• Romantický

Şahsiyet (2018) (seriál)

"You are alive but you don't exist. How can someone endure this?" Mám ráda Onura Saylaka jako herce a byla jsem zvědavá na jeho režijní počin. Seriál byl mezinárodním publikem obecně dobře přijat i s neotřelou krminální zápletkou a zjevným sociologickým podtextem ve vazbě na dnešní Turecko a tak jsem se docela těšila. Nakonec mne moc neoslovil - snaha o jistou formu obrazového zpracování a zároveň nutnost se naprosto soustředit na každou scénu i dialog ve mne nakonec tak nějak ubila řadu jiných vyloženě pozitivních vjemů z výborné kriminálky. Rozhodně je to zajímavá záležitost nejen pro turecké publikum a velmi konkurence schopná na mezinárodní scéně. Je zde nejen dobrý a zajímavý příběh, ale i mnoho smutných a věrných momentů a neuvěřitelné množství hlášek, které by u anglosaského seriálu jistě dokázaly zlidovět.

Yasak Elma (2018) (seriál)

Od hodnocení odpad mne odradila především úžasná výprava co do objemu a kreací dámského oblečení a také osvezujici a ryze slovansky sex symbol v podobě Edy Ece. Mozna take neuvěřitelně modré oči Onura Tuna. Kdo ví, jestli nenosí čočky. Ve třetí radě se prumerna romantická telenovela mění na podprumerny telenoveloidni thriller, ktery trochu zachranuje stale lepe vypadajici Baris Kilic. Vřele doporučuji především romanticky zalozenym švadlenám pro inspiraci.

Güvercin (2019) (seriál)

Telenovela na hranici odpadu - černobílé postavy, průhledný scénář a dosti otravná hudba ve více jak dvouhodinových dílech. Na druhou stranu, některé charaktery i mnohé scény jsou dobře napsané, není to žádná emoční ždímačka a herci to nijak neflákají. Viděla jsem 14 dílů při práci a zcela stačilo.

Minyeoneun goirowa (2006)

Jihokorejské komedie mne většinou nezklamou a výborně si u nich lze odpočinout. Tahle k nim také patří - prima ujetý film s osvěžujícími gagy a uvolněnou atmosférou. Originál a zároveň jedno velké klišé.

Doğduğun Ev Kaderindir (2019) (seriál)

Seriál příjemně vybočuje z obvyklých standardních schémat tureckých telenovel a kombinace zajímavě uchopené Zeynep i relativně silných vedlejších postav s kvalitními herci z něj dělá víc než jen koukatelnou kulisu k žehlení a vaření. Podle mne rozhodně jeden z nejlepších co Turci začali točit ve 2019/2020. Nejdříve jsem si myslela, že za to může inspirace skutečnými postavami (inspirováno knihou Gülseren Budayıcıoğlu - psychiatra který pracovává své případy do knižní podoby), ale jedná se opravdu jen o inspiraci a ve srovnání s např. Kurt Seyit ve Sura zřejmě jen o velmi omezenou adaptaci literární předlohy a tak to asi bude dobrý scénář... První díly byly takové až moc turecké a přitom rozpačité s pomalým rozjezdem, což není u tureckých telenovel až tak nezvyklé. Vyplatí se ale tuto fázi překonat a užít si konzistenci v nastavení postav (např matky Sakine) a až překvapivou integritu scénáře seriálu. Demet Ozdemir je na mne obecně moc tragická a možná by se měla držet hlavně tancování, ale roli rozervané hrdinky zvládá svým smutným a mračícím se obličejem zcela adekvátně. Ibrahim Celikkol zde konečně hraje relativně civilní roli a není odkázán jen na předvádění svalů a pružnost těla a rozhodně se mu daří, i když scénář s jeho postavou a pohnutkami pro její jednání zachází trochu nahodile. Asi nejvíce mne potěšilo obsazení Senan Kara do role druhé matky - považuji ji za skvělou vyzrálou herečku, která zvládá zahrát postavy různého věku a naturelu s naprostým přehledem, ale bohužel není až tak moc vidět. Úplně by stačilo skončit třeba už 11 dílem, ale seriál pokračuje a začíná to být skutečná telenovela o nestandardním životě jedné sebevědomé a ohleduplné mladé ženy. Další zlom přináši 37 díl. Žádná romantická komedie to není a turecké feministky seriálu asi dost tleskají. Některé díl jsou velmi nudné a vycpané plačícím příbuzenstvem, nekonečnými pohledy, modlením nebo rádoby hlubokými rozhovory, ale na seriál si lze vytvořit závislost právě kvůli ne zcela předvídatelnému scénáři a a silným vedlejším postavám.

Ohjik geudaeman (2011)

No, řekla bych že obecně existuje asi dost jiných lepších korejských romantických filmů a i když pro korejské verze mám celkem slabost, tento film mne nijak nezasáhl. Jednoznačně zde upřednostňuji jeho až neuvěřitelně věrný turecký remake Sadece Sen, který považuji za velmi vyvážený, s lepším ústředním párem,kamerou atd. a který patří k mým oblíbeným filmům.

Velvyslancova dcera (2019) (seriál)

Co se vleče, neuteče. Hudba se až nezvykle povedla, jen občas vykrádá různé jiné zdroje. Také mi přišlo, že se seriál s postupujícími díly spíše trochu zlepšuje, což nebývá obvyklé. Za mne seriál táhnou především dobří herci a obecně zdařilý casting. Vyniká dětská postava Melek a také její dědeček a babička. Herecká poloha Engina Akyüreka je pro něj trochu nezvyklá a skvěle se mu daří nevypadnout z role. Co se týče scénáře, tak i když je základní nastavení poměrně zajímavé a rozhodně jej na první pohled nelze hodnotit jako romantickou slaďárnu, seriál se postupně víc a víc trápí s pohnutkami postav pro jejich mnohdy zcela iracionální jednání a přešlapuje na místě nebo zahrnuje velmi nereálné situace. To by se snad dalo částečně opodstatnit určitými kulturními rozdíly, kdy mimo velká města platí jiná pravidla. Asi nejlépe tento rozpor vystihuje komentář, který jsem na adresu seriálu slyšela " Co je to vlastně za skálu, co z ní všichni lítají a přitom neumírají"...Trápení scénáristů s pohnutkami postav vrcholí 36 dílem kdy ze seriálu musela ze zdravotních důvodů odejít Neslihan Atagül, ale s nástupem Tuby Büyüküstün se z toho už stává standardnější telenovela, která působí méně chaoticky. .

Zasněná láska (2018) (seriál)

Seriál je poměrně mdlá recyklace moc hezkého a vtipného staršího seriálu Kiralik Ask zaměřená na milovníky fitness a extrémně krátkých sortek na dlouhých nohách. Je až neuvěřitelné v jakém rozsahu se podařilo scénáristům vykrást tento o pár let starší seriál a přitom jaksi potratit humor i laskavé pojetí pohnutek hlavních hrdinů a zároveň krásné až surrealisticke nastavení některých postav nahradit něčím co je většinou spíše jen dosti trapné a schematické. Výjimkou je několik předposledních dílů, které mi přišly poměrně osvěžující. Je to ale telenovela na kterou se dá koukat, pokud máte rádi v hlavní roli Tarzana a vybělené zuby a tak proto za horší 3* ok. Na vyšší hodnocení by se seriál mohl i vyšplhat, pokud by si dál více práce s originalitou scénáře a nebo doplnil pár dalších zaporáku na místo hysteriku/ neurotiků/ excentriku. Je to jen další důkaz toho, že pro širší české publikum jsou mnohdy ty lepší turecké seriály spíše nedostupné + to co se dostává do širšího povědomí je často odpad nebo nekonečné ságy o ničem a tak cokoliv, co tento rámec překročí, je hodnoceno superlativy.

Hercai (2019) (seriál)

Serial je z pohledu naší části Evropy v podstatě "skoroodpad", ktery nijak zásadně nezachraňuje ani změna scenáristy po prvni sérii, turistické upoutavky na jihovychodni Turecko, krasna Sněhurka v hlavni roli nebo výrazně Shakespearovsky laděné postavy. Ani ty nekonecne dlouhe dily a monology... Na druhou stranu, pekelná a děsivá babička ma úžasnou integritu a sama vydá za 2 hvezdicky a pokud se překoná kulturní rozdíl, který je rozhodně nutno u seriálu akceptovat a zároveň si dokážeme užít originální znění a emoce za hranou běžného standardu, dojem se výrazně zlepší. Ve srovnani napr. s obdobne pojatym starsim a dost slabym serialem Sila je tento prijemne koukatelny, dobře typově obsazený a s priměřenou výpravou a příběh nijak zásadně nenudí. Po třetí řadě nakonec zvedám hodnocení na 4.