• Romantický

Naesarang ssagaji (2003)

Tentokrát opravdu nenáročná korejská zábava, která časem poněkud vyčichne. Zase tak moc to ale nevadí a film se dá dokoukat. 3* za některé opravdu skvělé a neokoukané scénky jako třeba příprava skoku na gumě, výborného učitele dívčí třídy a zdařilý pokus o zobrazení toho, co se možná asi opravdu honí v hlavě puberťáků.

Kara Para Aşk (2014) (seriál)

Tolik lásky, tolik slzí, tolik mrtvol... A cca od 46 dílu už opravdu velká nuda.Na druhou stranu - sympatické herecké obsazení a Tuba Büyüküstün si opravdu zaslouží všechna ocenění co za ten seriál dostala

Eorin shinbu (2004)

Jeden z mnoha korejskych filmu ktere pusobi tak jakoby trochu rozvlekle nic a na konci si uvedomim ze jsem se vlastne skvele bavila a nic mne u toho nerusilo. A to vse u filmu ktery ma tolik predvidatelny scenar, ze mate pocit ze byste jej umeli take napsat, hudbu komponovanou tak, ze si ji ani nevsimnete a pritom nikde nechybi a ustredni par ktery proste hraje skvele a tak jak ma. Moon je roztomila jako vzdy a jeji vyrazova pestrost filmu vylozene prospiva. Skoda ze nedali jeste vetsi prostor jeji umelecke "universalnosti" a nenechali ji vic zatancovat nebo zpivat. Film ale tahne hodne Rae-won Kim a tak by toho bylo moc. Prave kvuli nemu se nabizi srovnavat s ...ing, ale tohle neni takova korejska melodramaticka romanticka zdimacka a oba filmy jsou nesrovnatelne.

Sofra Sırları (2017)

Velmi originalni comming out cerna komedie. Vyborna volba hlavni herecky, nevyrazna hudba. I kdyz slovo komedie se mi trochu prici pouzit pokud si vzpomenu na zeny v nasi rodine o 1-2 generace drive a realitu jejich zivota. Jako kdyby u nas nekdo chvili bydlel a pak hned napsal prvni pulku scenare. Drobne muzske dialogy ci radost novopecenych vdov, navstevy policie, scenky s kvetinami, postrehy ohledne emocni inteligence muzu a zen i verbalni a neverbalni komunikace - bez chyby. Na plny pocet to nedosahne, ale pri spravne nalade tento film dosti osvezi.

Lawrence z Arábie (1962)

V podstatě již od dětství jsem fanoušek Petera O´Tool. Vůbec mi nevadí zdánlivě nekonečné snímky jako Masada a nebo právě Lawrence z Arábie a nedokážu být až na výjimky kritická k jeho hereckému projevu. U tohoto filmu mne docela zajímalo, v jakém rozsahu se jedná o "film" a do jaké míry filmové zpracování opravdu zachycuje reálnou postavu - archeologa Thomase Edwarda Lawrence. Moc jsem se toho nedozvěděla... Kdo ví, zda v dnešní době existují podobné osobnosti, které by měly možnost ovlivnit dění na středním východě a zda vůbec pro takové osobnosti ještě lze vytvořit příležitosti. Třeba by to mnohému pomohlo.

Asla Vazgeçmem (2015) (seriál) odpad!

Pokud nekdo sleduje serial se slovenskym ci jinym dabingem, prijde o to jedine co mi na nem prijde opravdu zajimave - Safak Pekdemir ma nadherny hlas a v podstate je asi herecky nejzajimavejsi postavou serialu. Slovensky dabing zlikviduje nejen ten krasny alt, ale i velkou cast jejiho jinak v originale pomerne kvalitniho hereckeho projevu. O ostatnich postavach neco podobneho opravdu rici nelze.

Dip (2018) (seriál)

Docela povedená a překvapivá záležitost, která i v Turecku prošla bez většího povšimnutí. Asi proto, že do telenovely má daleko. Neokoukaná zápletka i postavy, řemeslně i herecky neošizené s pěknou kamerou. Chtělo by to možná prostříhat a na kvalitě seriálu by to asi neubralo, ale v podstatě nevadí. Koneckonců - je to seriál. Za mne se seriál povedl o dost více než třeba Muhtesem Ikili, který točil téměř stejný tým, ale právě ta kamera a jaksi uvěřitelnější emoce herců dělají Dno o dost zajímavější.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Na tento film jsem se těšila. Přišel mi opravdu ale opravdu nezvládnutý a ztráta času. Méně je někdy více - kdyby tak bylo méně děje, méně technologické podpory, méně židovských otázek, do kterých je možná lepší se nepouštět.... Kdo chce historický velkofilm se spoustou efektů, zajímavých záběrů i akčních scén,žádné velké přemýšlení,... ten se asi pokochá. Kdo zvládl Troju zvládne asi i tohle, ale např. Království nebeské je tomuto výrobku na míle vzdálené.

...a jitra jsou zde tichá (1972)

Nestárnoucí záležitost ruské klasiky. Smutná i depresivní a zároveň skvělá obrazová záležitost. Právě, že je to ruské, tak nevadí ani patos, ani ty obyčejně vypadající mnohdy debutující holčiny které se postupně bojují nejen se svými vlastními problémy, ale také s nepřítelem. Jeden z filmů, kdy se člověk musí zamyslet nad tím, co vlastně je vlastenectví, co je vlast a kam se vlastenectví v dnešní době vlastně podělo.

Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy (2019)

Knihy Petera Carey jsou dosti složité a k jejich zfilmování je asi třeba dosti odvahy - tedy pokud se nepřebírá jen prostá dějová linka. Ve filmu není třeba hledat skutečné historické postavy a jejich věrné podchycení. Už kniha sama opouští pravděpodobnou reálnou historickou postavu v podobě známého australského grázla a jeho gangu a s tématem banditů v Austrálii v 19 stol. nakládá zcela po svém. I když je knižní příběh Neda Kellyho asi líbivější záležitost než třeba Oscar a Lucinda, co do filmové adaptace knihy tohoto autora je s tímto starším filmem zcela nesrovnatelný. Nejen proto, že je zcela odlišně pojatý. Na mne to nakonec bylo celé takové neukotvené a rádobyefektní a zároveň mi připadalo, že se postupně ve filmu jaksi vytratil jeden ze zásadních motivů knihy, tj. determinace člověka prostředím a okolnostmi.