na zem mezi lidmi a tak dlouho páchat špatné skutky, až se dostane zpátky do pekla. Co to jako má být? Je to trest pro ni nebo pro všechny ostatní lidi, kteří s ní příjdou do styku? V mnoha jiných pohádkách je trestem nutnost páchat DOBRÉ skutky, což dává smysl. Ale takhle obráceně...?

San Andreas (2015)

Ano, je to jedno velké klišé od začátku až do konce (klasické scény, kdy hlavní hrdinové uniknou před pádem něčeho těsně na poslední chvíli). Ano, je to přehnané a až moc zaměřené na akční scény. Ano, děj vlastně neexistuje. Ale přesto - nebo možná právě proto - jsem se bavil celou stopáž. A ještě mě film přimněl vyhledat si historicky největší zemětřesení (na základě hlášky, že 9,6 stupňů je nový rekord) a zamyslet se na tím, že se to vlastně klidně může v Kalifornii opravdu stát.

Ano, šéfová! (2018) (pořad)

Prima už se do toho neměla pouštět, ten pořad byl od počátku odsouzen k nezdaru. Proč bylo úspěšné Ano šéfe? Nejdříve to byla na našich televizích novinka, to lákalo. Potom už byl lákadlo Pohlreich a jeho vtipné hlášky. Navíc se z něj díky tomu pořadu stala známá osoba a v restauracích na něj lidi reagovali (zákazníci), každý hned věděl že se tam natáčí Ano šéfe. Teď máme pořad, který už všichni známe a většinu lidí už dle mého názoru i pomalu začínal nudit, takže na novost formátu už Prima lákat nemůže. No a dvě zcela neznámé tváře (troufám si říct, že o nich předtím slyšelo jen zanedbatelné promile lidí) lákat nebudou také. Tady už bohužel nepomůže ani vynikající zpracování - o kterém ale také řeč být nemůže. Santo sice působí poměrně příjemně, bál jsem se zpočátku nějakého machírka, ale rady od Z. P. mi přišly hodnotnější. No a paní matka je tam jen do počtu, ta se nepodílí na ničem. Takže zklamanání - nikoliv odpad, dívat se na to dá a člověk neutrpí žádnou újmu. Ale ani to nic moc nepřináší.

Aréna Jaromíra Soukupa (2017) (pořad) odpad!

Přiznávám, že jsem viděl jen část jednoho dílu (na Barrandov cíleně nepřepínám). Během pár sekund mě zaujala jedna věc - obrovské nápisy naprosto všude, abychom ani na chvilinku nezapomněli, že to moderuje Jaromír Soukup. Na každém stolečku hosta (i když jsou metr od sebe). Na podlaze. Na zdi (na všech zdech, co cca 2 metry). Na náhodně umístěných obrazovkách. Na deskách moderátora. A bonus na závěr - na zádech kameramanů a členů štábu. Když si k tomu uvědomím, kolik dalších pořadů má soukupovo jméno ve svém názvu, tak si říkám - to musí být ale sakra velký narcis. To přece ani není normální, mi by to na jeho místě bylo nepříjemné nemít se NAPROSTO kam podívat, aniž bych vidět své jméno fontem velkým půl metru. Plus teda není sympatický a nemá ani náhodou profesionální vystupování moderátora. Už nikdy, to se raději podívám na Máte slovo s Jílkovou - a to myslím úplně vážně, ne jako řečnický obrat.

Stážista (2015)

Příjemný film ve všech ohledech a v celé stopáži. Ani jsem nečekal, že se vydržím dívat a navíc mě to bude bavit. Člověk se někdy prostě může odreagovat u filmu, který si nehraje na žádné velké umění a neřeší smrtelně vážné problémy.