Zpátky do školy (2009) (seriál)

Nejsem rozhodnutej, jestli 3 nebo 4 hvězdy, ale je to víceméně jedno. Lehce nadprůměrnej sitcom z prsotředí community college, se všemi možnými rasovými a lidskými stereotypy. Jako každý sitcom dnešní doby sází Community na absurditu a neuvěřitelně šílené postavy a situace (ale aspoň od samého začátku, takže to není jako How I Met Your Mother, kde se to první dvě-tři sezony tváří jako příběh ze života s uvěřitelnou dějovou linií a pak se to najednou zvrtne v absurdistán). Vtipy jsou hrozně nevyvážený, vetšina dílů mísí geniální narážky s ohranýma nebo těžce nevtipnýma (vrcholem je příšerně trapnej Seňor Chang). Asi nejvíc jsem si oblíbil mírně sheldonovskýho araba Abeda a quarterbacka Troye, nejen kvůli jejich skopičinám po konci dílu. Dědek Chevy Chase je překvapivě docela snesitelnej, když zapomenete na jeho předchozí tvorbu (smrt National Lampoon!). / edit : Oukej, po paintballový epizodě zvedám na 4 hvězdy, to je fakt, fakt nářez. Tenhle díl co do akce a spoofování překonal snad i nejlepší díly Chucka. A první díl, kde je Seňor Chang dobrej.

Zátah: Vykoupení (2011)

Nekompromisní indonéskej nářez. Řek bych, že je dobře, že se film nesere s nějakym příběhem - byl by jedině na škodu. Jde tu totiž jen o tu akci, která je hodně rozmanitá a zábavná. Systém "jdeme věžákem nahoru a kosíme všechno co nám stojí v cestě" je super a jenom trochu škoda, že se scenárista a režisér Gareth Huw Evans nevykašlal na klasická klišé a na to málo příběhu a neudělal čistokrevnou videoherní arkádu, kde co patro, to novej level akce (i když to tak zpočátku na to vypadalo). Pak bych z toho měl naprosto opojnej zážitek a Serbuan Maut by byl jeden z největších (a nejlepších) adrenalinovejch odvazů všech dob. I tak jde ale o luxusní akční snímek (a zejména pro fandy bojových umění). Smekám, co se dá natočit za pouhej milion USD i přesto, že Indonésie bude v jinejch relacích než Hollywood.

Elitní zabijáci (2011)

Tuhle k uzoufání nudnou, špatně natočenou a napsanou záležitost nezachránil ani Statham, ani jednovokej Clive Owen a dokonce ani fenomenální kotlety Dominica Purcella (odteď chci, aby v každym filmu vypadal takhle). Co tak čtu oficiální text distributora: Danny a Spike jsou jako dvě nukleární hlavice letící proti sobě. Takovou akční explozi, k jaké dojde po jejich střetu, jste už dlouho v kině nezažili. , tak bych chtěl jen varovat akčního fanouška, že je to bohapustá lež a žádné akční orgie se ve filmu nedějí.

Nedotknutelní (2011)

Je to hodně dobrý, skoro úplně všechny vtipy jsou opravdu vtipný a některý opravdu dost, což je u jakékoli komedie úspěch. Jako drama je to ale čistej průměr s omletou zápletkou a klasickými klišé, nicméně ten hřejivý pocit z lidského dobra a "unlikely friendship" (unlikely v normálním životě, nicméně ve filmech velmi, velmi likely) se u mě dostavil v hojné míře a to že jsem založením převážně cynik. Výsledkem je skutečně dobrej film a silnej zážitek, ale nebejt vynikající a sugestivní ústřední dvojice, hodně těžko by byl film něčím víc než průměrem.

Divoši (2012)

Pro mě fail roku. Šíleně blbej scénář, nechtěně komickej Travolta, mizerná Lively a ještě horší Salma Hayek. Přepálená stopáž a nuda s místy samoúčelnou brutalitou, která to rozhodně nevyvažuje. Nebejt luxusního Benicia Del Tora, vypnul bych to a to sem na to koukal v letadle, kde nic moc jinýho dělat nešlo.

Procitnutí (2012) (seriál)

ŠKODA!! Nápad, koncept seriálu a hlavní postava měly dohromady peckový potenciál a pilotní díl to jen potvrdil. Naprosto vynikající Jason Isaacs a jeho dvě reality po tragické nehodě, každá s jinými kamerovými filtry a příběhem, který se někdy prolíná a jindy zas zrcadlově odráží - to všechno mě neuveřitelně navnadilo a já se domníval, že Awake bude kultovní záležitost, leč radoval jsem se velmi předčasně. Seriál totiž kromě premisy nenabízí nic dějově originálního, naopak se zde postupuje podle klasické kuchařky "Jak uvařit seriál pro masy". Máme tu jednu konspiraci která se pomalu rozvíjí díl po dílu, ale většinu stopáže zaberou jednotlivé případy na kterých detektiv Britten (Isaacs) pracuje. Ty jsou ale jak ze seriálu na všední odpoledne - průhledná zápletka, u většiny dílů jsem hned ze začátku věděl kdo je pachatel (jednak není prostor mít na každý případ tolik postav, aby jste museli hádat, který z nich to byl a navíc jakmile uvidíte trochu povědomej ksicht, máte vyhráno), vrazi se dojemně přiznávají a dušují se "já ho nechtěl zabít" a detektiv Britten se vtipně hašteří se svým parťákem. Dokonce i u hudby máte pocit, že to neslyšíte poprvý. Po pár dílech tak začne Awake nudit a rozjede se až za půlkou, kdy Britten začne odhalovat víc a víc ze spiknutí a poslední 3 díly jsou slušnej adrák. Navíc jsem z nich měl pocit, že autoří nechtějí natahovat děj na 7 sezon, ale že se první sezona krásně uzavře a ukončí, čemuž jsem fandil, ač mi to nedávalo smysl - teprve až po dokoukání celé sezony jsem zjistil, že kvůli nízké sledovanosti další sezonu neplánovali. Jako jednosezonní záležitost můžu Awake doporučit - Isaacs vládne a oba jeho parťáci i shrinks jsou velmi dobří a sedí do svých rolí, seriál je dobře natočenej a občas i dost vtipnej. Je to mezi 3 a 4 hvězdama, ještě 2 minuty před koncem posledního dílu jsem si řek, že dám 4, jak to dobře uzavřeli, ale /SPOILER/ ten úplnej konec byl kurva co?? Dallas?? Ty vole.

Resident Evil: Odveta (2012)

Stručně - super slabý tři hvězdičky jenom za IMAX. Pokud nepůjdete na IMAX 3D verzi, nechoďte na to vůbec, fakt. Opět to nemá co nabídnout kromě 3D a tradičně Andersonovské super technicky provedené akce (které je ale tolik, že je to ubíjející až jsem ke konci usínal). V paměti mi zůstane jen skvělý rewindovaný úvod a to, že Sienna Guillory je skutečně nejhorší herečkou pod sluncem, jelikož dokáže přehrávat i v roli postavy co má za úkol pouze monotónně mluvit bez mimiky a občas vystřelit.

Kids (1995)

Larry Clark chtěl natočit šokující filmovou výpověď o stavu mládeže aniž by měl nějaký rozpočet nebo režisérské vlohy a tak na to šel chytře a zvolil pseudodokumentární formu. Jelikož film je pouze výpovědí a obsahuje jen minimální děj, nemusí řešit nějaký úvod či závěr, stačí jen, že nakonec se "kruh uzavřel". Není potřeba pracovat s herci a dostávat z nich nějaký výkon, jelikož v rámci autenticity obsadíme neherce a řekneme jim ať jsou přirození. Čas od času se tímto způsobem objeví nějaký skutečně povedený přirozený výkon (naposledy mě napadá jeden z romských výrostků v jedničce českých Bastardů), většinou to ale prostě potáhne film dolů (o což zde skutečně jde, jelikož Kids byli označováni a propagováni jako film a nikoli dokument). Představitel hlavní postavy Tellyho je tak neskutečně nesympatický, přehrávající a dle mého názoru neodpovídající postavě kterou má hrát, že mi spolu s vleklým vyprávěním minimálního příběhu značně znemožňoval dokoukání Kids naráz a to i přesto, že film nemá ani hodinu a půl (ale kvůli Chloë Sevigny jsem to vydržel). Larry Clark objevil něco, co v devadesátých letech na filmovém trhu chybělo a co se dá po právu oceňovat jakožto alarmující sonda do života bezprizorné omladiny s posláním a ten humbuk kolem filmu a chvilkovou slávu si zasloužil. Ale podívám-li se do jeho filmografie dále a vidím, že jeho další režijní počiny jsou stále o tom samém, je mi jasné že na víc Clark prostě nemá (podobně jako Lars "von" Trier) a tak Kids zůstanou jediným filmem, který o něj uvidím.

Dobyvatelé ztracené pravdy (2007) (seriál) odpad!

Naprosto retardovaná manipulativní sračka, která si od začátku do konce pouze vymýšlí pověry a příšery a vůbec nějaké rádoby nadpřirozené jevy.. Mrdka, kde skupina herců předstírá napětí a zděšení a dělá rozhovory s místními komparzisty (pardon, svědky a lovci duchů) a na konci vám řeknou, že nezjistili vůbec nic o ničem, ale něco cítili, tudíž ta hodina, kterou jste na to čuměli, nebyla úplně k hovnu. Mrdat!

Turnaj zabijáků (2009)

No ty vole. Další promarněný pokus o bad-ass ultra-cool akční béčko. Na tuto kategorii filmů se dívám nejraději (a hodnotím pouze v rámci žánru) a i přesto, že nečekám přiliš logiky či úžasný děj, pořád ten film nesmí být úplně blbý. A to The Tournament bohužel je. Když jsem kdysi viděl první trailer a cast list, těšil jsem se na to jako na jednu z pecek roku (to byl ještě rok 08).. no a film stále ne a ne vyjít a nakonec vyšel s dvouletým zpožděním aniž by po něm pes štěkl, což mě docela odradilo neb to jasně věštilo průser. Průser to však neni totální, film má spoustu politicky nekorektní akce a skvělýho Somerhaldera, Rhamese a Foucana. Bohužel má ale taky hroznýho Carlyla (a to jak postava tak hereckej výkon), hroznej střih, máááálo Adkinse a tak neuvěřitelně stupidní scénář, že i v rámci žánru jde téměř o dno. Kdyby si tu explozivní štěnici z těla (centimetr pod kůží) vyndal každej, tak maj organizátoři po ptákách a vůbec by se nemohli divit. Jak to bylo s Rhamesem a jeho manželkou je jasný od začátku. A ta akce zase neni tak cool aby to vyvážila. Nejvíc wtf moment byli pro mě pasažéři autobusu, kteří si nevšimli, že jejich bus srazil v plný rychlosti motorku, ani že 15 metrů od nich vybouchla půlka benzínky:) Taky bych uvítal, kdyby se ve filmech konečně lidi přestávali účinně schovávat před dávkami ze samopalu pod převráceným 3 cm tlustým dřevěným stolkem. Improvizovaná zpověď na záchodech, kde se kněz ve vedlejší kabince zoufale snaží vysrat, je asi nejvtipnější scénáristický nápad ve filmu. 55% P.S. jo a Andy Nyman mě taky bavil.