• Romantický

Jiltueui hwasin (2016) (seriál)

Seriálu rozhodně nelze upřít schopnost odpoutat se od obvyklých klišé a pár velmi povedených gagů. Jeho občasně příjemná šílenost, široké spektrum postav a hezky nastaveny milostný trojúhelník ale nestačily na to, aby vyplnily opravdu přehnanou délku a řadu dost hluchých míst.

Bullet Train (2022)

Zábavný a odsypajici film který našel a najde hodně obdivovatelů. Za mne dokonale řemeslně provedené a koukatelne a zároveň tak strašně "vydřené" a až trapné, že jsem se nemohla zbavit dojmu že celý štáb nosil ze školy jen samé jedničky a po nocích dále sprtal a na internetu googlil gagy a hlasky, které nejvíc zaberou. Dojem z filmu jsem měla obdobný jako z knihy Poslední aristokratka. Jako by jej stvořila AI a ne lidí a občas si nevšimla, že se opakuje a divák není úplný trouba.

Láska z donucení (2022) (seriál)

Mladý chlapec se šťastnou povahou, jeho vynucená ale krásná a  milující mladičká manželka v podání herečky hrající jak člen ochotnického divadla, jako vždy  skvělý ale zde věčně rozlobeny az despotický  Cetin  Tekindor, domácí násilí, střet kultur, jednoduchý zaporaci i kladně postavy, občas nějaké intriky nebo střelba a infarkty, zajímavé interiéry. Oblíbenost seriálu jsem opravdu nepochopila. Byt ve kterém žijí rodiče a teta nevěsty bych ale opravdu brala. Zvláštní je i název seriálu - v turectine Ledňáček. Taky jsem nepochopila. Asi nějaký přenesený význam....

Aile (2023) (seriál)

Seriál který zřejmě přitáhne hlavně fanynky akčně romantických příběhů osvědčeného režiséra  a Kivance Tatlituga. Celá první série působí tak, že scenáristé i režie měli velké ambice vytvořit něco trochu jiného a hlubšího  se silnými postavami ale postupem času tak nějak nevědí, co si tématem vlastně dal počít a toz se to postupně tak nějak skládá bez ladu a skladu a od nikud nikam.Pro mne ve finále byl asi nejzajímavější skvělý pixi sestřih sestry hlavního hrdiny a opravdu neokoukane  zařízení zahrady domu rodiny.

Adım Farah (2023) (seriál)

I když jsem seriál pustila kvůli svym oblibencum Firatu Tanisovi a Senan Kara, je to první seriál kde se mi opravdu líbí Demet Ozdemir. Neotrela zápletka  kde příliš neobtezuje ani mafiánské prostředí ani relativně nesmyslné zvraty ve scenari nebo propagace islámu + výborně zahrané. Nezbývá než se těšit na druhou řadu a doufat, že produkce udrží relativně vysoko nasazenou laťku. Nemyslím ale, že budu sledovat seriál i dále.

Gülcemal (2023) (seriál)

Seriál se mi v podstatě velmi líbil. I dyž se mi do něj vůbec nechtělo,nakonec jsem byla mile překvapena. Vyhovoval mi velký kontrast hlavních postav, který paradoxně asi seriálu nejvíce uškodil na sledovanosti (představitelku hlavní role kdekdo musí vnímat jako když hraje v jiném seriálu a sem vůbec nepatří). Seriálu také neprospěla velká konkurence paralelně uváděných  a oblíbenými herci obsazenych  prvních sérii Aile, Adim Farah nebo, pro mne dost nepochopitelne uspesneho, Yali capkini. Závěr vyloženě vybízí k druhé sérii, jejíž natočení je spíše nepravděpodobné. Škoda. Murat Unalmis si konečně zasloužil nějakou pořádnou hlavní roli a zde je vynikající a opravdu táhne, přepíná z jedné polohy do druhé  a sakra se na roli "zvířete" hodí.

Esaret (2022) (seriál)

Tak skončila první řada další potencialne nekonečné telenovely s vousatými a věčně podmracenym Cenkem Torunem a jeho krásnou a neokoukanou partnerkou. Podukce si nechala otevřená vrátka pro další série ale zda se jí do toho bude chtít není zatím jasné. Telenovela točená jak na běžícím pásu docela úspěšně kopíruje osvedceny scenar neplánovaného manželství zcela rozdílných partnerů, které nakonec musí vyjít. Na rozdíl od paralelně tocenych a velmi obdobných a co zpracování opravdu hrozných Krvavých květin (Kan cicekleri) si dali o dost více práce scenáristé i herci a zvládají i minimalistický rozpočet. Dokonce ani moc nevadí že seriálová matka hlavního hrdiny je cca jen o 5 let starší než on. Nicméně, zhruba od 130 dílu začíná opravdu velká plichta, kterou vydrží sledovat je opravdu skalní fanoušek telenovel. Hudba je opravdu hodně osizena a místy skutečně iritující.

Zeytin Tepesi (2014) (seriál)

Seriál který nevydržel více než 7 dílů - o jedné vrazde, jedne lásce, malém městě, podivné nastavených vztazích uprostřed olivových sadů a o tom, jak ne vždy se zadari natočit něco, co splní původní ambice.

Kan Çiçekleri (2022) (seriál) odpad!

Telenovela pro dámy důchodového věku  o klasickém tématu trpícího páru sezdaneho pro zastavení krevní msty. Jedná se o tak strašně vycpaný výrobek zábavy pro široké davy že se nelze zbavit dojmu že i ústřední postavy paralelně hrají ještě v 1-2 dalších seriálech i když zvládají točit jeden díl denně tohoto veledíla. Žádný jiný turecký seriál snad ještě neukazoval tak nekonečné pohledy a zabery osob ani takový objem retrospektivní projekce již natočených scén.

Şahane Damat (2016) (seriál) odpad!

S výjimkou druhého dílu, kde se snaha o komedii daří naplnit s pomocí dvou lehce dementních starých pánů, a až na obecné nastavení a realizaci páru Cennet x Tahsin mi to přišlo opravdu neuvěřitelně slabé. Zoufalé dialogy. Přitom Burcu Ozberk je zdatná komička, Ali Ersan Duru, nic naplat, asi jeden z nejhezčích chlapů v Turecku a takové to lehce parodické nastavení mělo možná i potenciál...