Jana Eyrová (1943)

Čisto hollywoodske prevedenie známeho románu, v ktorom mi však niečo chýbalo, či presnejšie, niečo sa mi na ňom nezdalo rovnako ako na podivne pokrčenej tvári Orsona Wellesa. Najprv som to pripisovala uponáhľanosti prvej polovice, potom priveľkému martýrstvu hlavnej hrdinky, ale v konečnom dôsledku som príčinu neodhalila. Za naozaj nepodarené považujem len nepresvedčivé herecké výkony detských herečiek, a to hlavne Elizabeth Taylor, ktorú nasleduje predstaviteľka malej Adely Margaret O'Brien. Inak ide o klasické dielo klasického obdobia kinematografie.

Men in Black (1934)

Three Stooges tentokrát v nemocnici. Podľa mňa jeden zo slabších kúskov, aj keď hláška "Doctor Howard, Doctor Fine, Doctor Howard" je s obľubou používaná asi dodnes.

Woman Haters (1934)

Prvý krátky film komediálnej trojice Three Stooges, rýmovaný muzikál so zaujímavou myšlienkou (člen klubu „Nenávidíme ženy“ je prinútený sa oženiť) a na svoju dobu vyspelým spracovaním – na to, že jeho podstatou sú gagy, má pomerne prepracovaný dej.

Hoi Polloi (1935)

Groteskový fackovací humor skupinky Three Stooges vo variácii na Pygmalion. Gagy dnes už veľa nového nepovedia, ale zase niektoré nápady sú výborné – napríklad scénka hodiny tanca, ktorú si diváci zvolili za najobľúbenejšiu scénku od Three Stooges vôbec. A nakoniec sa dozvieme, kto teda je hoi polloi, či skupinka smetiarov alebo high society.

Zlo přichází (1983)

Pre deti horror, pre mňa tak trochu rozťahaný fantazijný film, ktorý by si vyžadoval väčšiu prepracovanosť (akosi som stále mala pocit, že mi niečo podstatné uniká) a charizmatickejšieho záporáka. Celkovo film pôsobí akoby bez chuti. Hlavným motívom je vek človeka - túžba detí byť staršími a snaha starších vyrovnať sa so svojou starobou. Len dúfam, že knižná predloha Raya Bradburyho nie je taká plytká. Ale páčilo sa mi to sympatické mestečko a jesenná atmosféra.

Smrt modelky (2007)

Veľmi, ale veľmi povrchný film, ktorý by sa mal pozerať so životopisom Anny Nicole v ruke. Uvádza len základné fakty a aj tie sú iba krovím pre Annin vzťah k synovi a vytvoreniu obrazu o naivnom, ale správnom dievčati z Texasu, ktoré malo veľké sny. Keď už nič iné, aspoň výprava bola celkom vydarená, ale inak úplne súhlasím s JančiBačim. Zbytočný film, v ktorom je psychológia postáv na úrovni prváckeho slohu.

Bony a klid (1987)

Neviem prečo, ale Bony a klid je film, ktorý mi dokáže okamžite zlepšiť náladu. Na obdobie a miesto svojho vzniku vyznieva veľmi pokrokovo. Osemdesiate roky som mala vždy rada, takže pri pozeraní ulietavam nielen na super hudbe, ale aj na exteriéroch a reáliách. A Jan Potměšil tam má krásny úsmev.

Žena za výlohou (1944)

Čo sa napätia týka, výborne vystavaný noir. Cítila som sa ako súčasť filmu pri vynášaní, prevážaní a zbavovaní sa mŕtvoly alebo pri prehľadávaní izby. Trochu ma štval hlavný hrdina, ktorý na to, že bol profesorom kriminálnej psychológie, si počínal veľmi nepremyslene, neobratne a hlavne podozrivo. Pobavil ma malý skaut, ktorý našiel telo a rozprával o tom do filmového týždenníka. A koniec ma takmer rozosmial, čo som sa konečne zbavila napätia a mohla som si vydýchnuť. Pekný Langov kúsok.

Dotek zla (1958)

Dať alebo nedať 5*? Na jednej strane ide o dielo Orsona Wellesa, ktorého mám veľmi rada ako režiséra aj ako charizmatického herca; obsahuje skvelé zábery, či už preslávený prvý alebo ďalšie, nad ktorými som žasla kvôli ich prepracovanosti; je herecky výborne zvládnuté; predstavuje tak trochu exotický, ale príkladný noir; a v druhej polovici som si od napätia takmer ohrýzala nechty. Na druhej strane mi Touch of Evil nie celkom sadol tematicky a miestami som sa nudila. Nakoniec však, keď si uvedomím, čomu všetkému som schopná dať 4*, tento film si ich naozaj zaslúži plný počet.

Safe (1995)

Safe núti diváka zamyslieť sa nad tým, či ľuďom škodí toxické prostredie, ktoré produkujú, alebo si ubližujú sami svojimi toxickými myšlienkami. Filmu dominuje pomerne hrozivá atmosféra umocnená hudbou a dlhými zábermi; snímanie krajiny a niektoré detaily vo mne evokovali film Muž, ktorý spadol na Zem. Zdá sa, že Todd Haynes natočil Safe akoby cez pohľad človeka trpiaceho depresiou – prostredie je pomerne nevýrazné, vzťahy povrchné a neustále sa zaoberá symptómami. Neponára sa do hĺbky Carolinej psychiky, zostáva pozorovateľom a sprostredkovateľom. Napriek tomu a napriek dĺžke filmu sa mu však darí udržať divákovu pozornosť až do konca.