• Fantasy

Vis a vis (Netflix verze) (2015) (seriál)

Mnohem, mnohem, mnohem lepší než Orange is the new black. Mnohem drsnější, mnohem míň se toho bojí, mnohem zajímavější postavy.

Miminka (2020) (seriál)

Za tuhle dokumentární sérii jsem vážně rád. Skvělí vědci, skvělé výzkumy, řádné vědecké metody, prokazatelné výsledky. Ano, takhle se to dělá a takhle to má vypadat. Tohle je jeden z těch kousků, co ukazuje, že Netlfix umí, když chce a nemusí všude cpát svoji otravnou propagandu.

Atypický (2017) (seriál)

Původně bych nečekal, že moje hodnocení bude tak špatné. První dvě série byly fakt super a bavily mě. Téma autismu bylo zajímavé, sestra hlavní postavy byla milá a sympatická a bavila. Bylo to originální, zábavné, příjemné. V třetí sérii se to začalo otáčet na takovou trochu propagandu v současném duchu toho, co se děje ve Spojených státech, což podle mě ok rozhodně není a začalo to být čím dál tím horší.  Prostě ten nezdravý duch jinak skvělé doby ve které teď žijeme a ta pokřivená část jinak skvělého Netflixu, který umí udělat i top věci, jak ve flimech, tak i seriálecha dokumentech.

Země imigrantů (2020) (seriál)

Tohle není vyvážená žurnalistika. Téma je to zajímavé, ale velice jednostranně pojaté a po shlédnutí této série by bylo ideální shlédnout nějaký dokument zachycující kriminalitu imigrantů a problémy, které s sebou do Spojených států přinášejí, aby divák pochopil, proč se lidi přidávají k ICE a že to vyhošťování nelegálních imigrantů má svůj důvod. Je velice jednoduché vyzobrazovat příslušníky imigrační policie jako hlupáky bez emocí, ale z těch rozhovorů mi vycházelo, že oni té své práci věří a jelikož je dost těžká, používají humor jako nástroj vyrovnání se se stresem, což je poměrně standardní nástroj, který se ale v tomto kontextu jeví velice necitelný. Nicméně neviděl jsem žádné mučení, ponižování, nelidské zacházení, jen profesionální chování, i když samozřejmě ten systém zažit na vlastní kůži věřím, že není vůbec nic příjemného. Chtělo by se to i zaměřit se na to, proč si Američané za prezidenta vůbec zvolili někoho jako je Trump. Když vynecháme to ovlivňování voleb atd., stejně mi vychází, že velká část americké populace prostě nemá s multi kulti společností a neřízenou migrací zase tak skvělé zkušenosti, a proto se někdo jako Trump, jako projev rebelie proti nucené hyper korektnosti, mohl dostat k moci. Tenhle dokument podle mě je na jednu stranu dobrý, že vcelku rozsáhle (i když tendenčně) ukazuje práci organizace ICE, ale mimořádně nevhodný v tom, že zaslepení budou ještě zaslepenější a radikálnější a budou vidět jako viníky všeho zmíněné pracovníky a nebudou schopni nahlížet na problematiku migrace i z jiného pohledu, protože všechny problémy světa jen těžko lze vyřešit tím, že si všechny lidi co trpí pozvu do své země a pak se budu kochat z pocitu své výjimečnosti a zdánlivé dobroty a ukazováním na ty. co to tak nechtějí jako na necity. Díky bohu, že u nás v ČR tohle aktuální není.

Šarlatán (2020)

Mám z filmu takové trochu rozporuplné pocity Za shlédnutí filmy určitě stojí to bez debat, Trojanové podali oba skvělé výkony a téma je také zajímavé. Moc jsem však nepochopil některé příliš "názorné" scény, konkrétně co se zabíjení zvířat a homosexuální erotiky týče. To prostě nebylo nic pěkného, právě naopak a být to tam podle mě nemuselo. Druhá část mého hodnocení obsahuje spoiler -> Spoiler alert****** Ten soudní proces byl úplně o něčem jiném, než ve skutečnosti. Žádná vražda, žádná oběť v homosexuální lásce, nic takového. Ve skutečnosti, pokud jsem se to dočetl a pochopil správně, se jednalo o údajné finanční podvody a zločiny proti budování socialismu s trestem pěti let. Žádné tresty smrti, žádné srdceryvné řvaní matky homosexuálního partnera, který se měl obětovat, nic takového se nemělo stát. Nevím, jestli bylo cílem víc poplivat komunisty, nebo přidat víc dramata, ale kdyby to bylo vykresleno víc podle reality, osobně bych to ocenil víc, než tuhle "senzaci", proto dávám jenom tři hvězdy, ta realističnost mi tam prostě ke konci chyběla.**** Konec spoileru

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Film reflektující ultra-levičáckou hyperkorektnost a absurdnost dnešní doby a po třech letech jsem se rozhodl trochu pozměnit svou recenzi, protože tenhle film byl začátek konce, ukázkou toho, že do kina už se skoro nevyplatí chodit. Je to jedinej film z takhle slavné série, na který jsem nešel do kina, ale počkal si na něj na HBO, protože už předchozí dva díly byly oproti klasice o dva levely slabší a ani tady se to moc nezměnilo a pořád se to s první ani druhou trilogií nedá absolutně srovnávat. Vím, že je teď oblíbené dávat všude zástupce všech ras, hlavní hrdinové jsou teď lépe ženy než muži a díky bohu tu nebyly moc okázale brány sexuální menšiny, což je teď taky v kursu a vůbec bych se nedivil, kdyby někoho od Disney napadlo udělat z Ray lesbu, ale naštěstí se to nestalo a i díky tomu malinkatému zbytku ducha staré série jsem se rozhodl že k filmu nebude tak kritický. Rozhodně není lehké navázat na tak slavné předchůdce, to jsem bral v potaz a nepovedlo se to, co si budeme povídat. Občas mi přišlo, že se až moc snažili a tím moc tlačili na pilu - třeba u kamery mě to občas tak trkalo a i když profesionalitu se tomu nedalo vytknout, prostě to nemělo pořádnou atmosféru, postavy za celou sérii taky moc nepřirostly, možná ten Kylo nakonec vycházel líp než Ray, ale i tak to zdaleka nebylo ono. Ale pořád je to Starwars, takže přimhouření očí si zaslouží i když podruhé už se na film nepodívám a neláká mě to, což je smutné. Disney tuhle sérii zabilo, je to produkt dnešní doby v tom negativním smyslu - sice máme super techniku, schopnost udělat skvělé efekty, úžasné rozpočty, ale když se do toho plete politika hlavně nikoho neurazit, být korektní ke všemu, aby mě feministky a LGBT a jiné minority neukamenovali, vzniká z toho paskvil, co ničí svůj potenciál a co se bojí stát za svým a dbá se na nesmysly na úkor toho podstatného. Možná vlastně ty dvě hvězdy dávám spíš náhrobku téhle slavné série, protože to co mě přimělo dát toto alespoň podprůměrné hodnocení nebylo přidáno nyní, neodráží to tenhle film, ale to, že se v tom filmu malinko odráží ty staré dobré hvězdné války. Jinak bych dal odpad, protože tenhle film nic jiného není. RIP Star Wars.

Narcos (2015) (seriál)

Seriál, kvůli kterému se vyplatí na jeden měsíc zaplatit si Netflix. Skvělý prakticky ve všech ohledech. Jako největší plus bych na seriálu uvedl, že to není žádný srdceryvný příběh, nic nezkresluje, ukazuje Escobara přesně takového jaký byl, tedy jako sobecké, narcistické, všehoschopné, psychopatické monstrum. Jsem rád za každý takovýhle seriál, který lidem ukazuje pravdu, o tom, jací tihle "Robinové Hoodové" jsou. Vydělám milión na smrti a utrpení jiných, udělám si krycí na oko legální byznys za půl milionu, ve kterém dám práci pár chudákům, ale dám deset tisíc korun na chudé každý měsíc a tak jsem pro ně hrdina a dobrý člověk a takovýhle skvělý člověk by přece nemohl takové hrozné věci jaké se o něm říkají. Tak tohle byl podle mě Escobar, akorát všechno krát 10.000. Je to přesný opak našich brakových dokumentů o Kajínkovi, které glorifikuji psychopaty co umí emočně manipulovat s takovými nezdravě přecitlivělými jedinci, co tenhle typ psychopatů neznají. Poslední jeho projev přes vysílačku, to je přesně ono, to je přesně vystihuje, To že jsem zabil/nechal zabít tisíce lidí, dělal bombové útoky, cíleně šířil teror, nechal zabíjet ženy a děti a využíval děti z chudin pro svou věc, tomu všemu se nebudeme věnovat, to jsem přece neudělal,, je důležité mluvit o tom, že jsem chudáček, kterému upírají práva, tady jde o princip.. tihle chudáci občas těm nesmyslům časem i sami ve svém obrovském egoismu věří a pak vypadají přesvědčivěji a bohužel řada běžných lidí tomu věří taky, protože si myslí, jak je tenhle svět hnusnej a nespravedlivej. Je jasné že pedofil se bude hájit tím, že byl křivě obviněn, že nacistický dozorce bude říkat, že jde o chybnou identifikaci, prostě dělat ze sebe chudáčka a oběť, Tihle lidí si myslí, že jsou nedotknutelní, že všichni ostatní jsou jen objekty pro jejich potřebu, od drobných kriminálníku, až po Escobara. A ty kecy, jak se hezky stará o rodinu? To přece ve světle toho co všechno dělal jsou úplně okrajové a neznamená to nic, to jen zkreslená představa o ideálním pachateli a ideální oběti, zkresluje vidění a mate je, což tenhle seriál skvěle rozptyluje. 100%.

Zrodila se hvězda (2018)

Je to film pro ženy, tahle věta ho vystihuje naprosto komplexně a jako takový ho hodnotím. Na romanťárnu to ještě celkem jde, takže pokud si chce nějaký muž udělat pro daný rok čárku, že se podíval na něco "hezkýho" se svou drahou polovičkou, myslím si, že tohle je celkem rozumná volba. Sám bych se na to nejspíš nepodíval a pokud ano, po několika desítkách minut by mi došlo co je to zač a vypnul to, ale jak říkám, jako film pro ženy je to ok. Jsou tam chvílemi klasické mezery, nelogická emocionální dramata a řešení situací, které se dějí jen v ženských představách a je to celkem dost předvídatelné, ale to, že jsem usnul až po 120 ze 136 minut značí, že to prostě něco má. K těm třem hvězdám bych ještě půlku přidal, takže ok, pro sobotní večer s ženou nebo emocionální rozházení ženy se kterou randíte je to film velice vhodný.

Leaving Neverland (2019)

Mám rád filmy, které ukazují pravdu a Leaving Neverland pravdu rozhodně ukazuje. Po shlédnutí tohoto dokumentu musí být fakt, že Michael Jackson byl homosexuální pedofil, jasný opravdu skoro každému. Výjimku mohou tvořit skalní fanoušci a lidé, co trpí iluzorní představou o ideální oběti a ideálním pachateli ve stylu pohádek pro děti ve věku kolem 8 let. Nic není úplně černobílé, ale popisu postupné viktimizace obětí Michaela Jacksona opravdu věřím. To, jak zneužil svou moc a manipuloval s dětmi, které zneužil je naprosto nechutné a distancování se od něho například ze strany tvůrců Simpsonových velice kvituji. Dokument rozhodně doporučuji, nemohl jsem dát méně než plné hodnocení.

Smrt v Gaze (2004)

Na dokumentu je nejvíc znechucující to všudypřítomné krmení nenávistí celého národa už od nejútlejšího věku. Mnoho sympatií tím palestinci asi v našich končinách nezískají, z celého dokumentu mluvila rozumně jen jedna jediná palestisnká matka. Na druhou stranu, pokud si to člověk otočí na českou situaci, když nám to tu obsadili němci nebo později rusové, získává dokument trochu jinou perspektivu. Pokud si člověk dosadí do role palestinců nás za druhé světové a do role izraelců němce, najednou už je to víc k pochopení. Taky jsme tenkrát zrovna nejásali, ten odpor byl taky dost krvavý a taky plný nenávisti. Do teď někteří němce a jiní rusy nemusí a z jejich pohledu oprávněně, ale na tomhle dokumentu je právě skvělé to, že ukazuje jak je ta nenávist zhoubná. Že dívat se do minulosti spoustu let dozadu je oslepující a uzavírající vidění jiných řešení, že pocit "chudáčka a oběti" směřuje akorát k extrémním a nepřiměřeným reakcím a k tomu, že to nikdy neskončí. Ten dokument mi přišel celkem dobře točený, ukazoval právě tu nenávist, že už ani ty děti nejsou zrovna nevinné, když ve 12 připravují primitivní, ale smrtelné granáty a chtějí s nimi zabíjet. "Nevinné děti" pomáhají extrémistům tím, že pro ně dělají špehy s pocitem neohroženosti, že jako dětem jim izraelci nic nemůžou. To jak je ti ozbrojenci zneužívají na tuhle činnost je morální odpad nejhoršího kalibru a zaslouží si nejhlubší opovržení. Zmanipulování těch dětí tak, že jejich sen je zabíjet židy a prohlášení, že kdyby židi neměli zbraně, už by prý byli dávno mrtví ukazuje na odstrašující a zfanatizovanou psychiku už v jejich věku. Pokud dokument měl ukázat tu nenávist, aby se z ní člověk ponaučil tak supr. V případě mnoha palestinců to asi tenhle efekt mít nebude a Izrael asi čeká ještě pěkných pár let pokračování konfliktu. Pokud by měl dokument vykreslit izralce jako "ty zlé" a ukazovat, že umřel mučedník novinář, tak s takovým pohledem by to byl propadák a levné klišé. To, že díky smrti kameramana přestali ti dva kluci chtít být mučedníky, ale chtěli by být radši kameramany, to je závěr, který si zaslouží velký potlesk. Komentář té spoluautorky ke konci mi přišel jako to "chudáčkovství". Vydat se doprostřed prakticky válečného konfliktu a po varovném výstřelu pokračovat dál k vojákům, ve tmě, i když s bílou vlajkou, to je prostě čirá hloupost. Novináři by neměli mít pocit nesmrtelnosti a spasitelství světa, jak mi to malinko přišlo od té spolu autorky a měli by chápat že voják se bude starat hlavně o svou bezpečnost a to že je někdo brit a novinář je v tu chvíli absolutně irelevantní a nic to neznamená, protože to ten voják absolutně nemůže vůbec ani tušit. To že za smrt nebyl nikdo obviněn je něco, co ukazuje že Izrael si za svou armádou stojí a nenechá si do toho kecat od aktivistů všeho druhu a má to svou logiku. Památce zemřelého všechnu čest, to že tím dokázal poukázat na tu příšernou situaci je něco za co si zaslouží obrovské uznání a to mu už nikdo nevezme, ač tu jeho smrt bude zohýbat propagandisticky a nesmyslně jak chce. 4/5