Hra o trůny (2011) (seriál)

Po dvou sezonách, které jsem strávil nadšeně přikovanej k židli, nemůžu jinak než plný počet hvězdiček. Parádní dialogy, několik úžasných postav (jimž prostě vévodí Tyrion) a velmi dobrý příběh. Předlohu jsem nečetl a jsem tomu rád, těšil jsem se tak na každý díl jak na výplatu. Čekat rok na další sérii mi přijde jako trýznění, ale doufám, že bude mít ještě větší rozpočet, aby záběr na přesunující se národ se 40000 vojáky nebyl tvořen čtyřiceti komparzisty. 90%

Tohle je válka! (2012)

Na průměr to vytáhl jen Tom Hardy (scéna jak hraje paintball mě jako jediná ve filmu dokázala slušně rozesmát), jinak je to typická práce McG, kterýho považuju za možná největší dřevo v Hollywoodu. Megalomanská ambice, ale ve výsledku nezajímavá jak vizuálně, tak dějově. Nejsem proti romantickým komediím, ale nesmí být takhle kokotské. McG by už konečně měl přestat dostávat peníze. 50%

Zkrat (2011)

Soderbergh se zbláznil, rozhodl se vzít do filmu pouze hvězdy (toto označení neplatí pro Angarana) a svěřit jim minirole a celý film postavit na Gine Carano.. Ono by to bylo vážně cool, kdyby ten "akční thriller" nebyl zoufale nudný, nelogický, s naprosto nezajímavými akčními sekvencemi a Gina Carano nebyla jen o stupeň schopnější herečka než Steven Seagal, ale takhle vážně bohužel..

Můj týden s Marilyn (2011)

Skvělej Kenneth Branagh, standartně dobrý výkon od Judi Dench, ale jinak mě to vážně nebavilo.. Nějaké zapamatovatelnější scény či záběry by tu jeden hledal marně.

Luther (2010) (seriál)

Viděna pouze první sezona: Idris Elba je řízek a Luthera táhne, ale jinak si myslim, že tenhle seriál hodně prováhal svůj potenciál co měl. Rozjezd je výborný, ale postupně jsem měl víc a víc výhrad než abych Luthera moh zařadit mezi srdcovky, i když měl k tomu tenhle drsný a chmurný britský krimi nářez nastartováno slibně. Odsud se může vyskytnout několik spoilerů. Přátelství s geniální psychopatickou vražedkyní, která se do Luthera zamiluje, je extrémně přitažený za vlasy (a definice psychopatie je patologická neschopnost empatie a lidských citů od náklonnosti až po lásku.. a to i přesto, že je Luther težkotonážní frajer). Bad guys mají často až neuvěřiteně přesný načasování dorazit někam přesně v tom 30 vteřinovém okně, kdy to je potřeba.. No a poslední dva díly, kdy se jen tak z ničeho nic z poctivýho poldy (a co hůr, z mý nejoblíbenější postavy) stane rozpolcený hlavní záporák série, mě docela rozčílily. Celkově to vypadá, že na Luthera moc nadávám, ale to jen proto, že to je velmi dobře natočený seriál s dobrými postavami a mrazivou atmosférou a mě prostě mrzí, že to mohla být pětihvězdičková záležitost a neni. U mě tři a půl čili 70%

Wanted (2008)

I když si odmyslim, že je to hloupý a od začátku do konce naprosto nesmyslný a dívám se na to jen jako na blyštivé akční pozlátko, přesto nejsem spokojen. Ono to totiž zas tak blyštivé není. Kromě pár pěkných záběrů a vychytávek při akčních scénách zde neni nic, kvůli čemu bych to musel někdy vidět znova. Akce zběsile přestříhaná a přehnaná do té míry, že se dá sledovat jen obtížně. Příběh to asi má, ale je vyprávěnej tak, že nevtáhne a víceméně mě vůbec nezajímal. Jediný co mě úplně dostalo (a skoro taky jediný co si z filmu budu pamatovat), je ten plakát Klause a pak taky tento vynikající alternate opening http://www.youtube.com/watch?v=qv1_U1vUG00 (věčná škoda že nebyl že filmu použit) 50%

District 9 (2009)

Z jedný části je to super - i přes časté dějové lapsy je to působivej film s myšlenkou, kde je nízký rozpočet dobře využit a pseudodokumentární forma ani záběry průmyslových kamer nejsou na škodu, ba naopak. Druhá rovina filmu je ale děsně blbá. Nevadilo by mi, že se film přehoupl do téměř čisté akční podívané, ba naopak bych to kvitoval s povděkem, jenže - ta akce je hrozně hloupá, nezajímavá a ten nízký rozpočet je už v této pasáži až příliš doočíbijící a je vidět, že akci režisér Blomkamp v malíčku rozhodně nemá. Sharlto Copley v hlavní roli mi podle předváděné mimiky přijde spíš jako komik (a potvrzuje to v A-Teamu, kde jsem z jeho hlášek málem slzel smíchy), takže jsem mu tu jeho věčnou agonii vůbec nevěřil. Celkově slušná podívaná, ze které mě jednou i trochu mrazilo, ale obávám se, že být natočen stejný film za stejné prachy v USA bez toho, aniž by byl mediálním hypem vynášen do nebes jako "jihoafrický zázrak", měl by hodnocení kolem 65%, za měsíc by po něm pes neštěk a do roka by vyšel jako levný DVD do trafiky. (Což by bylo trochu nefér). btw: Viděna pouze dabovaná verze, ale vzhledem k těm jihoafrickejm přízvukům to tak možná bylo lepší.

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Nejlepší film o fotbale vůbec. Pro všechny okresní, krajské i amatérské fotbalisty naprostá povinnost, pro všechny ostatní výtečná zábava. Jediná nevýhoda filmu je, že po něm už mi seriál nikdy nepřipadne tak skvělý jako před shlédnutím filmu, protože mi v něm bude šíleně chybět Pepik Hnátek. Pět hvězd je možná mírně (ale jen velmi mírně) nadhodnocených, ale zde opravdu nemůžu jinak.

Drive Angry (2011)

Mrtvý, špatně ostříhaný a velmi nasraný Nicholas Cage nasedne do auta a ujede pryč z pekla (ano, ujede z pekla), aby zabil úchylného vůdce sekty, který zabil jeho dceru poté, co mu ukousla ptáka, když ji donutil k orálnímu sexu bezprostředně po porodu. Dítě poté sebral a chce ho obětovat Satanovi při úplňku, aby mohly na Zemi nastat pekelné časy a Cage ho hodlá zastavit. Abych nezapomněl, Cage má taky u sebe pistoli, která umí zabít Boha. No nekecám, fakt je to tak. Pokud si myslíte, že to nemůže být dobrý film, máte pravdu. To však neznamená, že nemůže být zábavný. Je tu evidentní snaha o maximální drsňáctví a frajeřinu - no a někdy se to daří, jindy vůbec, ale v obou případech jsem se velmi pobavil. Absolutně nejlepší v celém filmu je The Accountant (úžasný William Fichtner), který má za úkol vrátit Cage zpátky do pekla, trousí u toho jednu hlášku za druhou a vůbec je mimořádný badass. Dle mého názoru možná nejvíc cool filmová postava letošního roku. Největším mínusem filmu není jeho déčkový scénář, ale neschopný režisér. Akční scény jsou špatně natočené a nudné, CGI efekty taky (viděl jsem pouze 2D verzi, třeba to ve 3Déčku za něco stálo), napětí a gradace nulová. Upřímně, za děj a zpracování si Drive Angry zaslouží maximálně jednu hvězdičku, ale každá scéna s Fichtnerem je super a díky němu (a i díky tomu Cageovi, roštěnce Amber Heard a třem tuctům mrtvých jižanských rednecks) jsem rád, že jsem tuhle píčovinu viděl.

Equilibrium (2002)

Snaží se to mít sympatickou myšlenku, ale je to nehorázná blbost, kde téměř celý děj je jedna velká logická díra. "Gun-katas" alias superrychlé pistolové souboje jsou taky pěkná kravina, ale chápu že to byl pokus o originální "cool" akci. Christian Baleovi jsem jeho emocionální probuzení moc nevěřil, byť v poloze smrtícího drsňáka je vynikající. Equilibrium sází na myšlenku a pokus o instantní vyvolání sympatie s postavami, jež nekompromisní režim depersonifikuje, ale to rozhodně nestačí. Na tři hvězdičky to vytáhlo pouze Wimmerovo umění udělat z low-budget filmu velmi blyštivou podívanou se slušně natočenými akčními scénami (Wimmer evidentně hodněkrát viděl Matrix). Tehdy se zdálo, že Wimmer (jakkoli jalovým je scénáristou) má velký potenciál a bude brzy velmi uznávaným režisérem, kterému přistane nějaký velkorozpočtový nářez a psaní radši pověsí na hřebík. To jsme se ale pletli :) .. (viz třeba scénář k Law Abiding Citizen, za který měl být Wimmer rovnou poslán na odvykačku).