Antoine a Colette (1962)

Colette je svině, geniální narace, výřezy, nápaditý vývoj „milostné“ dvojice

Osvobození (1969)

Good job rusáci, idealizování Stalina tu překousnu, díky tomu, jakými záběry mě pak odměnili, vyvalení desítek tanků zpoza kopce, kombinace všech těch barev, kolektivní hrdina.

Obvyklí podezřelí (1995)

Spaceyovská herecká preciznost- zpřeházená fabule, už chápu konec scarry movie§

Babí léto (2001)

Nenapravitelný, dětinský blázen, který má ze života srandu a jeho životní styl je zároveň jeho elánem a smyslem života. Toho všeho je ochoten se vzdát jen pro svou ženu. Tyy jo, krásný, fakt krásný, hladivější jak Svěrák a dojemnější jak Forrest Gump. Ptám se proč se dneska filmy s podobnou péčí, kvalitou a tématy netočí dnes. Nechci svůj život promrhat a pak být starý a čumět celý den z okna. Na konci vidíme Brodského odlétat do nebe;  SYMBOLY: mlýnek na mák (rakovina, boží mlýny??); ještě nějaký symbol ale už jsem ho zapomněl; vývoj tam byl; narace good; tempo adekvátní; nápadité gagy; a geniální téma-díky moc!

Ptáci (1963)

Overall dost bizardní zážitek. Ten námět je přesto geniální z toho důvodu, že by to to MOŽNÁ jakoby i mohla být pravda. Jakože samozřejmě že nemohla ale, když vyjdeš ven a na tebe se podívá ten pták na zemi, tak si řekneš tvl, půjde po mě nebo ne? A to je pro mě důkazem, že je ten film natočen správně. Po zhlédnutí jsem si říkal tvl ta hudba tam-to bylo jenom takové hučení ne? A ono ne, tam hudba nebyla vůbec-hlavním emotivním prvkem (ve zvuku) je řev ptáků; a samozřejmě sexy blondýnaaa (dívka dne ne?)

Salvador (1986)

Výborně zahrané, dokumentárně natočené, a horší než JFK. Výprava super, výběr tématu-úžasný, mít jednoho takového člověka jako je Stone v ČR, tak jsem na tuhle zemi i pyšnej. Obecně jsem rád že jako jeden z mála mainstream hollywood režisérů rozbíjí tu „dokonalost“ celé USA a jejich „ideálů“ filmy mají zkratka ten třetí rozměr „true-story“ filmů. Ukázková ukázka toho, jak natočit výpravný „dokument“ lidi to zaujme, pobaví, uchvátí a ještě si z toho odnesou důležité informace (hlavně amíci, aby podle toho taky chodili volit). Je mi líto těch lidí v JA, čím si musí procházet, protože apperantly jsou na obou stranách zmrdi.

Rebel bez příčiny (1955)

Čistá esence padesátek, teď zpětně dokážu ocenit atmosféru vykouzlenou v prvním díle Zpátky do budoucnosti – teens s načesanými vlasama, do třetiny zapnutými bundama, cigárama, kulaté auta s bílými pneumatikami a kouř olovnatého benzínu ouu yess. Džeejms Dean je skutečně velmi schopný herec bezpochyby; film pracuje s variacemi (observatoř, zahřáté sako/bunda), symbolickými předměty (pudřenka) i s parádními vodítky – Kdy příjde konec světa? – Za úsvitu Platóne (a pro tebe doslova bro). Trochu nechápu smrt hlavního sígra – Buzze, která byla způsobena tím, že zapomněl, kde má ten debil brzdu nebo proč jako nezastavil, když zjistil že má zaseklou bundu – tady bych trochu zrychlil tempo – abychom si jako diváci sotva uvědomili co se stalo a už hned potom bylo pozdě… Film pracuje s plány a mizanscénou jako BOSS (policejní stanice, hádka s rodiči). Postavy mají smysl, hloubku, touhy, ale vláčí je osud, nikdo není úplně uvědomělý a dominantní až na Buzze; odrážejí pocity mladé generace a napříč generacemi – jsem nespokojený, nikdo mě nechápe, rodiče jsou marní, zbytečně ustaraní; specifičtěji pak už, že táta je podpantoflák, co si neumí dupnout a jediné co dělá je že mě stále zklamavá.

Psycho (1960)

No, bylo to fakt psycho – ne proto, že by to bylo nějak psychologicky extrémně vypjaté, i když vlastně místy i docela ano (scéna ve sprše na mě skutečně zafungovala, za což jsem skutečně rád, že šedesát let stará zprofanovaná scéna má pořád své kouzlo), ale hlavně kvůli pachateli, který byl prstě psychouš-nenapadlo mě dát si to dohromady, nebyla tam snad ani žádná vodítka, matku jsme na chvíli dokonce viděli – jediný rozkol bylo, že měla být nemohoucí a že měla být už mrtvá-pro což bych našel vysvětlení. Ve filmu byl v pozadí motiv mosuchy-která taky cítí bolest a matka by jí neublížila, ale bude v tom něco víc-ještě nad tím popřemýšlím. A jaktože byla v domě siluleta matky, když byl ten pínis venku? Extrémně dobrá kompozice/střihové poskoky-někdo too short/herci good, ale ve skrytu duši jsem si představoval, že ta bloncka je sladká šugr, no nic, týpek vypadal jak Andrew Garfield/velmi precizní bažinka/hudba o chloupíček horši jak NOrth by Northwest, ale o jejích kvalitách se jako ani nebavme…

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Joo, nejlepší na filmu byla hudba, hned jsem si vzpomněl na tu epizodu simpsonů, kde to hrálo a bylo tam i pár momentů, které byly zkrátka odsouzeny k tomu stát se kultovní: nálet letadla (necítil jsem se v ohrožení, když střílelo, tak pozdě) a mount rashmore (nechápu, proč se Vandam najednou přišel napráskat a jaktože pak Kim bez potíží vytáhl nahoru i když s tím měl celou dobu problémy -NEVADÍ), film mě docela unášel, rád jsem pozoroval toho týpka z reklamy, jak se nápadně mění v akčního hrdinu, přičemž Cary Grant to za mě nezahrál úplně optimálně, byl takový divně nepřirozený a otupělý. Film dává někdy navrh divákovi (víme že ta ženská je tajný a gent) a někdy postavám (překvapí nás jejich sehrané scénka stejně jako padouchy, to bylo moc dobře odvedeno), ale kazí to odbytý konec???

Život Briana (1979)

Nejsou můj šálek kávy. Jako něco z toho je jakože vtipné, díky své překvapivosti v naprosté banalitě, kterou neočekávám, jakožto divák, ale někdy to překvapení nebo až příliš dlouhé nesmyslné žvanění prostě nefungovalo a bylo to tak velmi často. Film nese zajímavé poselství Monty Pytlonů obecně, že bychom měli brát život s nadhledem, neřešit co je a co není a smát se i v těch nejhorších životních situacích, což mi příjde velmi milé.