Muž v ohni (2004)

Nadupaný akční thriller plný skvělé kamery a perfektního střihu. Připočtu-li dobrý herecký výkon Denzela Washingtona a jekot "Creaaasyyyy!" představitelky dětské role, tak v mých očích patří tento film k tomu lepšímu ve svém oboru.

Saw: Hra o přežití (2004)

Jelikož film předcházely velice dobré reference, tak jsem od něj leccos čekal..... Na pět hvězdiček to ale není ani náhodou. Spíše na 3.7. Těch nelogičností tam pár je. Mám takový dojem, že ten film by "šel udělat lépe". Příkladem budiž scéna, kdy manželka volá svému muži, místo toho aby odpráskla padoucha. Nebo návštěva dvou policistů "u vraha". Některé hororové scény byly velmi podařené (úplně nejlepší: focení s bleskem v temném bytě). Celkově vzato: čekal jsem víc....

Sexy párty (2002)

Tato komedie není dobrá ani ve své branži, v oblasti teenage-komedie. Není vtipná, nemá zajímavý příběh... popravdě mě nenapadá žádné pozitivum.

Repli-Kate (2002)

Oddychová komedie, která možná občas zavání laciností, na druhou stranu však vcelku pobaví a to je cílem komedie. Zajímavý námět, ze kterého vzejde řada vtipných situací.

Kód 46 (2003)

Zajímavá sci-fi bez speciální efektů, bez střílení, bez akčních scén. Příběhem srovnatelná s Lost in Translation, typově možná s Gattacou podkreslená pěknou klidnou hudbou. Pohled do budoucnosti, který ukazuje rozdíly mezi městem a venkovem a genetický dohled nad populací. Rozhodně o tématu člověk po shlédnutí filmu popřemýšlí.

Ti druzí (2001)

Alejandro Amenábar! Mladý španělský režisér, který si vzal britské herce a francouzský kapitál a vytvořil tento horor typu „nic není vidět a stejně se člověk bojí“. A to je, spolu s geniálním koncem filmu a výbornou Nicol Kidman, největší devízou filmu. Výborné ozvučení, kdy jde slyšet probíhání duchů na schodišti kdesi za vámi. Když jsem film viděl poprvé, vůbec jsem netušil, o co půjde. Byl to „krok naslepo“. O to víc jsem byl po jeho shlédnutí překvapen - v pozitivním slova smyslu. I vzhledem k tomu, že jistě nebyl finančně náročný.

Moulin Rouge (2001)

Svým způsobem kýč. Nebo spíš těsně před hranicí kýče... Výborný muzikál. Nechybí karneval a nadupaný začátek s použitými útržky Nirvany a remixovanou titulní písní k celému filmu. Nechybí ani vážná pasáž za zvuku „Show must go on“ od Queen, která do příběhu textově i hudebně ohromně pasuje. Nicole Kidman umí. Nedělá jí problém ani zpěv. Stejně jako jejímu partnerovi E. McGregorovi.

Příběh žraloka (2004)

V této oblasti existuje poslední dobou poměrně silná konkurence a tak se člověk neubrání srovnávání s ostatními konkurenty. A právě toto srovnání nevyznívá pro Příběh žraloka nejlépe. Nedokážu si snímek představit s dabingem a ani se o to nesnažím. Nejsem příznivcem hudby, která ve filmu zazněla. Styl Willa Smithe mi od začátku lezl krkem, ale některé jeho výstupy byly dobré (nutno přiznat). Například scéna před ostatními žraloky. Nicméně mi přijde celý film dost prázdný, jakoby narychlo spíchnutý, možná jako reakce na Nema.

Post Coitum (2004)

Tento snímek nemá ani hlavu ani patu. Chvílema se sice zdá, že by se mohl rozjet, některé fragmenty jsou vcelku dobré. Pak ale film zase upadne zpátky. Bohužel. Ke kladům patří snad jen výkon Jiřího Langmajera, který má na svědomí ony zmiňované fragmenty. Zajímavá je možná ještě hudba. Zejména pro příznivce skupiny Richarda Krajča. To je ale bohužel z mého pohledu vše.

Minority Report (2002)

Doslova smršť originálních a zajímavých nápadů z budoucnosti servíruje Steven Spielberg v tomto svém podařeném sci-fi kousku. Od myšlenky celého filmu (předvídání zločinu, který se teprve stane) po drobné maličkosti. Těch je ve filmu opravdu mnoho (pavouci – špioni, on-line noviny v metru aj.). Technicky výborně provedeno.