Mistrův syn (1978)

Medzi akciami sa tu zbytočne nekecá, jedna pekne strieda druhú. No, "akciami".. Klasické uan-on-uan kung-fu so všetkým, čo k tomu patrí vrátane "dabovaných" pohybov (kedy na rýchlosti kopu či úderu nezáleží, všetky znejú ako šľahnutie uterákom). Džekí vo výbornej forme. Chlapcov ohuruje svojimi schopnosťami, menej náročné dievčatá svojimi obnaženými šľachami. Scenérie nenáročné. Chvíľami som mal pocit, že sa celý film točil na jednej lúke. Napriek tomu veľmi zábavný mix humoru, gymnastiky a (nie len opileckého) kung-fu. Za pozornosť ešte stojí, koľko pozornosti je venovanej Džekího kakaovému venčeku. Že by tým chcel "básnik" niečo povedať..?

Potomci lidí (2006)

Film fantasticky natočený (kamera)! Milujem filmy s dlhými neprerušovanými zábermi a tu ich teda bolo požehnane. Pri niektorých scénach som nadšením doslova tajil dych. Pri prestrelkách som prakticky cítil fŕkajúcu hlinu a kvapky krvi. Kamera pekne z pohľadu vo výške očí, žiadne megalomanské scenérie. Zúfalstvo v celej krajine (poťažmo Zemi) priam vytekalo cez obrazovku - znečistenie, zdevastovaná krajina, getá, náboženskí fanatici, teroristi.. Ale ani tak som ani na chvíľu necítil strach o hlavnú hrdinku. Vlastne áno, raz áno. Pri "úteku" z farmy. Tá scéna nemala chybu. Tragikomická a napínavá. Bolo to ešte v čase, kedy mohol príbeh vypáliť akokoľvek. Lenže akonáhle začalo byť smerovanie deja viac-menej jasné, dej stratil na napätí. Na druhej strane rapídne získal na akčnosti, ktorá vyvrcholila na konci filmu. Takže majstrovské dielo po technickej stránke, zaujímavý a (pre mňa) originálny nápad. Mimoriadne som si užíval pohľady na dianie okolo akoby "mimochodom" spoza rohu alebo cez okno autobusu či vlaku. Kto nevidel, smelo do toho!

Touha po pomstě (2010)

Tento film som videl pred rokmi, ale dodnes si dokážem vybaviť prakticky celý dej, navyše s detailami. A to už je čo povedať. Veľa sa tu píše o šokujúcom konci. Ten mňa osobne doslova rozsekal a zapôsobil ako kotva, ktorá mi film už nepustí z hlavy. Nerád hodnotím filmy, ktoré som videl "kedysi", ale pri tomto jednoducho výnimku urobiť musím, pretože ak si aj po dlhom čase dokážem spomenúť na viac, než len na obsah, potom tu nie je o čom. A i keď konanie filmových rodičov neschvaľujem, dokážem ho pochopiť. Plná pálka vďaka nápadu (osobne som nič s podobným motívom nevidel) a finále.

V Bruggách (2008)

Skúšal som v skratke prerozprávať príbeh filmu svojim známym (pri vhodnej príležitosti) a tak som si uvedomil, že moje: "No.. bolo to vlastne o tom, že dvaja nájomní vrahovia - jeden teplý a druhý psychotický, čakajú spolu na šéfov telefonát s inštrukciami, čo a ako ďalej. A keď to jeden z nich zodvihne zistí, že jeho úlohou je odstreliť totho druhého" je vo svojej podstate takmer celý dej. Film do pol hodiny od zistenia úlohy končí. A keď sa nad tým zamyslím, tak nejak to je: film ako dokumentárny sprievodca "najzachovalejším stredovekým mestom Belgicka" nadpriemerný. Lenže tu nejde o dokument, ale o akčný film. A tu je kameň úrazu. Prvá viac ako polovica je totiž v podstate iba sled (na prvý pohľad) navzájom nesúvisiacich ukecaných scénok, ktoré (asi) slúžia na prehĺbenie divákovych citov ku jednotlivým postavám a na ľahšie pochopenie motívov ich konania. Krásne spojenie všetkých súvislostí v (konečne!) akčnom finále napokon ale prezradí, že na filme vlastne nebolo nič samoúčelné. A to sa mi páči. Ale plný počet filmu i tak nedám, pretože po prvom zhliadnutí pointy je v ňom iba málo scén, ku ktorým by som sa v budúcnosti rád vrátil. Ale musím doplniť, že scény so "škriatkom" ma bavili jednoznačne najviac.

Hon na čarodějnice (2011)

Historicky verné, nezaujaté voči cirkvi a stredoveké praktiky lovu čarodejníc objasňujúce to teda nebolo. Ale sranda to naopak bola. Lapení dezertéri dostanú na výber: basa, alebo eskort servis. Zvolia si (proti svojmu kresťanskému presvedčeniu) to druhé. Zložia partiu podobných zúfalcov a šou môže začať. Cestou sa im prihodí to a ono, sem-tam nejaké to dobrodružstvo s prehnitým mostom, oupenspejs večierok s vlčou svorkou, púlpárty s jamou plnou vody a morom nakazených "plavcov" a podobne. Navyše celý čas nie je jasné, či slečna, ktorú pre bezpečnosť (jej či okolia?) umiestnili počas trvania cesty do zamrežovaného voza, je alebo nie je bosorka? A či udalosti, ktoré sa dejú, má či nemá na svedomí? No a finále prekvapkalo aj svetaskúseného inkvizítora môjho formátu. Takže vcelku slušná zábavka s nečakaným koncošom.

Krvavý potok (2009)

Mám rád minimalistické dielka, kde úvodných X hercov postupne znižuje stavy. Nejaká potvora ich naháňa a žerie, alebo zabíja len tak, pre radosť. Postavy sú vydesené, nemajú sa kam schovať, potvora ich ženie horami dolinami, cez rieky a púšte, postavy sú unavené a bez nádeje. No.. Tak nič z tohoto tu nie je. Postavičky sú pekne chránené v domčeku očarovanom runami, kam naša krvilačná potvorka nemôže. Tá však nemôže ani odísť, pretože rovnaké runy sú aj na plote. Potvorka preto nemá na výber a terorizuje obyvateľov chyže. A tí ju poslušne počúvajú a nosia jej lapených turistov a náhodných okoloidúcich ako potravu, (SPOILER) namiesto aby s ňou urobili krátky proces tak, ako sa to podarí našim dvom hlavným hrdinom behom jediného večera (KONIEC SPOILERU). No ale zakliate koníky boli fajn. Nie je to na Odpad!, ale mňa to nechalo vlažným, s postavami som necítil, nemalo to atmosféru strachu a bez nej je každý horor iba nepodarená rozprávka a navyše bez princeznej. (100)

Sůl nad zlato (1982)

Absolútna klasika. Pekná rozprávka, ako má byť. Vyzdvihujem kostýmy. Najmä rytiersky turnaj na úvod ma milo prekvapil kvalitou kostýmov. Príjemné pozeraníčko. Naplní očakávania, ktoré človek od rozprávky má. Či niečo dá aj generácií X(-box), je druhá vec. Jedna z mojich obľúbených vianočných "povinností".

Vánoční únos (2007) (TV film)

Príjemná romantická komédia, ktorá spĺňa všetky predstavy o pohodovom rodinnom filme na vianočné sviatky.

Lucky Christmas (2011) (TV film) odpad!

Odpad! nedávam z princípu, pretože z čoho cítim potenciálny náznak odpadu, to zďaleka obchádzam. Lenže boli sviatky a ženská časť osadenstva (kde sme boli na návšteve) mala zálusk na nejakú tú romantiku, tak vyzbrojený vínkom a vianočným pečivom som pre pokoj v dome (a poťažmo mier v krajine) zasadol neskoro večer ku tejto skoro 90 minútovej "komédií". A verdikt? NUDA. Ale nehorázna. Na romantiku to nebolo romantické, na komédiu vôbec zábavné a dramatický bol na tom akurát fakt, že ma chovanie postáv nesmierne nasieralo. Už aj komparz v treťotriednych hororoch určený do prvej línie obetí sa chová logickejšie. A keď to napíšem ja, ktorý je voči stupídnemu chovaniu postáv neskonale tolerantný, potom to už je čo povedať. Za vysielanie podobných sračiek by mali byť udeľované pokuty. Jediným pozitívom na celej tejto mojej "akcii mier" bol fakt, že zatiaľ čo vo filme mnou nepohlo nič, ja som slušne pohol koláčikmi a vínkom. Diabetológ ma po sviatkoch zasa raz "pochváli"..

Červená Karkulka (2011)

Svojské poňatie klasickej rozprávky, na ktoré som sa práve z tohto dôvodu celkom tešil. Nakoniec som však bol rozčarovaný. Atmosféra bola zo začiatku dobrá, príbeh vyzeral, že slušne nadviaže na pôvodnú rozprávku ale v temnejšom duchu. Lenže po chvíli kohosi napadlo prehodiť výhybku a dej sa uberal do.. Ehm, iným smerom. Dvaja šuhaji (z ktorých sa jeden možno mení na vlka) v boji o srdce (a ostatné orgány) "nedotknutej" devy. Kde som toto už len videl..? A aj keď po nástupe inkvizítora Oldmana svitalo malé svetielko nádeje, nakoniec sa z filmu predsa len vykľul iba zamotaný blábol, z ktorého najpútavejšie boli scény s vlkom. A ešte zaujímavá "zbraň" použitá proti nemu na konci. A to je tak všetko. A ešte aby som nezabudol: hudobný podmaz bol fajn. No dobre teda, tak na tie 2 hviezdy sa to striebornými nechtami a hnilými zubami predsa len nejako vyškriabalo..