• Romantický

Láska s vůní oliv (2021) (seriál)

Po peti dilech - serial je jak nekonecny nemecky romanticky film pro vekovou kategorii 60+. Je to trochu skoda. Kdyby se snazili o vice treba i blazniveho situacniho humoru a mene tklivych pohledu, serialu by to velmi pomohlo. Ani by pak tolik nevadilo, ze hlavni hrdina v podstate stoji jen na charizmatickem ale herecky dost marnem Alpu Navruzovi.

Keulraesik (2003)

Skvělý mix všeho - herecké výkony, dokonale padnoucí hudba, retro výprava, válečné a kasárenské scény, prolínání dějových linií, kamera a jako vždy trochu moc emocí, ale věrohodně zpracovaných... Kdyby byl film kratší, ráda bych dala i 5*. Dějová linka matky byla skvělá, dějová linka dcery a mi přišla opravdu rozvleklá a až na skvělé hlášky "nejlepší kamarádky" v podstatě dost nudná.

Kalp Atışı (2017) (seriál)

Seriál plný zázračných chirurgů, který se z velké části odehrává pouze v nemocnici. Z rychlosti jejich diagnóz a úspěšnosti léčby musí mít Dr. House komplexy.  Ústřední pár velmi dobře ladí a společně s roztomilou přítelkyní hlavní hrdinky jsou osvěžením většiny dílů. Ve srovnání s jinými seriály z lékařského prostředí se asi jedná o jeden z nejlepších tureckých produktů, ale třeba se seriály typu Knick: Doktoři bez hranic (TV seriál) (2014) se absolutně nedá srovnávat a poslouží spíše jen jako vhodná kulisa k domácí práci apod. Osobně upřednostňuji o trochu dříve natočenou  korejskou verzi Dakteoseu (TV seriál) (2016)

Howoosijeol (2009)

Film příjemně vybočuje že standardní JK šablony a pro jeho shlédnutí ani dojimavejsi povahy nepotřebují obvyklou zásobu kapesníků. Nicméně asi díky vší té civilnosti  se mi při něm podařilo i usnout ...  nakonec mne mimo hudby asi nejvíce pobavila vedlejší postava a zaujal skvělý sestrih hlavní hrdinky, což na více hvězd opravdu nestačí. I když vlastně konkrétně tak nějak nevím co filmu vytknout.

Sen Anlat Karadeniz (2018) (seriál)

Romantický, lehce akční a místy velmi tklivý seriál s neokooukanými herci "Černé moře, řekni mi"  se točí kolem domácího násilí a beztrestnosti násilí páchaného na ženách. Téma zajímavé a aktuální, nicméně... seriál plný černobílých postav  je jak donekonečna přehrávaná písnička a divák pořád čeká, kdy  se tvůrci pokusí aspoň o středně kvalitní album s pár novými songy. Oba hlavní záporáci vykazují opravdu ohyzdný charakter a jsou dobře zahraní.  Seriálu jsem dala 1 hvězdu za dvojčata a i za to, že to všichni vydrželi tak dlouho a s takovou intenzitou (btw jeden více než 3 hodinový díl je fakt hrdinství celého štábu a všechny díly jsou docela vyvážené).  1 hvězdu potom za postavu tchyně  - tady se scénáristé opravdu snažili a byli úspěšní. Je skvělá. Naopak nápady typu "dejme jednu serii aby byl měsíc stále v úplňku" nebo "co si já čistá duše  vezmu na sebe, pokud se rozhodnu stát bezdomovcem, ukrývat se a táhnou s sebou malé dítě  - Á, nejlepší bude sněhobílá bunda, co se nikdy neušpiní" a jim obdobné  alegorie seriál spíše  kazí. Občasné nekonečné příběhy a bohoslužby místního imáma (našinec si kvůli zmijovce snadno splete s řezníkem!) umožňují si odskočit na kafe  a přežít nekonečně dlouhé díly.  Dívala jsem se hlavně  kvůli Ulaş Tuna Astepemu -  je to sympoš,  který se mi jako mladý herec moc líbil v Karadayi. Tady mne nezklamal a táhne velkou část dílů a také hudba působí, že je napsaná pro něj. Jeho partnerka je sice krásná, ale příliš mdlá.  Jako pár získali ocenění, které opravdu nechápu.

Papicha (2019)

Jeden z mnoha angazovanych a remeslne dobre provedenych filmu na tema islam. Tedy opet spis na tema extremismus a k nemu podlozeno zpracovanim ze extremismus = islam.  Pro dane obdobi a zemi velmi relevantni problem. Stejne jako v dalsich zemich kde je, hrozi a nebo byla obcanska valka a nebo zasadni zmena ve vedeni zeme. Pripadne tam kde ekonomicka a nebo spolecenska situace napomaha vzniku a masove podpore extremistickych myslenek a skupin. Neni pochyb o tom, ze islam neni zrovna vyhodny pro rozvoj nas, te lepsi, moudrejsi a empatictejsi poloviny populace. Neni pochyb o tom, ze omezuje mnoho veci v mnoha ohledech vsude tam, kde neni rozdil mezi civilnim a islamskym pravem a o tom, ze specificnost koranu neni uple idealni v dobe internetu a kryptomen a ze kazde reseni pak ma sva uskali. Silne ale pochybuji o tom, ze pokud zapad neprestane vnimat vychod jen ocima valecnych reporteru a filmu, ktere vyobrazuji islam stejne jako kdyby krestanstvi charakterizovaly jen krizacke valky a pedofilni katolicti prelati, tak se opravdu nic moc nezmeni a vzajemna xenofobie zadusi veskera mozna reseni  - treba i v EU. Ve vazbe na islamske zeme existuje i mnoho jinych temat ke zpracovani a porad na ne tak nejak cekam. Treba na to, co znamena rodina u nas vs. v islamskem svete ne jen z te negativni stranky nebo více humorné pojetí náboženských rozdílů v běžném životě. Škoda že není více filmů jako třeba Beyaz Melek (2007). Na bakalarsky pribeh by také třeba vydala  scenka zoufale policie, ktera mne zastavila jako ridice auta a na sedadle spolujezdce sedel zdravy muz. Sama zena auto ridit mohla, i s detmi, ale pro situaci, kdy zena veze muze a udela prestupek nemela policie manual...se zenou prestupek resit nemuze a ani s ni nemuze mluvit, kdyz  je v aute muz. Tomu jsou jeji prestupky zcela ukradene a nechal ji ridit tak je vse z jeho pohledu v pohode. Protoze zena prestupek nemuze resit, nemuze za nej ani zaplatit. Muz prestupek neudelal a tak pokutu take neplati atd....

Do Lafzon Ki Kahani (2016)

Ze všech tří verzí nakonec jednoznačně volím turecký remake. Na mne fungoval nejlépe. Tato verze je sice krásná a skvěle zahraná, ale nějak mne dostatečně nevtáhla. Možná i proto, že jsem ji viděla jako poslední a příběh už tolik nepřekvapí.

Jesamui Maeryeok (2018) (seriál)

Jídlo je lék na všechna korejská trápení... Ať jste kadeřnice, policista, kuchař nebo kdokoliv jiný. Jídla a slz je v tomto seriálu opravdu dostatek.  Nejdříve jsem si myslela, že seriál u mne skončí za 3 hvězdy jako hezký romantický standard, přiměřeně vtipný i emočně vyvážený. Ale nakonec obrat, který seriál  nabral cca v poslední čtvrtině (po velmi pěkném dílu na téma hledání sama sebe), hodnocení sundal. Vypadalo to, že je třeba opravdu pár dílů dost vycpat, aby se dodržel 16 ti dílný standard a zároveň scénáristům zemřelo několik členů  blízké rodiny a k tomu se právě  rozvedli (nebo se šli možná  inspirovat do Hollywoodu). Nejvíce plusových bodů u mne nasbírala sestra hlavního hrdiny a její partner.

Afili Aşk (2019) (seriál)

Už zase jedna chudá ale sebevědomá, milá a chytrá dívka našla prachatého playboye, kterého dokáže usměrnit. V tomto případě si ho raději nejdříve vezme za manžela. Standardní romantická telenovela přiměřené délky s předvídatelným scénářem;  místy i docela vtipné a cílené jako romantická oddechová komedie pro širší spektrum diváků. Dobře zahrané  - především   Burcu Özberk a Taner Rumeli nezapřou komediální talent a jsou velkým osvěžením tohoto jinak relativně průměrného seriálu, který nijak neohromí, ale ani neurazí. Lepší 2 hvězdy.