Story of a Madrfakr Warrior, The (2014) (amatérský film)

Priznávam sa bez mučenia, že piatu som prihodil iba vďaka fajtu s finálnym bedesom! Toto bol úlet už od začiatku. Akurát v popise "Krátkometrážní / Akční / Komedie" chýba ešte "/erotický"! Chlapci predviedli úžasné jazykové znalosti a aj keď obaja zo seba vydali to najlepšie, vyhrať mohol len jeden.. EDIT: tak predsa nie. Na druhé pozretie už mi to tak zábavné neprišlo. Idem dole na 4.

Wall Street (1987)

Douglasovi som mal problém veriť, že toto nerobí po večeroch v súkromí "na ostro". Podľa mojej mienky je záporák zahraný dobre vtedy, keď mám chuť opľuť televízor. A tu som mal chuť na televízor nie len flusnúť, ale ho rovno vyhodiť von oknom. V nemenovanom dokumente (lebo názov si nepamätám) na nemenovanej televízií (lebo nechcem robiť reklamu zahraničným TV) sa akýsi maklér vyjadril, že takto nejak wôl strít v osemdesiatych rokoch fungoval. No ak to je aspoň z polovice pravda, potom som rád, že mám na čom tento koment písať. Tam sa totiž sprivatizovalo (rozkradlo - pozn. prekladateľa) všetko, čo nebolo priskrutkované. A ak to priskrutkované bolo, proste sa ukradli aj tie skrutky. A nakoniec aj to, o čo to bolo priskrutkované. V podstate veľmi smutný film o ľudskej chamtivosti. A nebyť "amerického" záveru, nedbal by som ísť s hodnotením na maximum.

Aréna (2011)

Zblúdilá hviezdička za výkon "hasiča" Lutza (soráč Samo, ale ten jediný za niečo stál) a za nápad ladiť súboje tematicky. Inak strašná kravina aj napriek Samkovi. Na čo všetko sa ten chlap nechá nahovoriť, to už je na zamyslenie..

Hněv a čest II: Nepřátelské převzetí (1993)

Odpadom sa tu hodnotenie len tak černie, tak som čakal čistý výplach. Ale keďže som dnes mal náročný deň a potreboval som na pár hodín vypnúť a na Dajto mali celý večer "bojovú náladu", šiel som "do toho" a spojil som tieto skutočnosti dokopy. No a vyšiel mi z toho vcelku príjemne strávený večer plný nostalgie. A tak sa stalo, že som v tesnom závese videl Amerického nindžu 2 a toto. No.. A musím povedať, že zatiaľ, čo Dudinkove "nindžaeskapády na druhú" mi mozog nevypínali, ale priam umŕtvovali, tak Cynthia si moju pozornosť získala. Je tu všetko, čo sa od podobného filmu očakáva: bitky, streľba, vrtuľník, diamanty, zbrane, na konci malinké prekvápko.. Nie je to zázrak kinematografie a v zásade tu platí, že kto nič nečaká, nebude sklamaný.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

...a keď som dopozeral film, pustil som si "vystrihnuté scény". Už zo zvyku. A hneď mi došlo, čo filmu chýbalo. Pekelne príjemné odľahčenia medzi ratatata bum a: "Džon.." "Áno Jack? "Vieš Džon.." "Ja viem Džek.." A naopak. Boh ho vie, čo viedlo majstrov filmárov k tomu, aby tie najzábavnejšie scénky putovali do bonusu na DVD. Scéna v gan stóre bola prosto maškrta. Rovnako aj výber auta a jeho následná krádež čečenským gangstrom. Preveľká škoda, pretože práve momenty, kedy Džon do niekoho ryje, sú na celej sérií najzabavenejšie. Ku filmu asi len toľko: Akčné scény super, najmä naháňačka na diaľnici a záver s vrtuľníkom. Majstri filmári sa mali vysrať na snahu prekvapiť a podmieniť tomu vystrihávanie toho najzábavnejšieho a mali ísť radšej priamo k veci, ako to Džon a ja máme najradšej. A štvrtá by k tomu patrila ako radiácia ku Pripyati.

Nevyřízený účet (2013)

O tom, ako si dvaja kamaráti film natočili.. Ono ale zas taká tragédia to nebola. Silnou stránkou filmu je to "ticho pred búrkou". Aspoň zo začiatku som tomu veril. Človek v napätí očakáva, kedy a hlavne čo prepukne.. Po hodine čakania som si ale i tak spomenul na staré dobré "polhodina čakania slušnosť, hodina blbosť". A spomenul som si na prvé rande. Tak tu to nakoniec tak tragické nebolo. Stathamovi som dokonca otcovskú rolu miestami veril! Ale povedzme si na rovinu: po prvom dopozeraní sa mi vybavilo to staré dobré (dnes som akýsi nostalgický, či čo?):"všetkého veľa škodí". A tak si nebudem dojem z filmu kaziť opätovným vzhliadnutím, nech mi príjemne osemdesiatková príchuť ostane na pamäti viac, než spomienka na akčný film s hodinou bez akcie.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Chcieť napísať niečo pekné a s hĺbkou, napíšem, že nám séria zreje dielmi ako kvalitné vínko. A aj keď toto sa raz SKO-RO zlomilo (scéna obliehania už bola predsa len trošičku "za"), stále sa dá vychutnávať plnými dúškami. Žral som BAnDerASSa, ktorý ale dostal na môj vkus primálo priestoru. Nedokážem si predstaviť niekam letieť a niekoľko hodín byť s ním zavretý v malom priestore po celú tú dobu. Odskočil by mi vršok hlavy. Alebo by mi minimálne pukla lebka. Mne ako divákovi liezol na nervy! Úžasné. Ten chlap ešte stále vie hrať. Ako áno, môžeme si tu siahodlho zafilozofovať na tému "desať statočných verzus armáda malého (fiktívneho) šťátu" a ako našich desať nenahraditeľných nedokážu poraziť ani pomocou tankového práporu. Ale úprimne: chceme to? Kto čakal realitu, mal ísť na dokument. Toto bola ultranálož všetkého možného, čo len na rozum príde: od pästí a nožov a pištolí, cez pušky, autá, motorky, člny, lode, lietadlá, vrtuľníky, raketomety až po delá, tanky a atómové zbrane! Nie som si istý, či tu nešlo náhodou skôr o skrytú reklamu zbrojovky Vsetín, než o "seriózny" spektákl. Hlášky mi sadli ako riťka na šerbel (//(Malý) "TEN VEĽKÝ MA NEMÁ RÁD. (Sláj) ON NEMÁ RÁD NIKOHO. (Veľký) ČO VRAVEL? (Sláj) ŽE ŤA MÁ RÁD."//), akcia výbušná (ako inak, že?), proste masíčko. Moje očakávania boli naplnené. A aby som sa už nerozpisoval.. Stručne sa dá film zhrnúť ako: bum bum prásk kecy prásk hláška bum bum sentiment kecy prásk hláška titulky.

Kick-Ass 2 (2013)

Prvotný nával originality obsiahnutý v jedničke tu už síce mierne vyprchal, stále sa však jedná o mimoriadne zábavné dielko. Vynechať zopár zbytočných scén (napríklad tie s "blitkobuškom". Nie som fanúšik podobného humoru), trošku skrátiť a plnka by bola istá. Každopádne som sa bavil. Jednak na filme samotnom a jednak na neskutočne fťypnom českom preklade výrazov ako "blitkobušek", "noční rajda" či plukovník "pravdoláska". Žeriem, keď vo filme odznejú doslovné preklady názvov stupídnych už v origináli. Dodáva to dialógom zaujímavý punc.. povedzme.. "zábavnosti" navyše.

Nespoutaný Django (2012)

Neskutočné. Po celý čas som čakal, kedy príde onen moment obsiahnutý v 99%-tách filmov, ktorý na niekoľkominútový okamih preruší moju inak súvislú pozornosť a dovtedy orgastický zážitok rozseká na črepiny nudy. Nestalo sa. Neviem čím a ako, ale tento múví ma chytil za gule od samého počiatku a už mi ich nepustil až do vety "Co to sakra bylo za negra?"! Aj keď o Džangovi to bolo akurát nejakých posledných 30 minút. Malo sa to skôr volať Šulc a jeho Piatok, alebo podobne. Waltzžík tu totiž hviezdil a to neskutočne. Jeho postava síce gestami silno pripomína Hansa Landu, akurát mu chýba ten diablik v tele. Čo bolo v poriadku, keďže Šulc bol dobrák od kosti (ak si odmyslím fakt, že strieľal ľudí a ich mŕtvoly potom predával vláde). Ono vyslovene slabý výron.. pardon, výkon nepodal nikto. Ale kto mňa svojím výronom.. pardon, výkonom absolútne rozsekal, to bol "starý dobrý" Samuel. Nepamätám si, či som ho niekedy videl hrať takéhoto hajzlíka. Zákerný, škodoradostný, ohyzdný.. No proste k zožraniu. Hudba by si zaslúžila samotný komentár, zhrniem to ale do jednej vety: nikdy by ma nenapadlo, že hip-hop sa bude hodiť do "západníku" (z anglického "western" preložil Antaeus). A ono áno. Fúra nápadov, fúra pamätných scén (na tú s KKK nezabudnem do smrti a vždy, keď si na ňu spomeniem, takmer si cvrknem od smiechu), ale hlavne fúra pamätných postáv. Rozhodne jeden z najlepších Tarantinovích filmov.