Přímý kontakt (2009)

V prdeli na konci sveta kdesi v Zakarpatskej Rusi nášho superhrdinu naháňa slovenská armáda po krajine, ktorej meno si už nepamätám. Situácia bude vyriešená starosvetským direktom do benzínovej pumpy, čoho výsledkom sú mŕtvi zlosyni a žiadny civili. Explózia je očividne nastavená na štandardnú selekciu zlozadkov od tých ne-zlozadkov. Pre istotu však je náš superhrdina aj ostrostrelec, ktorý uzinou trafí snajpera do hlavy a to po tasení rýchlosťou, pri ktorej kobra iba pučí oči a sypí závisťou. A kľudne aj na 100 metrov! Nasleduje ďalšia scéna, po nej ďalšia a ďalšia. Rejžo sa nejak extra ani nenamáhal scény spojiť nejak vospolok, a tak si naša ústredná dvojka stihne oddýchnuť akurát na povinný se.. Ehm.. Akčné scény sú úsmevné, príbeh jednoduchý (čo mne osobne zas tak nevadilo, aspoň som ho pochopil) a tak jediné, čo ma naozaj zaujalo bola oná "princezná", ktorej "záchrana" sa odrazu mení v únos, aby sa z neho opäť stala záchrana (iba doplním, ze počas týchto zmien stále sedí po boku toho istého maníka v tom istom aute. Pecka, že?). No a ja aby som si išiel od zvedavosti všetky chlpy v nose vytrhať, čo že je to za ženštinu, že sa kamaráti s ruskou mafiou aj americkou tajnou službou? A navyše o týchto svojich kontaktoch ani netuší? To je hádanka, čo že! Ono celkovo je tu koncentrácia blbostí na minútu filmovú vysoko nad únosnou mierou. No našťastie sa film neberie zas tak vážne, čoho jednoznačným dôkazom je záverečná scéna, v ktorej figurujú okrem ústrednej dvojice aj pojmy ako "smer" a "západ" a "slnko". Film odporúčam predovšetkým ako podmaz ku ľubovoľnej činnosti. Proste ide o film, pri ktorého "kvalite" vyniknú filmy aspoň o niečo kvalitnejšie. Rovnako ako vynikne priemerná dievčina popri škaredej kamarátke..

Sedmero krkavců (2015)

Prd za štyri! Päť si to zaslúži! Aj keď spočiatku som si na Marthu nevedel akosi zvyknúť, postupom času si ma stále viac a viac získavala. VEĽMI vydarená rozprávka, v ktorej je všetkého tak akurát a prevláda iba jediné: kvalita. Pred sledovaním som si našťastie nečítal obsah a tak ma tajomstvo okolo Bohdankinej rodiny vyslovene priťahovalo. A pantomimické sólo v horách bolo ukážkou dobrého herectva. Bez slov vyjadriť emócie tak, aby ich silno vnímal aj toporný trúk môjho formátu, to chce vskutku fištróna. No a Martha to dala s prehľadom. Celý čas som pritom myslel na toho trkvasa z Lásky na vlásku. Odporúčam pustiť so oba tieto filmy po sebe. Ten rozdiel až bolí. Bravo. Táto rozprávka je vážne čarovná.

Láska na vlásku (2014)

Kto čaká na princeznú Celeste, toho oných cca 10 minút jej hrania náramne poteší. Rozprávka by to bola inak vcelku vydarená a zásadné námietky v postate ani nemám. Keby! Keby do hlavnej role neobsadili to neherecké drevo s mimikou Dolpha Lundgrena, pohybovou kultúrou Hulka Hogana a šarmom Róberta Fica. Po čase som sa prichytil, že film sledujem iba preto, aby som sa uistil, že naozaj netrpí tvárovou obrnou a že skutočne dokáže dvihnúť obočie či aspoň zvraštiť čelo. Nakoniec, i keď s pochybnosťami, no predsa mu za tieto priam artistické výkony prideľujem pár bodov. Preveľká škoda tohto kastingového omylu. Je to vcelku prieser, keď mi ústredná postava vyslovene vadila a tešil som sa, kedy sa vytratí zo záberu a prenechá miesto hercom. A to som tak veľmi dúfal, že sa podarí pekná "slovenská" rozprávka..

Rocky Balboa (2006)

Artritický dedulo verzus juvenilný hopper. Prečo hral majstra sveta v ťažkej váhe 60 kilový atlét, je mi záhadou. Pevne verím, že nie preto, aby Rokyho 105 ročná muskulatúra lepšie vynikla. To by bol totiž lacný trik. Film je to inak pekný, farebný, farebný, i keď vo svojej podstate čierno-biely. Ide o recyklovanú jednotku, ale komu sa tá páčilo, bude aj tu spokojný. Beriem to celé ako bodku za legendou menom Rocky, ktorého roky už poznačili a je to vidno. Príjemné rozlúčenie a chvíľku som na konci mal dojem, že Sly nehral, keď sa s davom v dojatí lúčil. Fanúšika film poteší, my ostatní, športovo nevzdelaní, aspoň na chvíľu pookrejeme pri strastiach seniora Balbou, ktorého prostoduchosť musí každého chytiť za srdce a ktorému každý drží čo len môže, aby to nakoniec v ringu aspoň prežil..

Jurský park 3 (2001)

V podstate sa tu dá použiť športová analógia: Strela na bránu mala správny smer, primeranú rýchlosť, adekvátnu výšku, no gól i tak nepadol. Tu som zdieľal pocity strelca: Prečo ma to, keď to malo spád, nijak zložitý dej, solídne efekty, jašteričky, a tak podobne, nenadchlo? Netuším, takže kto to vie, babo raď..

Autobazar Monte Karlo (2015) (seriál)

Škoda, ze sa v posledných dieloch viac telenoveluje a menej odrb.. Predáva. Ale nápady ako "večerné auto" či okienko "na švihadlo" už z hlavy nedostanem. Super vec, tento miniseriálik z podnikateľského prostredia.

Rivalové (2013)

Pekný životopisný múví. Samého ma prekvapkalo, ako bol pútavo natočený. Z profilu, aj enface.. Tak nejak tak, aby to aj veci neznalý šofér - amatér ako ja pochopil. A pochopil som. Formula je špatná, anooo..? Či nie? Hm.. Že by mi predsa len ušla pointa? Šlo o to, že je to "len" šport, nie? Či o to, že naši rivali nás posúvajú vpred? Či o to, že život je prednejší, než sláva či peniaze? Či ani jedno z toho, ale niečo úplne iného? No nech už je to ako chce, zábavné to bolo. Alebo ešte inak: Ani chvíľu som sa nenudil. Ak bol Laudov charakter vo filme vykreslený reálne, tak pred ním dávam klobúk dolu. Ak nie, ber to čert. Znova to vidieť nepotrebujem, ale rozhodne uznávam, že sa film vskutku vydaril.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Dôvody svojho (dozaista) opovrženia hodného hodnotenia som sebe vlastným spôsobom zhrnul v komentári ku Z nation. Ano, ide o (zasa nie až tak veľmi) skrytú reklamu. No fuj, hanba mi.

Národ Z (2014) (seriál)

TWD som prestal pozerať, nakoľko sa zo slušného rozbehu prvej série stala nudná vykecávačka beverlyhilsovského typu v prostredí zombíkov a zombíc. Mať seriál o zombíkoch a ukázať zombíka na priam neuveriteľné 3 minúty z celého dielu, je ako vojsť do baru, ktorý veľkým neónovým nápisom hlása husté striptérky a keď si zaplatíš vstupné zistíš, že vo vnútri je jedna topless čašníčka. Tak si sadneš na prdel, objednáš si pitie a čakáš. A keď sa ani po treťom panáku a hodine čakania situácia nezlepší a čumenie na (síce) dokonalé, ale predsa len jedni jediné nahé dvojičky na okolí už prestane byť zábava (ak vôbec niekedy bola), rozhodneš sa smutný a sklamaný odísť het. To boli totiž moje pocity z TWD. Naproti tomu som Národ Z objavil náhodou. Ako keď po odchode z onoho baru blúdiš znechutene po meste a narazíš na nenápadný bar bez neónovej reklamy. Zo zvedavosti ale vojdeš. A vo vnútri pastva pre oči! Kam sa pozrieš, tam sa okolo tyče točí tu mladá tam zasa zrelá. Nevieš si vybrať. Síce sa s onými "dámami" nedá pokecať o teórii superstrún, ako s toplessou v predošlom bare, ale ty si predsa nešiel do stripbaru na pokec, kurva. Ty si chcel vidieť kozy a mufne a bobry a čím viac, tým lepšie! A tu sa ti toho dostáva do sýtosti. A "filozofov" necháš, nech si naďalej pletú sociálnu telenovelu s akčným seriálom.

Na hraně zítřka (2014)

Ježišikrestapanenanebesiach! Už ZASE!? Už zase SPOILER (aj keď už začínam uvažovať, či to vôbec ešte stále mám takto označovať?) centrálne velenie, po vyradení ktorého je emzákom kaput KONIEC SPOILERU. Ale je to natočené tak gulervúco dobre, že jednoducho tie štyri dávam s pokojom v duši. A seržant, ten bol jednoducho k zožraniu.