Agent WC 40 (1996)

Bohužel jsem asi čekal moc. Od Bláznivých střel se Nielsen nevyhne srovávání s nimi a Agent bohužel hodně pokulhává. Pár vydařených vtípků (nejvíc mě dostala asi hlasatelka odpočtu u bomby) nevyváží dost nudných pasáží a to je přitom film hodně krátký.

Krvavý příliv (1995)

Nejdřív jsem byl docela zklamán, protože první hodina je jen přehlídka dokonalé disciplíny amrických námořníků a úcty ke kapitánovi (vrcholí to opakováním v dešti), ale jak to začne mezi Hackmanem a Washingtonem čím dál tím víc vřít, tak film jde nahoru. V dost věcech - hlavně manévry s torpédy mi to připomínalo nedostižný Hon na ponorku. Celkově film není žádný extra zázrak, překvapení se taky moc nedočkáme, ale odsýpá rychle a dobře se u něj bavíte - a to je řekl bych u filmů tohoto typu hlavní, proto jsem byl spokojen.

Nelítostný souboj (1995)

Dost jsem se bál té délky, ale nakonec jí to uneslo...i když si chvíli po dvou třetinách říkal "měli je nechat všechny umřít už při tý impozantní přestřelce po vyloupení banky". Po vynikajícím a strhujícím závěru ala two men show by Pacino and De Niro jsem však názor změnil. Za nejlepší část filmu považuji prostředek, kdy jsou oba protivníci poprvé konfrontování a navzájem si vidí do karet, to je hodně nezvyklý a natočený je to výborně. Na začátku mě taky zaujala výborná kamera. Slabin bych našel minimum, teď zfleku si ani žádnou výraznější nevybavím, takže pět je ucházející hodnocení:-)

Téměř dokonalý zločin (2000)

Zklamání. Po dobře rozehraném začátku to po objevu mrtvoly padá. Četl jsem o tom, že rozuzlení má být překvapivé, ale pachatelem byl nakonec člověk, u kterého mě to napadlo hned a bylo to nejlogičtější, talže tady jsem to jaksi nepochopil. Od objevu mrtvoly jsem doufal, že to na konci bude někdo jiný, aby to opravdu předkvapilo...no bohužel se tak nestalo a zahráním na duchařskou notu to u mě rozhodně scénáristé nezachránili. Řemeslně je to hodně kvalitně odvedená práce, výkony herců (hlavně Blanchett a Reeves) jsou super a atmosféra místy parádní, ale přesto to určitě šlo udělat líp.

Osudový dotek (2004)

Až pár hodin před vysíláním filmu jsem si říkal...hele není tohle ten Butterfly Effect co mi všichni tak s neskutečným nadšením doporučovali? Hned po úvodních titulcích jsem měl jasno....No každopádně jsem čekal něco trochu víc šokujícího a ohromujícího. Tahle verze cestování časem není tak obvyklá, v něčem se to podobná Frekvenci, ale nezasáhlo mě to až tak hluboko, abych nad tím přemýšlel dlouho do noci. Film je to rozhodně špičkový, přesto očekávání byla o něco vyšší...

Než si pro nás přijde (2007)

Na tenhle film jsem se opravdu hodně těšil a nikdy bych neřekl, že dám tři hvězdy. Toto hodnocení je ale jen prozatimní, protože hlavním viníkem těch tří hvězd jsou troubové u nás v kině, kvůli jejichž blbosti jsme přišli o 20 minut filmu! Výborně rozjetý film tak ztratil tempo, já dostal blbou náladu a konec (hlavně tradiční usmíření s dcerou) míi přišel klíšovitý. Uvidíme tedy, jak se změní hodnocení po druhém shlédnutí.....každopádně se nemůžu už teď zbavit dojmu, že to šlo natočit s větší hloubkou a méně klišé.

Podezření nula (2004)

Špičkový thriller s výborným obsazením, kterému jasně dominuje Ben Kingsley. Carrie-Anne Moss je tu opravdu trochu navíc, ale nevadila mi. Zatím jsem film s takovouto zápletkou neviděl ani o něm neslyšel, takže to hodnotím jako originální a navíc s atmosférou. Trocha tajemna neuškodí a tady to navíc bylo v rozumných mezích. V některých místech to maličko ztrácelo dech, ale to by byla asi jediná výtka.

Den poté (2004)

Emmericha žeru. Spolu s Bayem je pro mě prototyp tvůrce, který umí vytvořit správě patetický a velikášský velkofilm přesně jak to mám rád:-)) Nicméně Den poté na mě nezapůosbil tak jako třeba Den nezávislosti nebo Godzilla. Nevím, něco tomu chybělo nebo tam spíš naopak bylo něco navíc. Vím, že tématika globální klimatické změny je dneska hrozně in, ale především závěrečné poselství z úst prezidenta mi přišlo až moc kýčovité a okaté - Emmerich se vždycky držel tak trochu mimo realitu, ale tady chtěl být vážný a přišlo mi to mimo mísu. Jinak triky a záběry zkázy samozřejmě strhující, z herců mi byla sympatická hlavně trojice skotských vědců v čele s Ianem Holmem.

Erin Brockovich (2000)

Většinu filmu se mi potvrzovalo to, co jsem si myslel ještě před shlédnutím filmu - totiž že toho Oscara dostala Julia Roberts, protože se konečně našel vážnější film, za kterej by ho mohla dostat. Na konci jsem však došel k přesvědčení, že na tom možná něco bude (přiznám, že si nepamatuju, kdo byl za rok 2000 taky nominován), protože ve filmu byly chvíle, kdy hrála výborně. Hodně taky přidalo, že film byl takřka 100% podle skutečnosti, takže ho nemůžu obviňovat z kýčovitosti:-))) Jinak kvalitní snímeček, od kterého jsem čekal poměrně nudné soudní drama, což se nakonec nekonalo, za což jsem rád...

Nepřítel státu (1998)

Nevidím důvod nedat pět. V dnešní době plné konspiračních teorií o 11. září a spojení amerických tajných služeb s ním je to neskutečně aktuální snímek a neskutečně varující snímek. Willa Smithe jsem (jako jeho "parťáky Martina Lawrence, Wesley Snipese a Eddie Murphyho) nikdy neměl rád, ale tady odhodil svůj blbečkovské výrazy alba Men in Black a zahrál opravdu dobře. No a duo veteránů Gene Hackman a Jon Voight je bez komentáře, ti jsou špičkoví, především Hackman, ktérého jsem po delší době viděl v kladné roli. Hodně mě taky zaujala postava hlavního zabiáka v podání Barryho Peppera, kterého jsem měl doposud jen za toho sympatickýho dobráka ze Zelený míle. Celkově řadím Nepřítele státu mezi nejlepší thrillery, které jsem měl možnost vidět, šlape to bez vydechnutí a tématika je opravdu varující.