• Romantický

Dalui yeonin : bobogyungsim ryeo (2016) (seriál)

Historická kostýmní telenovela.... Chvíli jsem váhala, jestli dát nejvyšší hodnocení. Nakonec ale ano. Především krásná výprava a skvělý Joon-gi Lee hravě pomáhají překlenou místy pokulhávající scénář a uvědomila jsem si, že je to jeden z mála seriálů, které si možná někdy pustím ráda znovu. Vlastně ani nevím proč, asi kvůli těm skvěle napsaným i zahraným mužským postavám a emocím které mi zde přišly přesně tak akorát .

Dar Elbise (2016)

Další z mnoha zajímavých dramat Turecka na téma konfliktu kultur a tradic a jak se tyto tragicky promítají do života jednotlivých lidí. Nižší hodnocení není o filmařině (ta by byla tak za 70%), ale proto, že na mne film působí značně rozporuplně a problematicky. Film je o nepochopení sama sebe i druhých i tom, jak je obtížné překonat determinaci člověka prostředím, ale zároveň zjevně pracuje se šablonou, která dost možná zkresluje a zjednodušuje pohled na současné problémy Turecka a podsouvá spíše pohled jak "západ" vnímá "východ" a v podstatě staví na klišé. Kritizuje některá společenská nastavení, společnost dodržující tradice presentuje jako omezenou a přehnaně podle mne zdůrazňuje některé archetypy (požadavky mužů na nošení čádoru, dost možná každý manžel je potenciální násilník a vrah, každá žena o své vůli chce být zcela svobodná a neomezovaná apod.) čímž zároveň opakuje stávající vzorce a ve svém důsledku může jeho "poselství" být kontraproduktivní. Naskýtá se pak otázka, proč v dnešním Erdokanově Turecku tolik narůstá právě mezi ženami podpora tradičních hodnot a omezení ve vztahu k ženám a zda právě tyto filmy k tomu nepřispívají. Na obdobná konfliktní témata je možná pak lépe se uchýlit k jiné formě zpracování a sáhnout po knize. Román umožňuje hlubší pojetí problémů a poskytuje úplně jiný rozměr tématu bez klišé - např. knihy Elif Safak.

Pooreun badaui junsul (2016) (seriál)

Ten seriál je vlastně moc hezký a koukat se na něj rozhodně dá. Jen se v něm občas střídají nejen časové roviny, ale i situace, kdy má divák pocit, že některé scény točil a psal někdo jiný. Prostě mi to místy přišlo příliš heterogenní směska a z tématu i herců se asi dalo dostat o dost více a seriál by méně připomínal telenovely.

Sol Yanım (2020) (seriál)

Romanticky serial o propojeni 2 rodin a studentskych laskach. Jednoduché , společenské, nenáročné a předvídatelné s potenciálem nekonečného množství dílů o ničem, které budou brzy nudit. Asi dobre ze serial vcas ukoncili. Ozdobou seriálu jsou místy pěkná auta, krásné oči Özge Yagiz a obecně nádherná a lehce přehrávající Cemre Baysel.

Když rozkvétá kamélie (2019) (seriál)

Seriál asi hlavně o rodičích a dětech a děj má spád. Tentokrát jsem si opravdu dlouho zvykala. Veliké plus seriálu je 1) ne zcela předvídatelný děj a 2) herecký výkon hlavních představitelů.. Ale jinak jsem v tom opravdu našla jen pramálo co v jiných seriálech a chvílemi měla pocit, že sleduji něco mezi sitcomem, kriminalkou a společensky laděným dokumentem a scénariste v této souvislosti občas postrádali instrukce kterým směrem se vydat.

Tenet (2020)

Viděla jsem nejdříve z rychlíku a pak normálně. Ani jedna projekce mne nijak zásadně neoslovila. Geniální myšlenka filmu se tak nějak rozpadá na něco, co mi přišlo překomplikované a zbytečně nesrozumitelné. Podle mne méně zbytečných scén, postav i drobných dějových odboček by film zpřehlednilo. Geniální věci mají být jednoduché... Ale asi je to "umění" a "Nolan" a film takový měl být a mást nás jak se jen dá a snažit se tak ukázat něco jiného. Každopádně z jeho filmů mi tento sedl nejméně. Interstellar také úplně nebyl film dle mého gusta, ale objektivně musím přiznat, že byl v podstatě geniální. Pattison je opravdu film od filmu lepší a lepší. Muzikanta a upíra asi opravdu čeká zajímavá kariéra.

Jedné jarní noci (2019) (seriál)

Nabizi se jednoznacne srovnani - Podobne ladene co do tematu a obdobne obsazene jako Something in the rain. I soundtrack a tempo jednotlivych scen je obdobne, vyprava, cilova skupina divaku atd. Tim ale podobnost podle mne konci a jedna se jen o ramec. Serial se drzi jen jedne velmi strucne dejove linky a je takovy vice civilni a ve sve podstate i realnejsi. Nesnazi se zakomponovat i jina temata, rozhovory a jednotlive sceny jsou tocene v "realnem case" a celkove vyzniva velmi propracovane co do zprostredkovani emoci a deje. Vyhyba se dodrzovani klise za kazdou cenu coz paradoxne pomaha tomu, ze ustredni par , ktery zprvu trochu tak nejak nefunguje je nakonec mnohem uveritelnejsi a opravdovejsi. Hollywood by z toho zvladl udelat standardni nudny romanticky celovecerak a donutit mnohe spotrebovat par kapesniku. Korea proste umi emoce zprostredkovat lepe, i kdyz ji to zabere 16 dilu.

Assassin (2015)

Proste jsem tu poetiku tentokrat nejak nedala. Cekala jsem neco uzasne vizualne ohromujiciho jako Hrdina a prisla obrazova galerie pro mne ne prilis dejove projenych scen a na film jsem se neumela soustredit. Ale asi i kdybych se umela lepe soustredit, hodnoceni neupravim. Z celeho filmu jsem predevsim obdivovala svadleny a vypravu co navrhla a sila kostymy i zavesy a zaroven desne zavidela hlavni predstavitelce jak vypada na prahu ctyricitky. Na vyssi hodnoceni nestacilo. Take jsem si nebyla nejdrive jista zda 4:3 je opravdu spravny format, ale to jak s obrazem film pracuje mne presvedcilo, ze zrejme ano. Osobne mi to nevadilo, spise naopak.

Ararat (2002)

Opravdu tezke tema ke zpracovani a pro Armena dvojnasob. Neumim nez ocenit ze to aspon zkusil a mne se film a jak bylo nakonec vse pojate dost libil. Kazdopadne si jej pamatuji uz skoro 20 let, kdy jsem jej videla hned po dotoceni. Na jine filmy tohoto tematu jsem zatim nesebrala motivaci. Nebo spis odvahu. Kdyz si vezmu kolik zemi doposud (2021) neuznalo armenskou genocidu ....A take to ze prakticky polovina Armenu zije mimo Armenii a snazi se tak nejak zvenku udrzet v chodu zemi, ktera je prave diky plotum u Araratu i Nahornimu Karabachu v opravdu velke politicke a ekonomicke izolaci ... Nebo to, ze Armeni pro mne predstavuji mega sympaticky narod a malokde jsem se citila tak dobre jako prave v Armenii a nikdy nemela pocit ze jsem turista... no ale i to, ze dost obdivuji prederdoganovske Turecko 20 stoleti a jeho sebevedomi, tradice, rozporuplnost i pokrokovost... je mi to cele tak nejak strasne lito. Proste to nefunguje jak ma a zadny film to uz nespravi, byt byl sebelepsi.