• Romantický

Ali and Nino (2016)

Pustit se do zfilmovani kultovniho pribehu zakavkazske casti sveta vyzaduje docela velkou odvahu. No, moc se to podle mne nepovedlo....I kdyz se film pomerne zdarile snazi o zprostredkovani kontrastu mezi tehdy velmi kultivovanou spolecnosti na lince Kaspicke more -  Kavkaz a barbarskym najezdem bolseviku kteri rozhodne nenechaji napokoji prirodni zdroje Azeru, nakonec mi film prisel jako prilis velka patlanice velkych scen i exeterieru s komornimi vsuvkami kde strasne rusi mix prizvuku, ne uplne duchaplne dialogy nebo prilis dospeli herci. Je to jako kdyby nekdo vzal pribeh Romea a Julie a natocil jej s herci okolo 30 s velkym budgetem.  Bude to pekny, ale Romeo a Julie to neni. Stejne jako tento film neni Ali a Nino.

Komorná (2016)

Britska verze se vice drzi knihy a na jeji pomerne verne zprostredkovani ma 2 dily, ktere mne bohuzel herecky ani jinak moc neohromily. Korejska si vzala namet, doplnila jej notnou davkou erotiky a z knizky novodobeho lesbisceho Dickense udelala neco, co se mi libilo o dost vice i kdyz to bylo take pekelne dlouhe. Kdyz jsem knihu pred lety cetla, premyslela jsem, jak bude lakave ji prevest na platno. Vetsi kontrast hlavnich predstavitelek v korejske verzi filmu podle mne hodne prospel.  Naopak, snaha o zahrnuti nektery dulezitych detailu z puvodni predlohy jako rukavicky nebo medailon zbytecne komplikuji puvodne jednoduse nastavenou dejovou linku podporenou mnoha dlouhymi a propracovanymi scenami  a nakonec nemaji pro film zadnou pridanou hodnotu. Skvela hudba i kamera.

Miseuteo syeonsyain (2018) (seriál)

Je více důvodů proč si přát, aby seriál neskončil... Za mne hlavně ta krásná vyváženost úplně ve všem, kterou by jeden u tématu národního odboje rozhodně nečekal   - romantika, humor, drama, akce, tragédie, vášně i ambice, štěstí i smutek, poetika i drsný krvák, hrdinové i antihrdinové, mix jazyků i kultur atd. V kombinaci s neošizeným budgetem a výpravou, scénářem dotaženým v každém dialogu, výraznou hudbou která nikdy neruší, dobrou  kamerou  a skvělým hereckým obsazením - za mne  jeden z nejlepších seriálů co jsem kdy viděla. Asi si seženu i soundtrack do auta.

Florencino knihkupectví (2017)

Některé příběhy by asi měly zůstat jen v knihách...Komorní a hořké drama jež nedokázalo naplnit ambice, které zřejmě mělo. Ani zprostředkovat ty skutečné emoce které chtělo s pomocí dosti nudné hudby nebo dobové výpravy.

Aşk Yeniden (2015) (seriál)

Seriál se nesnaží o žádné vážné téma a je relativně dost a místy opravdu dost trapně vtipný. Krásné jsou  poměrně často použité exteriery ze severovýchodního Turecka, které jsou dobře zakomponované do děje v první řadě.  Product placement Renault je taky vlastně vtip  - jak ty děcka totálně za vodou honí ty malé nákupní tašky je fakt dost divný... Normálně bych asi dala 2*, ale tu třetí půlhvězdu si nakonec vysloužil důsledně zapracovaný fantom jménem Şaziment.

Haeeohwa (2016)

Obrazove krasny a emotivni film plny skvele hudby. Pusobi, jako by byl natocen asi tak o 10-15 let drive nez ve skutecnosti byl.

Singwa hamkke (2017)

Tak tohle jsem opravdu nedala, obzvlášť druhou polovinu. Film mi přišel,  že se poměrně rychle překlopil do skupinové diplomové práce počítačových grafiků, kteří nestíhají termín ani se spolu domluvit a zkusili to na závěr srovnat emočním průjmem. Jedna hvězda za několik dobrých a neotřelých nápadů.

Klub Istanbul (2021) (seriál)

Nejlepsi z tureckych serialu ktere jsem v posledni dobe videla. Nejen proto, ze diky Netflixu jsou dily primerene dlouhe. Byla to predevsim krasna dobova vyprava, uzasna hudba a v neposledni rade samotny pribeh i herecke obsazeni ktere sedi. To vse posouva serial od telenovely kterych Turci v posledni dobe chrli opravdu hodne,  spise k ucelene serii, od ktere se lze jen obtizne odtrhnout a zpracovani laka k tomu " opravdu sledovat" na misto "mit serial jako kulisu" k jine cinnosti. Salih Bademci sam vyda za 2-3 hvezdy. Jsem zvědavá  na pokračování  - v prvním kvartále 2022 se lze těšit na cca dalších 5 dílů.

Aziz (2021) (seriál)

Na  retro seriál, kde nebudou hrát zrovna nejmladší herci a kde lze očekávat dobrou výpravu i scénář jsem se vyloženě těšila. Je to právě 100 let co se odehrávaly nejdůležitější události v souvislosti s formováním dnešního Turecka. Na rozdíl od telenovel postavených na tématech "kterak Popelka ke štěstí přišla"   a "pojďme vysvětlit košatý charakter synka mafie", scénáristé tohoto seriálu dostali navíc  ještě k ruce další zadání  - vlastenectví a hrdinství.  I když očekávám, že seriál bude politicky korektní asi tak jako vysílání kanálů všeruské vládní televize Россия, ani mi to nevadí. S chutí se podívám na něco, co se pomalu z filmu i seriálu vytrácí  - hrdinové, kteří mají ideály i integritu a nejsou ze světa fantasy. Hrdinové kteří nejsou vláčeni osudem  v netolerantní většinové společnosti ovládané ekonomikou, globalizací nebo náboženskou netolerancí. Hrdinové, kteří umí dát odpověď na otázku, co je jejich vlast, proč ji mají rádi a co pro ni můžou udělat. Po prvních pár dílech zatím žádné zklamání. --------Po pul roce a prvni serii nezbyva nez potvrdit ze serial mne nezklamal. Herecky vynikajici mistr vedlejsich roli Firat Tanis, hudba, ktera serialu velmi sedne a i kdyz asi nebylo jednoduche dodrzet rozpocet se sledovanosti ktera zrejme byla nizsi nez se cekalo, vyprava udrzela standard, ktery serialu velmi pomohl. Davam 5* ne proto ze by se jednalo o az tak o vyjimecny filmarsky pocin. Spis za to, ze byla odvaha natocit zas neco trochu jineho a neodflaknout vysledek. V zavejich 2021 a 2022 serialu co Turecko vychrlilo nezbyva nez ocenit i kvalitni maskery co nezapomenou nalicit k obliceji i krk nebo nemale mnozstvi exterierovych scen.

Bizim Hikaye (2017) (seriál)

Turecká verze seriálu Shameless. Jen bez sexu a s notně menší dávkou vtipu nahrazenou dramaticko - romantickými polohami. U telenovely se dá hravě vydržet, jen díly jsou jako vždy děsně dlouhé (70 dílů po 2 hodinách). Je to výborné řemeslo - low cost seriál s kvalitním scénářem a velmi dobrými především vedlejšími postavami, které jsou skvěle zahrané.  Tatínek i všechny děti nikdy nevypadnou z role a široká výrazová škála  Buraka Denise se na ústřední roli také velmi hodí. Za hlavní hrdinku bych si uměla asi mnohem lépe představit třeba Yağmur Tanrısevsin, ale Hazal Kaya zvládá roli skvěle, jen ke konci už působí utahaně a  že neví jak by z toho utekla. Možná i proto, že seriál dotáčela už opravdu těhotná.  Když bych měla hledat svého favorita, tak je to určitě výborně napsaná  postava  Rahmeta, kterého bezchybně hraje  Yağız Can Konyalı.