Taxikář (1976)

Zvláštní a neurčitá hlavní postava. Je to vlastně v jádru dobromyslný člověk, který je ale kulturně nevyzrálý a tak trochu labilní. Krásná koláž červených, bílách a neonových světel. Je to o tom vzít spravedlnost do vlastních rukou, protože nikdo zhora vám nerozumí, natož aby věděl jak vám pomoct.

Gallipoli (1981)

No, film se jmenuje Galipoli, ale oním historickým momentem a pozadím se tolik nezabývá, nicméně to samozřejmě nemusí být špatně, jen to ve mě vyvolalo nesprávná očekávání. Film je o rivalitě svérázných, odolných, dobromyslných Australanů a snobských povýšeneckých Britů, kteří svou zaslepeností naženou všechny do skázy.

K zemi hleď! (2021)

Takové divné suché, dlouhé youtube video. Ten humor mi tady moc nefungoval, nebyl moc navrstvený, byly to jen takové výstřelky. Postavy se chovaly místy strašně random, což nevím jestli byly zhulené nebo to byl další pokus o humor nebo snad nepovedené zobrazení "dnešní poblouzněné společnosti". Za tím vším bylo nějaké sdělení, aby se lidi probrali, poslouchali svůj rozum, chamtivost, korupce, zkaženost blá blá blá

Ochránce - Džungle před tabulí (2021) (epizoda)

Po dlouhé době mám pocit, že v téhle zemi nejsou jen filmaři totálně odtržení od reality, ale že i upozorňují a reflektují problémy společnosti, což chápu jako nesmírně důležité. Rivalita Brna s Prahou parádní třešnička. Dobře to děláte ušáci!

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Boží kombinace Newmana a Redfrorda ve vlastně docela hladivém příběhu dvou lupičů, kteří přestože jsou lupiči, jsou daleko sympatičtější než kdokoli jiný v historii filmu (asi přeháním). Ale spolu fungují naprosto perfektně jako postavy i jako herci, oba jsou vychytralí, mají nějaký neobyčejný skill, nejsou zbytečně násilní, užívají si života a s tím se každý rád ztotožní. Prezentují lupičctví jako běžné "povolání" a když se dají na dobrou stranu - vede to akorát k ještě většímu zabíjení lidí. Konec tohoto filmu je jeden z nejlepších co jsem viděl (nepřeháním). přátelství*důvěra*dobrodružství-je co zažít

Tenet (2020)

Tohle musíte vidět vícekrát, pokud nejste fivehead nebo si to nechcete užít. Film se nám snaží pomoct, když nám na začátku řekne moc se v tom nehrabejte a chápejte to intuitivně, což je ale dost těžké, protože člověk má přirozeně otázky a chce na ně znát ty fucking odpovědi. Často se něco událo a já jsem to catchnul až později, pak jsem zase myslel, jak to megachápu a pak jsem byl ještě víc lost a jsem prostě pomalý takže pro mě to moc nebylo. Nechtěl bych to stříhat, je to fakt bordeel. Je to asi o tom nést odpovědnost za vlastní činy, boj o přežití, hrdosti...záporák byl super, fakt, měl osobnost egoistického sebezahleděného poškozeného parchanta, který by přesně "něco takového" udělal. 3* vrátím se k tomu později

Gummo (1997)

Taková polodokumentární mozaika o whitetrash people někde v nějaké díře v Ohiu. Nebyl tam žádný příběh, což je úplně jedno, protože ono prostředí a figurky v něm existující film naplňují dostatečně nosnou hmotou. Přistihl jsem se, že jsem v nudných pasážích o nudných lidech (tlusťoška) přemýšlel o těch zajímavějších lidech (dva jebnutí klučíci, bunnyboy) a byla to celkově taková flow událostí a nesmyslů, ze které mám docela ambivalentní pocity (na jednu stranu jsou funny a na druhou je to až sad). Říkám si, že to jsou takoví středověcí poddaní moderní doby, akorát s právem volit.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Mám pocit, že je to jedna z posledních "oldschool" marvelovek, jak jsme na ně byli zvyklí, tak jsem si to řádně připravil. Pěkně zčeknout staré díly, velké plátno, dolby atmos a jedeme jako za mých bezstarostných let. Během sledování, kdy jsem chápal každou referenci (např. padající Gwen-ze které se dalo vymáčknout maličko víííc) na minulé díly jsem na sebe byl pyšný, jak dobrou "práci" jsem odvedl :D. Nerdy question: Pokud Peterův oblek nahrává vše, co Peter dělá (spiderman homecoming), proč nezveřejnil záznam z obleku, aby světu ukázal, že mysterio je kokot? Baví mě postava Flashe; jako milovník Bullyho parkera miluji referenci na "My back"; pak takový ten latentní posměch na nejméně úspěšné spiderman filmy Amazing spidermana byl taky nice. Je tady dobře vidět, jak hlavní herec jakéhokoli filmu všemu dává úplně jiný vibe. Tady byli tři chlápci, kteří hrají tutéž roli, ale každý sem přináší něco z toho svého. J.J. Jamson byl nice; tajně jsem i doufal v mr. Ditkovitch cameo, ale nedávalo by to smysl.

Playtime (1967)

Na tak důkladnou věc jsem příliš primitivní, navíc mě nudí ten šedý minimalismus všeude kolem.

Speed Racer (2008)

Fakt jsem ten film měl za cancer? Jako jo asi ano-některé dialogy jsou fakt cringe a plytké, či lépe zbytečné. Ale absolutně vyčnívá svou originalitou, jako dítě jsem si ten fim užil a vrátil jsem se rád do těch dob. Je to unikátní a odvážný experiment spojení komiksového barevného fantaskního světa nijak nesnažícího se na sebe napasovat 2D greenscreen realitu. Jestli to funguje-NEVÍM, někdy jo, někdy to působí jako sprostá chyba. Ale to jak film pracuje s barvami a náladami s hudbou, neskutečným tempem, které schválně někdy staví nad hranu toho co můžu na první pohled pojmout je nevídané a Wachvští opět potvrzují svoji ambici, touhu a schopnost inovovat.