Expendables: Postradatelní (2010)

Celkově jsem asi trochu zklamán, protože moje očekávání byla obrovská, ono když přes rok sledujete postupně přibývající jména do cast listu, tak to ani jinak nejde. Jako pocta všem 80/90s akčním filmům to trochu selhává kvůli hrozně ošklivý digitální krvi, digitálním plamenům a až moc zběsilýmu střihu a "akční" kameře, která některý akční scény trohu pokurví. Takle se dělaj akční filmy dneska, a je to trochu škoda. Jinak je to pořád parádní akční film s trochu slabším rozjezdem, ale masivníma koulema. Arnieho scéna je luxusní. Těsně po zhlédnutí je to někde mezi třema a čtyřma hvězdama, ale tady se prostě musí zaokrouhlovat nahoru. //edit, 3 dny po prvním zhlédnutí: Pustil jsem si z filmu znova akční scény a jsem nadšenej víc než poprvý. Ten multi-fight v katakombách je parádní - Austinův nálet hlavou, Crewsova šílená automatická brokovnice, Gary Daniels sympaticky nevzdávající boj ani proti dvěma a to ještě s nožem v zádech - všechný mý oblíbený momenty jsou v něm. Čistý čtyři hvězdy, mám z filmu větší radost než předtim, jen fakt škoda jak je to všechno hnusně digitální. Dolph Lundgren, kterej šel na plátno- jsem šťasten.

Komando (1985)

Po dlouhý době jsem to zase viděl, a ten zážitek, co z toho člověk má při sledování, je na šedesát sedm hvězdiček. Arnold Schwarzenegger, vtipný černošský parťák (v tomto případě žena), nekonečné zásobníky, 200 padouchů zlikvidovaných jedním nadčlověkem, neuvěřitelně přehrávající psychopatický záporák, narušená rodinná idylka hlavního hrdiny, nesmrtelné drsné hlášky a od první minuty si vůbec nelámat hlavu s logikou, uvěřitelností atd., to všechno jsou atributy správného 80s/early 90s akčního filmu, a Komando je má úplně všechny a ještě hromadu navrch, a proto je nejlepším filmem všech dob :)

Street Fighter: Legenda z Hong Kongu (2009)

Tragédie a totální průser. Postavit film z bojový hry na příběhu místo bitek je kravina, a pokud je scénář exemplárně debilní, platí to dvojnásob. Bartkowiak si s ním evidentně neví rady a tak je výsledkem slepenec jednotlivých scén téměr Kameňákovského formátu. Těch pár bitek, co ve filmu je, nemá žádnou choreografii a i člověku neznalému bojových umění (já) je jasné, že Kristin Kreuk žádné bojové umění neumí, protože její bitky jsou pouze festivalem lan, počítačové korekce, či zběsilého sestřihu statických póz. Kristin (moje gymnaziální láska, kvůli který sem po škole mazal domů sledovat Smallville na Nově) byla taky jediným důvodem, proč jsem se na tohle díval. Bohužel, ani ona, ani Moon Bloodgood, neukážou vůbec nic, čím by mohli film aspoň trochu spasit (nebývá u béčkových filmů zvykem, že vědomi si svých (ne)kvalit polaskají divákovo oko aspoň obnažením svých aktérek? ). Ona Kristin totiž neumí ani hrát. Supermodrooký Neal McDonough je celkem v pohodě, zato Michael Clarke Duncan na tom musí být děsně špatně, když přijme roli zbytečnýho přicmrndávače v takovym filmu. Je mi ho i s Robinem Shou dost líto. A jetě otázku - tohle mělo rozpočet 50 mega USD? Kam se ty prachy poděly? Extrémně levný look podtrhly ty zoufale směšný firebally. P.S. : Pokud do role drsnýho poldy angažujete Chrise Kleina , dáváte světu ihned najevo, že prostě chcete natočit bídnou sračku. A já tohle varování ignoroval. Rvu si vlasy z hlavy.

Hledám Amy (1997)

Kevina Smithe žeru. Chasing Amy je podle stejnýho mustru jako většina jeho filmů, což mi moc nevadí, protože já tu jeho upřímnou, téměř nepřikrášlenou romantiku se silným friendship faktorem a pekelnýma x-rated dialogama (často perla za perlou) můžu pořád. ! Od tohoto bodu se v komentáři vyskytují mírné spoilery ! Jen mi to, narozdíl od všeobecnýho názoru, nepřišlo zas tak realistický, protože od chvíle, kdy Ben Affleck (mimochodem docela průměrnej, škoda že se film netočil o 10 let pozdějc) zjistí, že si jeho láska kdysi dala trojku, se začne chovat jako úplnej kretén. Právě do této chvíle to bylo na jasných 5 hvězdiček, ale já prostě nejsem s to věřit tomu, že někdo, kdo (podle svých přesvědčivých slov) najde svou životní lásku, a bojuje o ní tak dlouho, než získá její srdce i přesto, že dotyčná je aktuálně opačně orientovaná, je pak schopen ze vztahu s ní vycouvat jenom proto, že si to dotyčná kdysi na střední škole rozdala se dvěma cápkama. WTF? Možná že je to jenom o úhlu pohledu a že někomu to třeba fakt vadí, ale prostě to nechápu a celej film tak u mě trochu klesnul. Btw HOOPER X je geniální a boží.

Pravidla vášně (2002)

Film o ničem. Film, kterej nedává smysl. Film, kterej se tak strašně moc snaží bejt cool a drsnej až je to k smíchu (viz dealer Clifton Collins). A přesto hodně nudnej film. A s hudbou, která mě dvě třetiny filmu vyloženě lezla na nervy. Sem tam se objeví nějaký slušný režijní nápad a Ian Somehalder je fakt dobrej, ale jinak je tenhle film ztráta času.

Status: Nežádoucí (2007) (seriál)

= odmocnina z Prison Break light + MacGyver + každej akčně-dobrodružný seriál z 90tek. Zpočátku velmi příjemný koktejl z nepříliš originálních ingrediencí, kde Jeffrey Donovan zvládá hafec přízvuků (zejména akcenty anglofonních oblastí, tam je super - ta ruština už tak slavně nezní) a jeho postava jakožto "smazaný" špion umí úplně všechno. U Bruce Campbella není fyzicky možné, aby v něčem nebyl totální frajer, takže i tady je samozřejmě mojí nejoblíbenější postavou. Pološílená ex-IRA ex-girlfriend Gabrielly Anwar je ale fakt často na zabití. Natočené to není nijak zajímavě, až na všudypřítomné close-upy miamských prdelek. V půlce druhé série mě stále stejný koncept každého dílu začíná lehce nudit.. Edit : Tak jsem dokoukal třetí sérii a musím celkový hodnocení stáhnout o hvězdičku, protože ani Burn Notice se nevyhl neduh všech seriálů a ve třetí sérii začínají postavy samy sebe karikovat, scénáře epizod jsou mnohdy velmi stupidní a konec série mne poněkud rozčílil. Plusem byl jednoznačně přihřátý britský psycho frajer Gilroy. Na čtvrtou sérii se nepodívám a hodnotím následovně: 1. série 75 %, 2. série 70%, 3. série 55% = 66,66%

Gran Torino (2008)

Gran Torino je krásný auto, přesto se v eponymně nazvaném snímku kromě pár záběrů téměř neobjeví. Ani nemusí, filmu to na kráse neubírá a auto samotné je jenom středobodem dějové mozaiky. Clint sice hraje celý život pořád stejně, ale taky si podle toho přesně vybere roli, a zkuste si v roli Walta Kowalskiho představit někoho jiného že Clinta (a to klidně i předtím, než jste viděli film, třeba jen po shlédnutí traileru). Jde to? Nejde. Po formální stránce bezchybné, ale i to už je od Clinta-režiséra bráno jako samozřejmost. Hudba skvělá. Celkově moc hezkej film plnej gooks a zipperheads, kterej mě ale přesto nechytl za srdce tolik jako ostatní, možná i proto, že celý film přesně víte, co se bude v následujících minutách dít a to včetně finálního zúčtování. Pořád jsou to ale hodně silný 4* , viděl jsem to zatím jen jednou. P.S. : podle premisy se k tomuhle filmu často přirovnává Harry Brown, ale jsou to dva úplně jiný filmy, a kdybych měl dopoučit jen jeden z nich, tak určitě Gran Torino.

Čistá práce (2008)

Precizní. Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdami, po druhém zhlédnutí (na který se už teď těšim) snad budu mít jasno a asi tu pátou přidám. Chytře navrstvený příběh, zahraný s naprostým přehledem. Po filmařské stránce dostává The Bank Job svému českému názvu, je totiž opravdu čistou prací, ke které nelze mít výhrad. A navíc je Statham jedním z mých největších oblíbenců vůbec. Dlouho jsem neviděl tak dobře fungující kriminálku (nikoli thriller). Tohle můžu jen doporučit.