Půlnoc v Paříži (2011)

V prvom momente som si nevedel zvyknúť na Owena Wilsona v serióznej úlohe. Stále som čakal, že odrazu vytiahne kolt a začne sa nejaká divoká naháňačka v duchu Šanghajských rytierov. Ale tento pocit trval len chvíľu. Paríž, tak ako ho prezentuje Woody Allen, je naozaj čarovný. Celé dianie je ako moderná rozprávka, zhmotnený sen a aj Owen sa toho zhostil na moje prekvapenie úžasne. Polnoc v Paríži mi zabrnkala na romantickú nôtu a zmocnila sa ma túžba zažiť svoju vlastnú "polnoc v Paríži". 90%

Sociální síť (2010)

Bolo naozaj zaujímavé, nechať sa strhnúť filmom, ktorý stojí výslovne na dialógoch. Malo to tempo, malo to myšlienku a nenudilo to ani sekundu. Fincher sa zase vytiahol aj keď dokonale neuzemnil ako to má niekedy vo zvyku. 90 %

Zlatý kompas (2007)

Postavy sympatické /najmä Nicol bola skvelá/, vizuál atraktívny avšak príbehovo až moc komplikované a neraz som sa v tom trochu strácal. Mladší divák musel byť značne mimo. Netvrdím, že ma to vôbec nebavilo ale opäť by som si to asi nepozrel. Veľká škoda nevyužitého potenciálu.50 %

Kovbojové a vetřelci (2011)

Vtipné a zábavné, avšak čakal som o niečo viac. Postava Daniela Craiga bola dostatočne drsná, prítomnosť Olivie Wilde potešila, ale napríklad taký plukovník Dolarhyde /Harrison Ford/ sa na môj vkus až moc rýchlo zmenil z démonického krutovládcu na chápavého a milého starčeka. Záverečná bitka bola jemne mimo, keďže ľudia v nej lietali vzduchom skoro stále a mimozemšťanov dostali len pár, ale napriek tomu sa všetci tvárili ako majú ľudia navrch. O typickom "americkom" duchu sa nemá zmysel vôbec vyjadrovať. Celkovo teda vtipná scifi-westernová jazda, ktorá zrovna neohúry, ale zase ani neurazí. Príjemná jednohubka. 60%

Prázdniny v Římě (1953)

Milá a príjemná romantická komédia s neskutočne podarenou Audrey Hepburn. 90 %

Občanský průkaz (2010)

Klasické otázky, ktoré si položilo už mnoho českých filmov z tohto obdobia avšak zase z trochu iného uhla pohľadu. Pelíšky zbožňujem, tento film sa im svojsky priblížil, aj keď porovnávanie nieje úplne na mieste. Kopa hlášok, apelov na nelogickosť systému a dokumentácia dopadov či už malého alebo veľkého vzdoru. Opäť jeden podarený český film, ktorý si niekedy neskôr pozriem s radosťou opäť. 85%

Eurotrip (2004)

Jedna z mála teenage komédií, o ktorých môžem povedať že ich mám rád a vyslovene ma nevytáčajú svojou stupiditou. Hostelovský pohľad na zvyšok neamerického sveta je síce evidentný, ale v tomto prípade som sa nad tým dokázal povzniesť a ako celok ma film určite viac bavil ako urážal. 65 %

Finanční krize (2010)

Kedysi som sa zaujímal o ekonómiu a preto ma tento dokument na prvý pohľad zaujal. Bol som ale zvedavý, čo je schopný ponúknuť aj menej erudovaným divákom. Na moje prekvapenie je tento dokument dostatočne jednoduchý, priamočiary a zrozumiteľný aj širším masám a napriek tomu že má zhruba dve hodiny, diváka, ktorého aspoň trochu zaujíma táto stále aktuálna téma, určite nebude nudiť. Škoda toho, že druhá strana vo väčšine prípadov odmietala rozhovory, ale to nemožno vyčítať tvorcom. Celkovo som bol teda spokojný, veľa vecí sa mi osvetlilo a vďaka tomuto dokumentu síce niesom expert na danú problematiku, avšak mám o niečo rozšírený obzor a doplnilo sa mi množstvo súvislostí. 75 %

Transformers 3 (2011)

Úvod úplne postrádal dynamiku. Bol síce dôležitý z pohľadu zoznámenia sa s problematikou, ale na môj vkus bol až moc rozťahaný. Po úvode nasledovali zhruba 2 hodiny akcie a aj tu musím skonštatovať, že jej bolo až moc. Boli scény, ktoré mi vyslovene vadili. Asi najviac scéna v budove, ktorá sa stále rozpadala, lámala atď. Inak ale srdiečko decka ktoré vyrastalo na transformeroch vo mne opäť zaplesalo a do sýtosti sa nabažilo všetkých tých robotov, výbuchov a megalomanských akčných súbojov. Suma sumárum spokojnosť, ale zostrih o nejakú pol hodinu kratší by mohol byť ešte pútavejší. 80%

Zrození Planety opic (2011)

Neskutočná šupa a pre mňa jedno z najpríjemnejších prekvapení roka. Ako ku každému remaku som sa aj k tomuto staval dosť skepticky, avšak film prekonal všetky moje očakávania. Špeciálne efekty, príbeh, akčné scény /najmä tá na moste/ a samozrejme film ako celok boli na veľmi vysokej úrovni a ja nemám na výber a hodnotenie je absolútne. Opätovné projekcie sú samozrejmosťou. 100 %