Případ Casey (2013) (TV film)

Klobúk dolu. Málokedy režisér zvládne podať rozporuplnú udalosť naozaj vyvážene. Príbeh je síce podaný z pohľadu žaloby, no i tak sa snaží balansovať na hrane, aby si názor utvoril každý divák sám. Rejžo je ale amík a tak sem-tam trošičku dá predsa len najavo, že jeho názor na vec sa zas tak nelíši od názoru davu. Ja som bol ale spokojný. Na TV film slušne natočené, nenudí to a vďaka snahe o zachovanie relatívnej objektivity (obžaloba nemala ani jediný priamy dôkaz. O vine bola jednoducho presvedčená) som ochotný pridať ku trom ešte jednu navyše.

Paranormal Activity: Prokletí (2014)

Ako by som to len.. No hrozná blbosť. Chlapci sa snažia, toť pravda, lenže skoro 40 minút na absolútne nič nedeje. A tým myslím ABSOLÚTNE nič. Sledujeme nejaké zábery, to ako zasa áno. Z promócii. Z následnej oslavy. Z odpalu petardy. Z toho, ako si mladý hispánec "kopne" frťana so svojou babkou. A tak podobne.. Potom asi minútový záber na nejakú tehotnú nahotinku spomedzi mreže vetráku a máme na ďalších 10 minút o dokument z prostredia hispánskej komunity opäť postarané. A končí to chaotickým bu-bu-bu. No potešpánboch..

Hoď svišťom (2011) (seriál)

Stupidný seriál pre pokleslé masy. Ani na sekundu sa neberie vážne, navyše na hercoch je vidieť, ako sa bavia. A ja sa bavím s nimi. Nič extra som nečakal. A niečo tomu podobné som aj dostal. Hejteri bozajte ma kam chcete, oodpadovať toto je rovnaké, ako tvrdiť že kolotoče nie sú intelektuálnou zábavou. No to je snáď jasné, že nie sú. Nebudem tu potom predsa robiť ramená, že som pri tomto "objave" vynašiel teplú vodu..

Po zániku Země (2013)

A tak strašne mocinky som chcel dať viac.. Kameňom úrazu v tomto príade ale nie je vizuál ani výron, pardon, výkon hercov. Ako otíc tak synátor hrajú gút, ich snaha neuráža, ba naopak si dovolím tvrdiť (od slova "tvrďas"), že malý Smisík je vskutku nádejný herec. Ale k filmu: neskutočne mi vadilo, že keď už sa naša patetická rasa dokopala k tomu opustiť planétu, usídliť sa niekde v prdeli na konci galaxie a začať takpovediac od nuly, nejaká iná patetická rasa si to vzala dosť osobne a rozhodla sa nás vykynožiť. No boli to rovnakí amatéri, ako naši potomkovia. Zbrane hromadného ničenia (popri vesmírnych lodiach a warpovom pohone) ako si nemali čas vyprodukovať. No a tak na nás namiesto obligátnych božích kobyliek (alebo napríklad atómových hlavíc) zoslali fúru akýchsi x-rukých potvor. Tieto nás desia a z puchu, ktorý tým produkujeme (čo je pochopiteľné, tiež by som pri pohľade na podobnú potvoru vyprodukoval zopár deka puchu), majú potom nesmiernu radosť, pretože nebyť jeho, nemajú z nás nič. Sú totiž slepé. Čo mi ale neskutone vadilo, že namiesto aby sa potomkovia Zeme veľmi "racionálne" rozhodli vyrobiť zopár strelných zbraní a vyriešili si tak onen problém v pokoji a z diaľky, budú sa radšej roky cvičiť v ghoustování, aby nemali z pohľadu na kríženca chobotnice, pavúka, leva a obrieho potkana, strach. Nerozumiem tomu. Ale možno mi len niečo podstatné uniklo? Budiž.. Ale ony potvory sú fikané a aby ľuďom nahnali ešte o niečo väčší strach, napichávajú nás na stromy. Čo je, vzhľadom na fakt, že sú slepé, vskutku obdivuhodný výkon. Atď, atď.. Sú toho mraky. Ale ak sa na celý spektákl pozerám ako na rodinnú drámu zbližovania sa otca so synom, tak to by ešte ušlo. Asi podobne, ako treba na seriál Wolking ded nazerať nie ako na postapo-zombi seriál, ale ako na drámu o medziľudských vzťahoch počas krízového obdobia. Inak by bol človek asi trošilinku sklamaný..

Moulin Rouge (2001)

Vskutku "spektakulárny spektákl"..

Ocelové magnólie (2012) (TV film)

Naši árijskí "kamaráti" majú z tohoto filmu temno pred očami. O tom niet pochýb. Bielu držku tu vidno na cca 10 sekúnd. Aj to v gospele. Čiernom. Ako priateľa jednej z postáv. (POZOR! SPOILER!) Čiernej. (KONIEC. SPOILERU.) Romantický TV film, tak to poďme oodpadovať už z nejakého tiežprincípu. Pravda, pôvodne som aj ja plánoval dať nižšie hodnotenie, ale keď som to tu uvidel v čiernych číslach (to asi aby to ladilo k filmu), povedal som si, že budem kazišuk a trošku to tu podvihnem (pred mojím hodnotením "závratných" 26%). Pritom ide o solídnu romantiku, ženy si trošku aj poplačú, chlapi (ak sú aspoň trochu k svetu) to potom patrične využijú vo svoj prospech (tu nechávam priestor na fantáziu každého jednotlivca). Film rozhodne patrí do vyššej kategórie a každý/á Roman Tyčka si príde na svoje. Nedaj sa odradiť miestnym hodnotením. To zrejme pôjde iba o nejakú černotu..

Zachraňte pana Bankse (2013)

V popise ešte chýba "animovaný". V jednej či dvoch päťsekundových scénach je totiž záber na animované postavičky. To na margo popisu. Rodinný film nie je "rodinný" tým, ze sa v ňom rodina spomenie, ale tým, ze naň môže čumieť celá família bez toho, aby päťročné ratolesti strácali schopnosť chápať súvislosti. V podstate ale ide o štandardný počin, ktorý ponúka to, čo sa od neho očakáva. Tom štandardne dobrý, Emma štandardne dobrá, ich vzájomne ťahanice štandardne dobré. Takže celkovo štandardne dobrý film. Čiže štandardne ako v škole: dobrý je za štandardné tri.

Já, Frankenstein (2014)

Do budúcna odporúčam fešáka Aaaarona nahradiť mačetou Trejom. Za a) vyšlo by to lacnejšie. Denyho na túto rolu (na rozdiel od Aaaarona) netreba maskovať (maximálne tak v prípade potreby stačí oholiť). A vypadá tak autentickejšie. Za b) Trejove pohyby pripomínajú Frankenštajnove monštrum viac, než ktokoľvek, koho som dodnes vo filme videl. Niekedy sa totiž pohybuje, ako keby zabudol, že má aj kolená a lakte. No a za c) bol by to potom zrejme úplne iný film, ktorý by mal možno aj potenciál byť.. Čo ja viem.. Napríklad zábavný.

Lesní duch (1981)

Je zaujímavé, že na mňa pôsobia staré horory desivejšie, než nové. Je teda pravda, že zasa toľko som ich nevidel, ale v tomto jedinom prípade to platí. Asi to bude tým, že na pomaly 30-ročné latexové masky sa dá siahnuť, zatiaľ čo na digitálne vypiplané efekty nie. A to má svoje čaro. Najmä pre milovníka múzeí, akým bezpochyby vo svojom veku som (istota je istota. Jeden nikdy nevie, kde nakoniec skončí. Tak je dobré to mať urovnané na každej fronte). K filmu toľko, ze som videl tento originál až po remejku a musím povedať, že pôvodnou verziou som bol milo potešený. Na to, koľko to má rokov, sa s tým Raimi vôbec neserie a ide na vec pekne zhurta. No a záverečné obliehanie chatky.. Brr.. To bolo fakt desivé. Najmä tie gejzíry všakovakého všeličoho vytekajúce zo všelijakých otvorov vo všakovakých farbách..

V zajetí démonů (2013)

Technicky a herecky dokonale natočená reklama na potrebu boja proti démonom, satanovi, čertom, ježibabám, santa clausovi a všetkému nekresťanskému (okrem cien chleba). Byť to spektákl ála Holýúd, plná pálka je istá. Mne ale pri duchárčine "podľa skutočnej udalosti" neustále vŕta hlavou to kacírske: "a pomohli by mi aj symboli napríklad judaizmu, budhizmu, či islamu? A odriekávaním tóry či koránu by sa mi podarilo upokojiť epileptický záchvat rovnako dobre, ako to dokáže biblia?" No a kým odpoveď nedostanem, budem musieť aj tento film (I keď perfektne natočený) brať iba ako už spomínaný amalker (jú, toto je napísané naozaj záhadne, priam démonicky)..