• Romantický

Hoří, má panenko (1967)

Film, pro české publikum určitého věku. Většina populace nepochopí, ani když se bude hodně snažit. Jak přesné, jak smutné. Skoro jak dokument...

Black Books (2000) (seriál)

Britský humor až na dřeň a neklesající kvalita u většiny dílů. Některé jsou opravdu skvostné. Kam jen na ty nápady chodí. Do antikvariátu asi ne, spíš do hospody.

Dallas 63 (2016) (seriál)

Nádherné retro všude kde má být. Sarah Gadon je tak krásná, jak když je z alabastru. James Franco mne poprvé zaujal a překvapil v dobrém slova smyslu. Děj mne co do žánru moc neoslovil, ale ve finále to vyvážily jiné kvality seriálu a tak jako zcela subjektivní hodnocení dávám 5*

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

Absolutní bomba - Clive Owen a jeho životní výkon je jen zlomek toho, co na seriálu stojí za shlédnutí. To, že v celém seriálu je ve scénáři vytvořena v podstatě jen jedna zcela kladná postava, kamera a hudba jsou od prvního do posledního dílu prostě dokonalé a zároveň se jedná o až strašidelnou a věrně působící exkurzi do nedávné minulosti zdravotnictví vytvořilo velice koukatelný mix, který bude mít diváky i mnoho let po svém natočení.Pro citlivky to ale asi není. Nejvíc mne nakonec asi dostávali saniťáci soupeřící o pacienty a jejich kamarádka jeptiška.

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Seriál, kdy bych ráda dala hodnocení **********, ale stupnice neumožňuje. Nejen proto, že se jedná o věrnou adaptaci jedné z nejskvělejších nadčasových knih, co kdy byla napsána a vůbec nevadí, že je až tak "věrná". Nejen proto, že je to dosud jediný TV produkt, kvůli kterému jsme byli ochotni si přeorganizovat osobní volno, abychom jej mohli vidět celý. Nejen pro dokonalý casting, výpravu či herecké výkony. Nejen proto, že prakticky celý text umí celá rodina už nazpaměť i v angličtině...Prostě seriál, který pro mne už asi nic nikdy v TV nepřekoná.

Hudson Hawk (1991)

Prostě musím dát plný počet. Film jsem viděla opakovaně a vždy se upřímně bavila. Neřeším objektivní hodnocení řemeslného zpracování, ani děj, triky nebo zpěv Willise. Pokud ale hledám nekomplikovanou zabavu, tento film je skvělá volba a asi jen neuspokojil intelektuální nebo pseudointelektualni část filmových fanoušků. Je ale nápaditý, dobře zahraný a se slušnou výpravou a vřele doporučuji.

Acı Aşk (2009)

Vcelku zajímavý film ke shlédnutí, kde nikdo a nic není černobílé ani předem dané. Romantika, u které si lze pořádně pobrečet nebo nalézt u postav to pravé a dobré či jednoznačně špatné to rozhodně není. Není to ani typický turecký film. Líbila se mi kamera i forma různých zkratek použitých ve scénáři. Dobře zahrané.

Sadece Sen (2014)

Skvělá turecká verze korejského filmu Always (2011) , která jistě stojí za shlédnutí - s dobrou stopáží, hudbou, kamerou i dobře fungujícím ústředním párem. Krásné minimalistické drama bez přehnaných a zbytečných tlaků na emoce diváka, které jsou tak běžné v anglosaských romantických filmech. Film navozující nutkavý pocit stálé přítomnosti obou hlavních protagonistů bez ohledu na to, co se právě děje na plátně.

Kurt Seyit ve Şura (2014) (seriál)

Pro ty, kdo by opravdu chtěli vidět tuto rozvleklou kostýmní romanci -seriál je k dispozici nejen s anglickými titulky ale třeba i s relativně kvalitním ruským dabingem. Ruské reálie co do výpravy nebo chování postav ve specifických situacích příliš neřeší, ale s ohledem na jeho kvalitu je to asi jedno. Téměř stejnojmenny vícedílný román Nerminy Bezmeny byl částečně použit jako předloha a je postavený na reálném příběhu předků její rodiny (relativně dobře hodnocen a je k dispozici i v angličtině).

Oscar a Lucinda (1997)

Ne až tak se umím ztotožnit s negativními komentáři k filmu. Co do předlohy - jedna se o velmi specifickou a skvělou australskou knihu - lehce komickou i romantickou s hlubokým pochopením pro složitosti života se závislostí i různá australská traumata a kolonizaci Austrálie a vše co s ní souvisí. Její převod na plátno musel být docela challenge a jsem toho názoru, že v případě filmového přepisu Neda Kellyho si u tohoto autora vedli filmoví tvůrci o dost hůře. Oscara a Lucindu považuji za krasny film nejen kvůli dobře hrajícím mladým hercům, hudbě a výpravě, ale právě i proto, že se podařilo dostat aspoň část této skvělé knihy na plátno a já se dobře bavila neurotickým Oscarem i věčně nadšenou Lucindou. Film nepovažují ani za nudný ani režijně nezvládnutý. Prostě nezapadá do klasické anglosaské produkce a je trochu jiný, pro řadu z nás dost zajímavý.