• Romantický

Aşka Sürgün (2005) (seriál) odpad!

Levna telenovela o rozdilech rodinneho zivota a hodnot mezi vychodnim a zapadnim Tureckem. Slaby scenar jeste dale drti zoufale dialogy, mizejici a menici se postavy i obsazeni. Velmi prirozene a uveritelne hrajici Beren Saat je desivym kontrastem pro vetsinu zbylych postav a jedinym obcasnym osvezenim je jeji bratr zaporak v podani Firata Tanise kde jak scenar tak herec udrzeli integritu postavy. Neni divu ze se Kirmizigul k serialum po teto zkusenosti uz nevratil a radsi na tema obdobneho kontrastu pak hned natocil skveleho Bileho andela, ktereho povazuji za vyjimecne dobry film, ktery rozhodne stoji za videni. Stejne jako jeho dalsi obdobne ladene socialni drama Güneşi Gördüm.

Üç Kız Kardeş - Episode 15 (2022) (epizoda) odpad!

Dost hrozná telenovela pro damy 65+ o milostnych i jinych trampotach 3 dcer jednoho posmistra a ucitelky. Hlavni role opet sverena necharismaticke  a herecky naprosto marne Ozgu Kaya. Nechapu proc uz nekdo nepochopil ze pro herce nestaci byt jen "vizualne pekny". Zasazeno casove cca 20 let zpet - snad se neplanuje tolik sezon abychom dosli do soucasnosti.

Gülümse Kaderine (2022) (seriál)

Serial o sirotkovi ktery vlastne sirotkem neni a skonci primo pod nosem rodine sveho otce. Sirotkem je lehce anorekticka dospela dcera s nadhernyma ocima, kterou zdatne manipuluje jeji verna pritelkyne z detstvi. Serial  ktery zacal pomerne dost ze siroka byl relativne zahy ukoncen a, popravde, asi to nebyla vubec chyba.

Bu Şehir Arkandan Gelecek (2017) (seriál)

Primerene dlouhy serial o navratu ztraceneho syna, rodinnych tajemstvich i mste, ktera vlasne nema smysl. Hlavni hrdinka ktera nevaha vymenit sve zkazene rodice za hrdinu jak z pohadky,  nahradni otec kteremu vsichni rikaji Matko, spousta scen z boxerske telocvicny a zapasu, ktere neumim posoudit co do kvality, ale celkem pekne se na ne kouka. Emotivne narocnejsi je snad jen posledni dil. Hezky turecky standard ktery neurazi ani neohromi.

Seven Ne Yapmaz (2017) (seriál)

Snesitelne dlouhy a vcas i kdyz relativne nesmyslne uzavreny serial o naprave zhyraleho floutka s pomoci vesnicke a jiz dospele slecny. Velmi oddechova zalezitost ktera asi nebude vadit predevsim starsim rocnikum.

Kazara Aşk (2021) (seriál) odpad!

Prislo mi to opravdu hrozne ... desna je hlavne neskutecne iritujici hudba snazici se navodit ztrestenou komedii. Komedie by to byla, kdyby to bylo vtipne. To ale neni... na obdobne tema i pojeti je mnohem lepsi  treba Aşk Yeniden.

Masumiyet (2021) (seriál)

Bohaty, sebevedomy a emocne zcela plochy playboy, jeho vhodna a spolecensky odpovidajici snoubenka a naivni mladicka milenka, ktera za svou upřímnou ale nepohodlnou lasku nakonec temer zaplatila zivotem. Ale bylo to opravdu tak? Kdo, kdy a jak vlastne urcuje co je "pravda"? Skvely scenar bez chyb postupne predklada nove a nove informace z ruznych obdobi a stale zlehka meni pohled na jednotlive hlavni i vedlejsi postavy a co se vlastne delo pred i potom. Socialni site a jejich vliv jsou zde ukazany dosti bez obalu a je to az strasidelne.

Adı Mutluluk (2015) (seriál)

Více než odpočinková záležitost o pár studentech university v Istanbulu, kteří to nemají  uplně jednoduché sami se sebou ani s rodiči, i když to nejsou žádní chudáci.

Kirimli (2014)

Být z Krymu není složité jen v dnešní době... Film je zpracováním vzpomínkového  románu Krymského spisovatele Cengize Dağciho z roku 1956 Korkunç Yıllar (Strašná léta). Vícejazyčné zpracování se současným použitím turečtiny, ruštiny, němčiny a polštiny významně podporuje celkové vyznění zpracování problematiky toho, jak válka mezi mocnostmi, které vlastně nikdy pořádně nevěděly a nebo nechtěly vědět kde začínají a končí jejich hranice, zcela nesmyslně zasahuje narody a etnika která do "velkého" uspořádání nezapadají a ta to nakonec stejně odnesou. A také o tom, jak to jediné co nakonec ve válce dává smysl je chránit to co je nám blízké a drahé. I když je dějová linka filmu relativně omezená, scénář ani režie nehrají moc na city nebo efektní výpravu.  Někdy je obtížné odhadnout, zda v podstatě minimalistické zpracování byl záměr a režie se krátkými uzavřenými scénami i dialogy chtěla vyhnout lákavému zpracování války "na emoce" a nebo se jí to prostě nepodařilo a měli omezený budget. Pro mne určitě k lepšímu - celkové vyznění je velmi realistické a happy end nebo srdcervoucí závěr se nekonají. Divák může suše konstatovat, že i když je to strašný, tak je  je to prostě tak a nedá se s tím asi moc nadělat a dobrat se nezávislosti Krymu za pomoci polských partyzánů a v německé uniformě prostě stejně nemohlo fungovat.  Asi polovinu filmu jsem poprvé viděla v arabském dabingu a odložila jej s tím, že nic moc ale ráda  bych si  přečetla knihu. Lagerführer s platinovými vlasy vykřikující v arabštině prostě nefungoval. Když jsem se k filmu vrátila v původním multijazyčném znění, byla jsem velmi mile překvapená. Lepší 3 hvězdy.

One Ordinary Day (2021) (seriál)

"Jeden den" je téma, které asi bez větších problémů lze napasovat na justičně  - policejní systém mnoha států, JK nevyjímaje. Proto se asi verzi BBC dostalo už druhého přepracování kdy po americké verzi přišla i ta korejská v poměrně malém časovém odstupu. Seriál táhne můj oblíbený herec a tak jsem asi s hodnocením málo objektivní. Skvělá byla stále houstnoucí atmosféra, barevné ladění celého seriálu, zvuk nebo příběh sám a jeho závěr. Naopak, některé scény byly natolik emočně vypjaté, že působily rušivě  - hlavní postava příliš často kvílí na to, aby prošla v krátké době tak zásadní proměnou. Absurdně také působí výslech hlavního hrdiny prokurátorkou u soudu - ani v případě  hodně pokleslých soudních praktik nelze v demokratickém státě předpokládát, že by něco podobného u soudu prošlo v rozsahu v jakém je presentováno.  Tím jak jinak seriál působí uvěřitelně  a zároveň z něj je cítit snahu o angažovanost tématu, tak některé, z pohledu evropského diváka, přepálené scény jsou prostě moc kontrastní. Jinak ale prima, 8 dílů tak akorát s dobře  rozloženým příběhem  rozhodně stojí určitě víc za vidění než běžný JK seriálový průměr. .