Resident Evil: Zánik (2007)

A za 4, nech to para tlačí! Jasné, blbostí je tu ako pripomienok pravičiarov ku sociálnej reforme. Napríklad "hičkokovská" scéna je takmer celá jeden veľký lapsus. Ako príklad spomeniem pasáž, kde sa vtáci dobýjajú cez čelné sklo autobusu, zatiaľ čo jeho zadné dvere sú dokorán a nevinné duše pohodlne preskakujú na druhé auto, pričom obe vozidlá stoja na mieste. A ak aj niektorý z vtáčích zombí ajnštajnov zaútočí na niektorého z potknuvších sa nešťastníkov, učiní tak takmer výlučne na vlastnú päsť, aj keď ďalšie tisíce jeho kompádres lietajú nad bojiskom v horzivých kruhoch a mocným škrekom ho podporujú, namiesto aby sa zniesli o 15 metrov nižšie a proste sa nažrali. A tak ďalej a tak ďalej. Tiež zombíci nám vymäkli. Stačí im podrezať hrdlo, dekapitácia už nie je nutná. Hrdinovia, naopak, vytuhli. Na likvidáciu jedného je nutno použiť tak pol tucta nemŕtvych. Čo síce početný nepomer síl tým pádom mierne vyrovná, ale divák zároveň stráca napätie o zdravie či nebodaj život niektorého z hrdinov, pokiaľ má v blízkosti trápnych 4-5 zombíc (áno, verte či nie, zombíci majú aj samice. To aby sme z požierania sveta nevinili furt len chlapov). Čo tu máme ďalej? V repertoári nápadov nechýbajú paranormálne aktivity, konšpirácie, satelity, klony, streľba, výbuchy a, samozrejme, o stošesť mutujúci hlavný pošuk. Ale je to všetko zmiešané do príjemného koktejlíku, ktorý rozhodne zabaví. A aby som nezabudol: vyzdvihujem fajn postapo atmosféru. Tá sa vskutku vydarila. Záver sa, pravdaže, nesie v duchu tradícií celej série. Tak, to je nateraz všetko. Vďaka každému, kto sa úspešne prehrýzol.. Teda prečítal až sem a rozhodne sa aj na základe môjho slohu investovať necelých 100 minút svojho života do pocitu, že aj keď je prakticky z celej planéty už iba púšť, nádej predsa len umiera posledná. Čiže osamote..

Ženatý se závazky (1987) (seriál)

Kto tento seriál nemusí, mal by sa zamyslieť nad jedným: je jeho rodina lepšia? No.. A hneď si túto bandu troglodytov obľúbi! Presne tak, ako aj ja. V porovnaní s "tragédiou" tejto "rodiny"si pripadám, že všetky moje existenčné problémy sú prahsprostými banalitami. Alebo je to naopak?

Maniak (2012)

Ten chlap vážne potreboval doktora. Alebo dobrú kefovačku. Nie len tú, čo predvádzal s drôtenkou v kuchynskom dreze. A keď ju už-už mal na dosah, "preplo" mu no a bolo to.. Na druhej strane byť ním a mať také "haluze", tiež by som sa vŕšil na.. komkoľvek. Že je prakticky celý film POV, mu dodáva zvláštnu príchuť. Hlavne počas záchvatov. Doslova som ich prežíval. A nemal som z nich vôbec dobrý pocit. A to je dobre. Ide predsa o psychopata. Takže vidieť svet jeho očami musí byť pre zdravého (no dobre.. menej psychotického) človeka silné kafe. A tým to aj bolo. Navyše hudba bola BRUTÁLNA! Nenapadlo by ma sem šupnúť niečo také, ako tu znelo celý čas. Ale sadlo to tam perfektne ako skalp na figurínu. Plný počet nedám, pretože pár krát som sa mimovoľne uškrnul. Najmä keď pipiny utekali pred maniakom do tmavej uličky namiesto na preľudnené námestie, ale dobre no.. Do filmu sa to hodilo, nejaké to klišé tam tým pádom bolo, ale dojem to vyslovene nekazilo. Alebo len trošičku. V každom prípade ide o solídny filmový masaker.

The Devil's Tomb (2009)

No teda.. 3 filmy v jednom! "Horizont udalostí rezidentného dúma". Až na to že, biedny rozpočet z toho nekričí, ale priam huláka. Chovanie postáv niekedy bystré ako horská riava, inokedy infantilné ako diskusné kecy niektorých miestnych používateľov. Celkový dojem mám zmiešaný. Na jednej strane film zhadzuje fúra (niekedy zbytočných) blbostí. A "vyrážky". A na druhej strane ho vyzdvihujú miestami slušné hlášky a solídne napätie. Teda nie je to napínavé ako sčítanie hlasov po prezidentských voľbách, ale svoju dávku to obsahuje. Zopár fajn górikových pochúťok, fajn Cuba (ten herec, hej?). No jedným slovom: jo, fajn. Teda dvoma slovami, no..

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Pri prvom Šerlokovi som si sadal do kina s predsavzatím, že musím vypustiť z hlavy všetko, čo som kedy o ňom čítal a možno sa dobre pobavím. A ono to fungovalo. A aj keď s knižnou predlohou to malo spoločné len mená postáv a názov, šlo o viac či menej šerlokovskú "tieždetektívku", ktorá sa aspoň trochu snažila podobať na knižnú predlohu. Aj samotný Šerlok v jednotke preto pôsobil ako čudák s brilantným úsudkom. No,.. Tak v dvojčičke sa z (pre mňa) neznámych dôvodov autori rozhodli vynechať všetky tie prvky, ktoré z jednotky robili solídnu zábavu. Šerlok vyzerá ako šašo (a raz dokonca ako transvestita), ktorému viac praje šťastie, než jeho vlastný rozum. Akčné scény buď závratne rýchle alebo zbytočne spomalené. Dej prekombinovaný. Pred horším hodnotením film zachraňuje posledná asi štvrtina (šachová partia). Celkovo ide v podstate o typickú dvojčičku úspešnej jedničky. Bol som z nej tak trochu ako Cézar z Galie: veni, vidi, v.. peachi..

Krvava bajka (1969)

Film ako by sa potácal odnikiaľ nikam. Zobrazuje síce utrpenie okupovaných obcí, ale chýba mu ucelenejší príbeh. Ale rozpoltenosť ľudí (v tomto prípade ešte detí), či sa okupantom hrdo postaviť na márny odpor, alebo s nimi vychádzať tak dobre, ako sa dá, je tu vykreslená veľmi pekne. Aj život Srbov, obyčajných (v tom dobrom význame) ľudí, ktorí sa napriek strachu a každodenným hrôzam snažia o normány život (svadba). Skutočne zaujímavým to ale začne byt až prvým partizánskym prepadom a následnými nemeckými represáliami. A ku tomu fakt, čo decká nešťastné ukradli z nacistického vlaku. Keď otvorili debnu, hneď pochopili, že toto je viac, než len šibalstvo a snaha o získanie nejakého jedla, ktoré im nemecká armáda skonfiškovala. Záver bol ale tak silný, že posúva celý film o hviezdičku vyššie. Nebude hanbou priznať, že sa človeku vtlačí slza do očú..

Číslo 9 (2009)

Že "waw". Keď som si púšťal túto rozprávku, bolo to z čistej zvedavosti. Nenapadlo ma, že uvidím Matrix, Vojnu svetov, Screamers a niekoľko ďalších filmov v jednom. A už vôbec by ma nenapadlo, že pri filme, ktorý tak okato vykráda.. Alebo inak.. Už vôbec by mi nenapadlo, že pri filme, ktorý sa tak okato inšpiruje hneď niekoľkými predlohami, mi tento fakt nebude nijako vadiť, ale skôr naopak. Príbeh príjemne odsýpa (tých 70 minút som ani nezbadal), prakticky nemá hluché miesta. More otvorených otázok si priam pýta pokračovanie (alebo prequel). Každopádne ide o veľmi podarené dielko. Atmosféra vynikajúca, tajomná, handrové postavičky rozkošné. Akcia veľmo dobre pozerateľná. Ale keby som mal povedať, ČO konkrétne ma na filme fascinuje, kvôli ČOMU dávam vysoké hodnotenie, neviem, či by som to vedel pomenovať. Celý ten pocit zhrniem do paralely s láskou: logicky sa vysvetliť nedá, je to jednoducho príjemný pocit. A ešte množstvo detailov, drobných nápadov, ktoré celý výsledok ozvláštňujú a zatieňujú aj niektoré okaté nedostatky.

M is for Malnutrition (2013)

Možnosti témy skvele využité v 3-och minútach. Navyše s fťypnov pointou. To je zriedkavé. A unikátnym robí tento kraťas to, nad čím tu híkajú ostatní: je od nás (smajlík)!

Neobyčejný Odd Thomas (2013)

Veľmi slušná tínejdž duchárčina s niekoľkými mládeži neprístupnými momentami. Neustále dianie na obrazovke (rozumej: furt tam niekto "melie pántom") a solídny "ťah na bránku" z nej robia príjemnú jednohubku. Nemôžem povedať, že som bol po celý čas napnutý ako guma v trenkách, ale tak nejak som sa prichytil pri tom, že ma úprimne zaujíma, čo bude nasledovať. Záverečná pointa sa síce dá odtušiť, ale čo na tom, keď nejaké to prekvapko pred ňou film fajnovo spestrí? Dobre pozerateľné, ľahko stráviteľné a inteligenciu diváka rozhodne neurážajúce dielko. Pre mňa príjemné prekvapenie.

odpad! (2013) (amatérský film)

Mňa to pobavilo. Nie je to priekopnícke veľdielo, ale je to príjemne natočené, bez slov a s patričnou dávkou humoru. Celé sa to odohráva v jednej miestnosti s jedným hercom a jedným.. Čímsi. A to mám rád. Navyše to nie je zbytočne dlhé a keď dôjdu nápady, nastupujú titule. Na tých pár minút v pohode dielko.