Past (1997)

Príjemné prekvapenie. Scenáristovi sa celkom šikovne darí prenášať tieň podozrenia z postavy na postavu. Oceňujem, že sa nepohráva s divákovou inteligenciou a v čase, keď už je v podstate jasné, kto je vrahom, to naozaj odhalí. Akurát mi vŕta hlavou jediná záhadná vec na filme: a tou je jeho tunajšie označenie za "mysteriózny"..

Pád Bílého domu (2013)

No tak ja som bol spokojný. Od podlahy po strop akciou nadupané "béčko" s dynamikou strhnutej lavíny. Pátosu a akcie je tu požehnane, ale čo iné by človek čakal od filmu s názvom "pád symbolu našej krajiny"? Stále nerozumiem, čo ľudia očakávajú od takéhoto filmu, pretože hodnotiť toto 2-ma a menej hviezdami znamená objednať si v ázijskom bistre špecialitu fugu a potom sa sťažovať, že to, čo čašník priniesol na tanieri, je vlastne ryba. Film nestíha nudiť. Oceňujem, že sa nepúšťa do vysvetľovania vývoja možných scenárov mimo hlavnú dejovú líniu. Trochu som sa bál, že do toho začnú tvorcovia rýpať a film sa zmení na politickú šarádu. Ale k mojej spokojnosti sa tak nestalo, keďže sa autori poctivo držia pôvodnej akčnej línie a na nejakú "logiku" či "realitu" so zdvihnutým prostredníkom zvysoka serú. Strieľa sa veľa. Veľa všeličoho tu vybuchuje. Butler je novopečený "Meklejn" a záchrana kohokoľvek mu ide pekne od ruky. Zvažoval som dokonca plnú pálku, ale tých kecov o vlastenectve a blabla bolo predsa len trochu viac, než som schopný na jedno posedenie stráviť, a tak ostávam "iba" na 4 hviezdach.

Frajeři ve Vegas (2013)

Čakal som prvoplánovú komédiu postavenú na zvučných menách a jednoduchých gagoch. Čakal som bazén na kúpalisku pre deti do 3 rokov. Poznáš to: voda po členky, patrične ohriata, žiadne riziko ani "dobrodružstvo". Namiesto toho som však dostal plavecký bazén. Žiadny olympionik síce na ňom reálne trénovať nebude, ale kúpalisko sa pochváli, že má bazén, ktorý normy spĺňa a každý plávaniachtivec si tiež príde na svoje. Škoda, že väčšina najlepších gagov je spomenutá už v upútavke. Našťastie však nie všetky. A tak som sa výborne pobavil aj keď je pravda, že nebyť zvučných mien (a ich talentu), zrejme by sa zámer celého filmu (pobaviť) minul účinkom.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Píšte a tvrďte si čo chcete, ale neexistuje film, z ktorého by zľudovelo toľko hlášok, ako z tohoto. Môžem ho kedykoľvek, a kdekoľvek. A som presvedčený, že keby človek ako Bohuš zdedil také jmnění, rozhodne by ho preflákal rovnako. Darmo po tomto dielku niekto dupe, z davu bude aj tak trčať ako vztýčený prostredník medzi štrngajúcimi kľúčmi. Slovami klasika: //"DĚLÁTE MACHRY A HAJZL MÁTE NA CHODBĚ."//

Vyměřený čas (2011)

Na nedeľnajšie popoludnie ako podpora pri trávení obeda je "intime" ideálne. Ale akonáhle som začal čo i len na sekundu uvažovať nad logickými a dejovými lapsusmi, išiel môj zážitok do hája. Preto pri sledovaní filmu vrelo odporúčam odpojiť šedú kôru, rozvaliť sa, nechať tráviaci trakt odkrviť mozog a filmom sa zasa nechať unášať svetom bez peňazí, kde kradnúť cudzím ľuďom čas je ľahšie, ako kradnúť voľné cukríky v tesku. Myšlienka je vskutku zaujímavá a keďže sa okolo nej točí v podstate úplne všetko, film nestihne nudiť, aj keď slabších (a ako som už spomínal) nelogických pasáží je tu viac.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

OBSAHUJE SPOILER. Akčnejšie, dynamickejšie, pre mňa pútavejšie, ako prvý diel. Putovanie ako každé: zlo, dobro, láska, nenávisť, svetlo, tma.. Tí dobrí stále neumierajú , tí zlí ale po desiatkach. Ostrovné mesto bolo ako z Pratchettovej Plochozeme, čo ma fakt potešilo. Scéna skrývania sa Bilba pred drakom, bola úžasná. Celkovo scény s drakom boli jednoznačne najlepšou časťou filmu. Na LOTR to stále nemá, ale ako jeho "diétnejšia" verzia na odhalenie udalostí pred ním, to je rozhodne vysoko nadštandardné fantazy.

Nuda v Brně (2003)

Svojim spôsobom smutný a zábavný film zároveň. Mám také filmy rád, ale zároveň aj nemám. Nemám, pretože som poznal ľudí, ako Standa a Olinka. Ich život je v nohom jednoduchší, v mnohom zasa zložitejší. Mám, pretože to boli fajn časy. Pomer vtipu a vážnosti je tu presne trafený a film ma bavil. Skvelé hlášky (//"TO NEŽER VOLE. TO JE LUBRIKOVANÝ"//). Donutil výborný. Zvlášť jeho opilecký "monológ" na konci filmu bol úžasný. No i tak nebol vo filme najlepší. Neskutočný výkon Jana Budařa ho predčil. Bol som schopný uveriť, že svoju rolu nehrá, ale že je naozaj "pomalší". Fantastický výkon. Film citlivý a trefný ale nie krutý. A myslím si, že i keď sa tu píše "komedie", je to skôr film smutný..

Americký ninja (1985)

Hehe.. Tak kto v detstve nefandil "Dudinkovi" a jeho nindžovi, bol ako decko vážne čudák. A aj keď po rokoch som si z filmu pamätal väčšinou iba útržky a nad bojovou "technikou" nindžov som sa teraz iba súcitne usmieval, ten nostalgický návrat do detstva za tých 90 minút života stojí aj dnes :)

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Len aby bolo jasno: predlohu som nečítal. Filmu som chcel "napariť" 3 hviezdy. Prečo? No tak sa na to pozrime.. Ide o putovanie, ktoré vedie Gandalf. Začína v hobitej nore v Kraji. Jeho cieľom je hora strážená mocným nepriateľom. No toto.. Cestou skupinka navštívi elfov, ktorí ju (ako inak?) od jej zámerov odhovárajú. Ale skupina je odhodlaná, prežíva rušné chvíle v horách, v jaskyniach, so škretmi, stretneme tu "starých známych". Pri sledovaní som mal pocit, že pozerám na spracovanie pána prsteňov z pohľadu iného režiséra. Ale našťastie mám svoju drahú polovičku, ktorá ma vrátila na správnu cestu a trpezlivo mi vysvetlila, že PRESNE o to ide. Hobita Tolkien napísal ako rozprávku pre svoje deti a slúžil mu ako inšpirácia pri písaní Pána prsteňov o takmer 20 rokov neskôr. Vo svetle týchto faktov som bol nútený prehodnotiť uhol, z ktorého som sa na Hobbita pozeral. A musím uznať, že objasnenie (pre mňa dovtedy) záhady očividnej podobnosti s (knižne) neskorším mladším bratom Tolkienovho diela, mi rozhodne v mnohom pomohlo pri chápaní. A scéna so zlobrami fakt nemala chybu! :))

Barbar Conan (2011)

Tak toto bol nátresk. Po všetkých tých pánoch toho a princoch tamtoho prišla konečne na rad aj poriadna krvavá a hutná fantazy! A to nie som fanúšik ani odborník conanológie. Ale tá atmosféra a spád mali váhu obojručného barbarského meča. A nebyť slabšej druhej polovice, ktorá očividne strácala dych, bolo by to za plnú pálku. Conan ako pravý džentlmen (//"Žena, poď sem! POVEDAL SOM: POĎ SEM!!"//), prostredie, v ktorom prišiel na svet, čarokrásne (zrejme prvý "cisarák" vôbec), proste oku a uchu lahodiace scény. Vytknem iba (ako obvykle) dokonalý chrup aj tých najposlednejších povaľačov a záver, ktorý ma trošičku sklamal. Inak všecko v porádečku, hlavy sa kotúľajú, krv strieka, ženy sú nahé a muži.. Ak nie mŕtvi, tak určite aspoň zakrvácaní. No radosť pozerať..