• Romantický

Mutluluk Zamanı (2017)

Osvěžující romantická komedie s velmi dobrým byť předvídatelným scénářem i pěknou hudbou. Ústřední pár dobře sehraný že seriálu Kiralik ask I další herecké výkony, stejně tak jako potlačení typicky tureckých nastavení použitých u jiných filmů z obdobné produkce, posouvaji film do kategorie "A" pro většinove publikum. I přes delší stopáž jsem se nenudila a až na trochu slabší závěr není co vytknout.

Kuzgun (2019) (seriál)

Typicky turecka zalezitost s dobrym a neprilis prekvapivym scenarem ve snesitelnem mixu pomsta - zrada - romance - akce. Libiva hudba, primerena delka i herecke vykony. Ve druhe serii vyborny Onur Saylak.

Ve hře je láska (2015) (seriál)

Zase jedna Popelka. Vtipne, dobre zahrane, scenar ma spad a neni zrovna predvidatelny. Hlavni par funguje skvele a postavy jako Koray a dobra vyprava dosti osvezuji kazdy dil. Veskrze kladny, lehce intelektualni a dobre vypadajici hlavni hrdina inspirovany panem Darcym jiste potesi siroke spektrum divacek a energicka zrzka zase mnohe pany i chlapce. Zadne akcni strilecky ani sex a tak je to vlastne takova universalni a trochu rozvlecena alternativa Pretty woman, ktera zvedne naladu vsem nad 10 treba pri chorobe nebo na nudne prednasce.

Poslední aristokratka (2019)

Už kniha mi přišla plná vydřeného humoru a jako by někdo udělal kompilaci vtipných scének a hlásek z 30 jiných knih a filmů. Nicméně vtipná byla a byla jaksi kompaktní a žánrově držela pohromadě. To se o filmu říci nedá a tak scénář podle mne zabil skvělý materiál na komedií. V kině jsem se nudila jako už dlouho ne. Přemýšlela jsem, jestli se jedná o komedii, melodrama, film pro 60+ a nebo bakalářskou povídku kterou někdo roztáhl na celovečerní film výplněmi pohledů na zimní krajinu apod. Neuvěřitelná nesourodá plichta s herci, kteří měli mnohem větší potenciál a celkem dobře fungují dohromady.

Kızım ve Ben (2018)

Turecké béčko se skoro hollywoodským scénářem

Adını Sen Koy (2016) (seriál) odpad!

V obdobných případech si říkám, že je škoda že není i záporná stupnice hodnocení. Telenovela absolutně o ničem, kdy absenci děje doplňují dost strašné herecké výkony, podivná výprava a především neuvěřitelně iritující hudba a opakovaně scény.

Novogodniy angel (2018)

Skutečně velmi prostá a herecky i scenarem dost slabá oddychovka na obdobné téma jako film Zatímco jsi spal (1995). Film je ale ideální pro studium soudobé konverzacni ruštiny bez slangu a bez přehnaně košaté slovní zásoby - běžný přízvuk a velmi srozumitelné. Za tímto účelem snimek velmi doporučuji. Někdo jej možná ale ocení i jako nechtěnou parodii...

Sekretářka (2002)

Vůbec nevadí, že původně se jedná o povídku od Mary Gaitskill a na ní postavený krátkometrážní snímek, které byly po letech použity na plnohodnotný celovečerák. Film je podle mne velmi působivý a představuje vítané osvěžení mezi standardními romantickými filmy a komediemi. Osobně nechápu, proč tento filmařský počin nemá více pozornosti. Nejen úžasný scénář, casting a herecké výkony, ale za mne je to především i dokonalá výprava a neuvěřitelná pečlivost při zpracování prostředí právní kanceláře, která se na výsledné atmosféře a vyznění filmu musí podílet aspoň z 20%

Proti své vůli: Skutečný příběh Carrie Buckové (1994) (TV film)

Téma TV filmu založeného na reálném příběhu nedobrovolné sterilizace ženy označené za slabomyslnou je pro nás dnes již obtížně představitelné. Ve dvacátých letech min. století ale vše bylo jinak a tak popisovaný průběh toho, čím si prošla Carrie Bucková, působí někdy až strašidelně. Marlee Matlin (ve filmu nehraje hluchoněmou), zde podle mne podala výkon, který dosti převyšuje jinak průměrnou kvalitu filmu.

Solncevorot (2012) (TV film)

Romantický film - toť diskutabilní zařazení. Film je velmi rusky pojaté TV melodrama na téma druhé mízy, kdy se milenky ani manželky není tak snadné vzdát a stávající šedý život lze bez peněz rozzářit pouze krátkodobě. Zajímavě nastavené postavy příbuzných.