• Romantický

Saedeu mubi (2005)

Skvělé. Hlavně postavičky zábavního parku. Ale ten nekonečně rozvleklý závěr...

Marketa Lazarová (1967)

Kniha je dokonalá a opakovaně se k ní doma vracíme. Dokonce tak, že jsme dle jedné z jejích postav pojmenovali dceru. Film je ještě dokonalejší. Lepší alternativu toho, jak si představit středověk jsem zatím na plátně neviděla. Již mnoho let si myslím, že Markéta Lazarová zcela jistě patří mezi 10 nejlepších filmů co kdy v Čechách byly natočeny napříč všemi žánry.

Setina sekundy (1981)

Přemýšlela jsem, proč vlastně hodnotit plným počtem, i když je to relativně průměrný sportovně- filmařský počin. Asi proto, že miluju hory, moc ráda lyžuju a vím, jak to může být náročné. Filmy o americkém fotbalu a baseballu mne prostě neberou. Také proto, že se mi líbilo to civilní zpracování s herci - neherci. Ale především asi proto, že i po 30 letech si pamatuji nejen název a téma, ale i celou řadu záběrů a detailů z této dvoudílné minisérie, což svědčí o tom, jak na mne zapůsobila. Nedávno jsem si znovu pustila a uvědomila si, že to není jen nostalgie. Žádné festivalové eso to není, ale pro nás normální lidi i tak dost líbivé, s krásnou hudbou kdy vůbec neruší klidnější tempo a poměrně prostý příběh.

Srdcová královna (2019)

Ne každý máme na surově skandinávský popis toho, jak si své frustrace a výčitky řeší úspěšné ženy středního věku. Příběh značně znepokojivý a postavený na jedné hlavní postavě, které ty ostatní vlastně jen tak sekundují. Právě toto vypíchnutí hlavní protagonistky tak nějak ospravedlňuje její drsný a netečně egoistický postup v poslední třetině filmu, který by mi jinak úplně nezapadl. Možná i proto, že je pro nás, ženy středního věku, je námět tak nelichotivý tak neumím hodnotit lépe. U filmu mne oslovila hlavně kamera. Snímek asi může bodovat na festivalech a u "znalců", ale já si jinak na příbuzné téma raději pustím filmovou verzi první třetiny románu Rok vdovou od Johna Irvinga "Dveře v podlaze", který je mnohem milosrdnější. A nebo si knihu opět přečtu, pro dobrý pocit, až do konce....

Delibal (2015)

Velmi turecké, velmi komorní a bez klišé ale divný casting i režie. Každopádně, další z tureckých romantických filmů, které tak nějak úplně nezapadají do masové produkce na ošoupané téma a který možná více ocení i pochopí lidé bojující s nějakou mentální poruchou. Ústřednímu páru (který hraje skvěle, především Cagatay Ulusoy) je ale poněkud zatěžko uvěřit lásku na první pohled i trvalejší osudový vztah. Tempo filmu se místy až velmi nelogicky střídá. Možná je to dáno seriálovou rutinou režiséra - jakoby točil seriál a z každého dílu vzal kousek a zároveň se tím snažil o kompaktní film složený z jednotlivých scén, tak jak jej umí třeba Francouzi. Turci tento film ale dost cení a možná je v něm i něco jiného, co nám uniká a jeho shlédnutí není úplnou ztrátou času. .

Vyměněné osudy (2014) (seriál) odpad!

Je to trochu škoda - zajímavá zápletka i dobře nastavený základ u jednotlivých postav měly úplně jiný potenciál než výsledný paskvil, který z toho nakonec byl vytvořen.

Psychiatr (2018) (seriál)

Mám ráda dobové detektivní záležitosti. Na seriál jsem se těšila. Nakonec ale kostýmní provedení bylo zřejmě největším tahákem a má očekávání asi byla příliš vysoká a při jeho sledování jsem se vlastně dost nudila. I když řemeslně seriálu pravděpodobně nelze nic zásadního vytknout, celé zpracování na mne působilo jako schematický přepis knihy na plátno a postrádala jsem větší hloubku postav a interakci mezi nimi. Nevím jak dobře ten pocit popsat - asi jako kdybych byla nucena lízat skvělou zmrzlinu přes sklo na místo návštěvy útulné cukrárny s milou obsluhou, kde ta zmrzlina možná není až tak skvělá, ale má chuť.

Umut Adası (2007)

Film ze zivota ilegalnich imigrantu v Londyne. Komorni snimek z doby kdy se v tureckych filmech jeste mohlo kourit asi urcite nepada do karegorie thriller nebo dobrodruzny film. I kdyz z nej obcas,ale jen velmi mirne, zamrazi.

Deliormanli (2016)

Slabsi romanticky film o navratu boxera - asi i nejaky remake. Filmu tentokrat nepomaha ani nadherny hlas Birce Akalay.

Yüzleşme (2019) (seriál)

Poněkud schematický scénář a výprava i nijak oslnivé herecké výkony asi vedly k nižší sledovanosti a k tomu, ze serial byl ukoncen jiz po 4 dilech i kdyz by se dal jeste trochu protahnout. Za mne docela hezka nenarocna kriminalka ktera se tvari jako romanticky ladeny mini serial. Stojí za to se podívat na pár záběrů krajinných exteriérů - točeno v oblasti kde se ve velkém pěstují na polích květiny.