Bratříčku, kde jsi? (2000)

Teda na to, že jsou to bratři Coenové, tak já vám nevím.... Pozitivum je Clooneyho herectví (nakonec i Turturrovo), standardně skvělá Deakinsova kamera, ale jinak mi tahle směsice vidláctví, neustálého zpívání na pozadí a absurdních scén vůbec nesedla.

Malé ženy (2019)

Prvních 40 minut je hrozně uskákaných, chaotických, těžko se v nich dá chytit něčeho, co by vzbuzovalo emoce. Na to, aby byly představovány postavy mi to přijde hrozně dlouhá doba. Ale současně mám z toho pocit, že by děj v první části mohl plynout pomaleji. Celková stopáž ve výsledku není přehnaná. Od poloviny dále je děj příjemhý a směrem ke konci i chlap jihne. Být ženská, tak asi bulím. Skvělá Florence Pugh, moc se mi líbila i Saoirse Ronan. Emma Watson pro mě bude navždy ta z Harryho Pottera a nebere mě. Chalamet zraje, Laura Dern má dobrý rok (Manželská Historie), epizodní pěkná role Tracyho Lettse (Henry Ford II. z Le Mans '66). Celkově s přimhouřením oka 4*

Maják (2019)

Je to jiné, jistě. Není to probarvená širokoúhlá popkornovka. Nevysvětluje každý detail, nesnaží se získat každého, prostě plyne a vyprávění se drolí a skáče tak, jak se drolí a přeskakuje mysl těch dvou zoufalců na odlehlém místě a s nejasnou vyhlídkou vystřídání. Až se z toho terpentinu, sirény a věčného hukotu bouře dočista zblázní (oba). Ten film nemohl být barevný, prostě nemohl. Willem Dafoe opět skvělý po van Goghovi nyní majáčník. **** Jarin Blaschke nominace na kamerového Oskara

U brány věčnosti (2018)

Vše kolem malířů a malování mě naprosto míjí. Neorientuju se v tom a odpuzuje mě to. Film jsem pustil "na zkoušku", nic jsem od něj nečekal a o to příjemněji mě překvapil. Vizuálně velmi povedený, Efekt částečně rozostřeného obrazu, roztřesená kamera (ale ne tak debilně jako v některých rádoby akčních filmech), to vše pomohlo zobrazit VanGoghovu psychózu. Willem Dafoe perfektní.

Králíček Jojo (2019)

Jako Komedie málo vtipné, jako Drama, málo dramatické. Pohled dítěte vymyté nazi propagandou je zajímavý. Vizuálně pěkné. Dobře se na to dívá ale nic velkého po tom v paměti dlouhodobě nejspíš nezůstane.

Vice (2018)

Hloupé několikavteřinové moralizování v krátké (závěrečné) mid-credit scéně u mě prudce zchladilo nadšení z filmu.

Zelená kniha (2018)

Takto se to má dělat. Spike Lee by se měl učit, jak se dělá agitka nenásilně. V Green Book je problematika útlaku "barevných" zobrazena komplexně (když černej hraje pro bílý, nemá ho rád nikdo, ani černí). Moc pěkně se na to dívalo.