• Fantasy

Tlumočník (2018)

Na film jsem jel trochu skeptický, kvůli zprofanovanému tématu, ale nakonec mě v této kategorii "realitivně nový úhel pohledu" přesvědčil, že s film zaslouží šanci.Co bych vyzdvihl, byly herecké výkony. Rakouský hlavní představitel byl o něco výraznější, ale popravdě, zaslouženě. Je to taková naše typická Česko-Slovenská nepříliš sympatická ublížená povaha a naopak Německá/Rakouská otevřenější povaha, co ten kontrast hezky ukázala. Film mi přišel vážně dobrý zhruba do poloviny, pak to začalo ztrácet a konec už byl takový přetažený, nastavený. Kdyby byl film o půl hodiny kratší a trochu by se přidalo na spádu a ubralo se scén koukání z okna, asi by pak byl celkový obraz lepší. Celkově to ale není špatný film, mám rád tyhle přeshraniční spolupráce a jen málokterý jen český, nebo jen slovenský film je podobně kvalitní. Hodnocení bych viděl na 70%, což tu však není možné, tak jsem trochu přidal za řemeslnost, která tam znát je a zaslouží si ocenit.

Ledové království (2013)

Pokud pominu ty části pro děti, co se obsahu týče, je to jeden z nejlepších animovaných snímků, co jsem kdy viděl. Jsem rád, že se natáčí i filmy, kde není nikdo jasně jen dobrý, kde se i lže, kde věci nejsou tak šablonovité, kde není dopředu jasný výsledek, kde se na konci ukáže na čem záleží a nejsou to taková ta klišé, na kterých pak vyrostou jedinci s černobílým viděním světa, jak kdyby trpěli borderline poruchou. To je dobré, ten je hodný a ten je špatný. Špatný lidi maj všichni tyhle vlastnosti a dobrý mají tyhle. Tak vznikají legendy o ideální oběti a jasné struktuře osobnosti těch "zlých" a cokoliv jiného pak tito lidé nechápou a sami se zahrnují do kategorie "těch dobrých a chytrých". Jak úžasné je, že se i malým dětem ukazuje tak sympatickou formou, že takhle to nefunguje a že jsou věci složitější, že věci jako vnitřní depky ničí dalekosáhle životy lidem v okolí a je to problém. Podobně jako Shrek, je to opravdu geniální dílo a nic míň, než plné hodnocení dát ani nemůžu.

Mimoni (2015)

Na tento snímek jsem dotáhnul kolegy z práce, protože jsem jako hlavní vedoucí na dětských táborech potřeboval mít nastudovanou aktuální "hitovku" v roce 2015. Z tohoto hlediska se jednalo o velice úspěšný tah, protože jsem pak byl opravdu za hrdinu, který zná tak hodnotné dílo a ví, co je vtipné. Jinak bych se na to přece nekoukal ne? Kdo říká, že nejde nastudovat, jak být cool? Co se týče obsahu, bylo tam pár vtipných scén, ale.. Opravdu top animáků, ze kterých jsem měl pocit, že ten film psal nějaký genius, je pomálu a tento k nim rozhodně nepatří. Nicméně cílovou skupinou v tomto případě nejsou určitě třicátnici, (pokud se to nějakému až tak líbí, že o filmu mluví, jak je úžasný, asi bych se na něho díval trochu podezíravě, že tam bude nějaké problém), ale děti kolem 10 let a tam bych řekl, že to funguje dobře a z tohoto hlediska, proti filmu nelze nic namítat.

Oko v oblacích (2015)

Wau, jedním slovem brilantní. Naprosto dokonale vystihnutá situace velice těžké volby, kterou by nechtěl před sebou mít asi nikdo. Skvěle je zde vidět, že nic není tak bíle, ani černé, jak je to ve snaze vše zjednodušit často mnohými zohýbáno. Nejvíce sympatická mi byla postava tamního agenta tajných služeb, který dle mého názoru s nasazením vlastního života oddřel tu nejhorší a nejtěžší práci, zatímco co se o mnoho kilometrů dále v příjemných křeslech řešily otázky proporcionality, humanity a veřejného mínění. Skvělé drama, chytlavé téma, i když je to občas možná už bylo trochu zdlouhavé i to si myslím, že k té situaci patří, takže všech pět a víc takových filmů.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Velice důstojný nástupce prvního dílu. Jak moc jsem byl mile překvapen prvním dílem, tak moc jsem potěšen tím, že si druhým dílem autoři nepošramotilo jméno. Pokračování je stejně skvělé, jako první díl a zaujalo dokonce i mou přítelkyni, která je nepřítelem akčních filmů s nerealistickým základem. Skvělé akční scény, skvělé zvraty, výborně stupňované napětí, skvělý humor, na filmu je tolik kladných stránek, že je ani všechny nevypíšu. Kromě akčnosti, ale přece jen vyzdvihnu hlavně perfektní humor, který mě rozesmával tak, až jsem asi rušil přes stěnu sousedy. Takže za mě rozhodně opět pět hvězd, stejně jako první díl a vřele doporučuji.

Život Briana (1979)

Dle mého názoru, jedno z nejlepších děl, co se Monty Ptyhonům povedlo. Nejsem si jist, jestli by se v dnešní nábožensky vyšponované době film ve stejné podobě natočil, a proto jsem rád, že má rok výroby takový, jaký má. Stejné jako asi všechna díla těchto autorů, to není film pro každého. Dokážu si představit řadu lidí, kteří by se po shlédnutí tohoto filmu, na základě mého doporučení, na mě už asi nekoukali stejným způsobem a přišel bych jim "trochu jiný". Na některé vtípky z filmu vzpomínám už roky a pamatuji si, že mě zaujal už před více než 17 lety, kdy jsem ho ještě jako puberťák shlédnul na ČT dvojce. Takže pokud někdo hledá nekonformní pohled na dobu kolem roku 33 našeho letopočtu, na dílo, které je značně troufalé a mohlo by jisté ortodoxní skupiny pravděpodobně dosti urazit, tak život Briana je dobrá volba a jako dodatek uvedu, že závěrečnou písničku by si měli někteří pesimisté vytesat doma do zdi, protože je tak pravdivá a vtipná, jak jen může být.

Rivalové (2013)

Tento film byl pro mě velice příjemným překvapením. Ačkoliv nemám rád filmy o sportovních hrdinech a celkově se příliš nezajímám o sportovní hvězdy, jsem velice rád, že jsem udělal vyjímku v podobě tohoto snímku. I pro člověka co nemá Formuli 1 rád, jako jsem já, má rozhodně mnoho co nabídnout a možná mi dokonce přidal i trochu více náklonnosti k tomuto, s odpuštěním, nezajímavému sportu. Příběh je prakticky po celou dobu poutavý, hrdiny skvěle vykresluje a osobně jsem se do něho cítil být opravdu vtažený, což se mi nestává zase tak moc často. Kromě toho, že jsem vůbec nečekal, že mě film zaujme, mě nakonec dokonce i dojal. Plné hodnocení a rozhodně jeden z nejlepších snímků, co jsem poslední dobou viděl.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Příliš nechápu, proč si u některých vysloužil tento film relativně "nízké" hodnocení. Dle mého názoru se film od začátku pěkně rozjíždí, už úvodní scény jsou svižné, akční, zajímavé, poutavé a hned je jasné, že za ty roky, co měla série hvězdných válek pauzu, se udělal ve filmových tricích pořádný pokrok. Ústřední postava celé ságy mi osobně nepřišla v této fázi nikterak extra poutavá, ale to ani v dalších dvou nových dílech. Mnohem více se mi líbil jak Qui-Gon Jin, tak Obi-wan. Pro nefanatického Starwars fanouška, jako jsem já, je to podle mě úžasná oddechovka a vydařený úvod pro celou sérii. Nejvíce nenáviděna postava Jar Jar Binks mi taky nepřijde tak tragická, osobně jí hodnotím lépe, než například Ewoky, ve starších dílech. Takže kromě ne příliš poutavé části se závody, se jedná o skvělý film a rozhodně si zaslouží umístění v prvních dvou stech nejlepších filmech tady v žebříčku.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Nevím proč, ale tenhle film mě vůbec, ale vůbec neoslovil. Ačkoliv se se žebříčkem na CSFD víceméně shoduji, tak co se týče tohoto filmu,v žádném případě bych mu nedal hodnocení nad 90%, jaké má, ani nad 60%, dokonce si myslím, že by si zasloužil jen něco málo přes 50% i když k 60% jsem hodnocení nakonec zaokrouhlil. Jak začít, hlavní hrdina.. bože, jak ten mi byl nesympatický. Vůbec, ale ani trochu jsem si k němu neudělal pozitivní vztah. Pro doby, kdy byl film natočen to beru, že tenkrát asi lidé nevěděli tolik co dnes a cenili si jiných věcí, trochu více založených na jednoduchých pocitech bez širších souvislostí a méně se zaměřovali na komplexní racionální emoce i chování. Pochopil bych, že může oslovovat lidi, kteří se cítí utiskovaní, s touhou po svobodě, kteří se domnívají, že v ústavech i jinde jsou lidé týráni a všichni by měli ideálně utéct. Doporučoval bych návštěvu Kosmonos, Bohnic, ale i nějakých nápravných zařízení, prostudování složek pár jedinců zde umístěných a rozhodně už Vám tito jedinci nebudou vycházet jako kladní hrdinové. Samozřejmě, že nejsou špatní, stejně jako nikdo tady, ale ta glorifikace, kterou jsem v tomto snímku spatřoval mi přišla zcela zcestná. To prostředí je o něčem úplně jiném a popravdě by se měl spíše oslavovat personál, který zde pracuje a ne z něj dělat "ty špatné". Film mi prostě nesedl a i když se mnou asi spoustu lidí souhlasit nebude, hodnocení jaké tu má je podle mě přestřelené a osobně film nedoporučuji.

Bridget Jonesová - S rozumem v koncích (2004)

Film jsem shlédnul na základě dohody uzavřené s přítelkyní za neupřesněné protislužby. Už po pár desítkách minut mi ale došlo, že to byl značně nevýhodný obchod a úsměv přítelkyně naznačoval, že to věděla a v tomto případě byla vítězem ona a odměnou jí byl pocit mé nekonečné zoufalosti. Pro lásku boží, nenuťte své druhy, aby se na tento film dívali! To bylo tak strašné utrpení, tak příšerné, a opravdu, s rozumem v koncích je naprosto dokonale výstižné označení filmu. Líbí se mi, že jsou ženy emocionálními tvory, je to na nich to kouzelné, ale na Bridget v tomto filmu, tato její "emocionalita", nebo bych to spíše nazval necháním se vláčet nesmysly vyprodukovanými její hlavou, rozhodně hezká není. Naopak, je to něco šíleného, z čehož jsem měl těžké nervy. Ještě, že je to jen film, takhle zabedněný by snad nikdo nemohl být. Popravdě, kdyby se se mnou rozešla holka s chováním Bridget, sice po tajnu, aby si nepřipadala tak špatná, ale těžce, velice těžce bych to oslavoval a vážil si každé další, která by nebyla tak neskutečně přízemní a sebestředná. Doufám, že dámy prominou, ale z mého pohledu je to prostě odpad. Jednu hvězdu ale nakonec přece jen dám, neboť svou hloupostí ústřední postava velice názorně ukazuje a varuje, jak by se nikdo, nikdy a za žádných okolností neměl chovat.