Hry bez hranic (1965) (pořad)

Program som ako decko miloval. Pravidelne som s rodičmi usedal pred bedňu a fandil tým "našim" ;) Myšlienka hier je ale platná aj dnes, aj keď, žiaľ, neviem o tom, že by nejaká krajina pokračovala v tejto tradícií. Výborný nápad, skvelá zábava. Zbožňoval som "šľahnuté" témy, podľa ktorých krajiny pripravovali hry aj jednotlivé disciplíny. Bola to taká malá, pravidelná "kinderolympiáda" :)

Bořiči mýtů (2003) (pořad)

Mám rád ich humor, ktorý mi sadol. Aj vedecké pozadie, ktoré nie je len samoúčelnou zmesou "odborných" alebo na prvé počutie "odborne" znejúcich výrazov. "Mýty", ktoré boriči rozoberajú, sú síce prevažne americké, ale mnohé z nich sú známe ba dokonca udomácnené aj u nás. Je sranda sledovať papierový motorový čln, rezanie auta snežným pluhom alebo vyhadzovanie domu do vzduchu, len aby sa presvedčili, či sa to dá. Čo doslova žeriem je fakt, že ak nejaký mýtus vyvrátia, gradujú jeho skúšanie až po hranicu, kedy sa potvrdí. Príklad: je možné plynom zo spreju proti hmyzu vyhodiť do vzduchu dom? Nie. Ale! Koľko flakónikov je potrebné, aby sa to podarilo? A je to tu: za bežných podmienok to možné nie je. Ale skús do baráku vypustiť takých flakónov stovky a škrtnúť zápalkou.. No, je teda isté, že hmyz bude tvoj najmenší problém :)

Záhada Blair Witch (1999)

Ako tak pozerám, hodnotenie som čarodejnici nedal? No toto.. Plnú pálku by dnes už film odo mňa nedostal. Už som akosi zvyknutý na zábery kamerou, pri ktorých uvažujem, prečo to autori netočili radšej nejakým mobilom? Tie lepšie majú dokonca stabilizátor obrazu! Ale k veci. Keď som videl tento film pred vyše desiatimi rokmi, bol som posraný strachom. Nie preto, čo je v ňom vidieť, ale práve preto, čo v ňom iba tušiť. Vidieť toto dnes, mávol by som rukou. Prvý film svojho druhu, ktorý prerazil. Prvý svojho druhu, ktorý som videl. A jeden z mála svojho druhu, ktorému dám plný počet. Pretože bol prvý. Bolo to pre mňa proste niečo nové. Atmosféra perfektne gradovaná. Smerom ku koncu film perfektne hustne. Po náleze prvého z balíčkov (a paralelnom zmiznutí jedného z "filmárov") to začalo byť fakt zaujímavé. No a koniec ma dostal. Skrátka a dobre: pramatka dnešných FF, ktorá ich v mnohom dodnes prevyšuje.

Sejměte Cartera (2000)

Rivendž múví a zbraň vidieť prvýkrát po 30-tich minútach? Nevadí, však si tam dávajú na držku pekne po starom, päsťami. Počkať, ani to nie. Hm.. Tak potom..? Dobrých 40 minút ide o dosť podpriemernú, priam nudnú "detektívku". Jedna 15 sekundová nakladačka v reštauračnej kuchyni. Bez kuchárov. Jedna vytasená zbraň. Bez výstrelu. Ono by tá absencia akcie ani nevadila, keby bolo čo počúvať. Ale "dialógy" boli vážne sila. Také diabetické: neslané, nemastné. Ale aby som iba nehádzal špinu, film mal aj svetlé stránky. Niektoré postavy (Rourke, Cassini) boli fajn. Druhá polovica filmu nabrala na obrátkach, pribudlo akcie. Celkový dojem ale nezachránila. V TV ako večerná "zapchajdiera" na postupné uspávanie priam ideálna záležitosť.

Training Day (2001)

No kurva.. Prijímací deň ako remeň. A ja som si robil ťažkú hlavu z imatrikulácií.. Silný film. Herecký koncert dua Washington (ten je neuveriteľne presvedčivý!) - Hawke (asi jeho najlepší výkon) začne prakticky hneď od začiatku a už nepustí. Pre mňa najväčšia scéna filmu bola časť, kedy Alonzo doviezol Jakea na pokec(-r) ku Smajlímu.. Atmosféra sa dala krájať a ja som so zatajeným dychom sledoval, ako to dopadne. Celý film som mladému fandil, Alonza preklínal. Toho zmrda zahral fakt presvedčivo. Ešte teraz mám chuť flusnúť mu do xichtu..

Konečná (2013)

Tak, čo to tu máme? Prvých 20 minút.. nuda. Miestami som až uvažoval, že to ani nestojí za tú "námahu". Lenže potom sa to akosi poooomaličky začalo rozbiehať. Až napokon.. Super hlášky, obstojná akcia (niektoré fajn nápady), rýchle autá.. A jeden obstarožný terminátor s obstarožným guľometom brániaci radovú výstavbu barákov z vlnitého plechu a lepenky (amíci tomu hovoria "mesto") proti bande vytrénovaných hrdlorezov. A je to nehorázna sranda! Škoda malého priestoru pre kovboja Stormarea. Jeho záporákov mám rád. Celkový dojem z filmu vylepšuje fakt, že sa neberie vážne. No a finále na moste u mňa filmu zabezpečilo štvrtú hviezdičku. //"ZNIČIL SI MI KÁRU.." "TY MNE VOĽNÝ DEŇ."// :))

Flynn Carsen 3: Jidášův kalich (2008) (TV film)

Mám slabosť pre túto "trilógiu". A hoci je "kliatba" lepší počin, než predošlé "bane", kvality prvého Flynna nedosahuje. Narvať upírov všade, kde to má aspoň aký-taký význam je dnes moderné a tak bola viac-menej otázka času, kedy sa s nimi stretne aj Flynn. Každopádne sériu nezachránia ani oni. A aj keď nechať sa vysať do sucha upírkou Katic by nemuselo byť vyslovene nepríjemné, predsa len bude fajn nechať Flynna odpočívať na dovolenke a nevolať ho na záchranu sveta aj po štvrtý krát.

Očista (2013)

A my sa sťažujeme na móresy dnešnej mládeže.. Byť to klasický thriller o "dobívaní" a obraňovaní domu, tak na tie 3 to vystane. Ale tá myšlienka, tá hrozná myšlienka, že to fungovalo, tá tomu dodáva ďalší, hrôzostrašný rozmer. Trochu mi liezli na nervy situácie, kedy furtom niekto niekoho zachraňoval v poslednej chvíli, ale dalo sa to prežiť. Film uhraničivý svojou myšlienkou, slušným prvedením a zopár "čtk?" momentami. Celkovo veľmi solídna šou, ktorá sa síce pomaly rozbieha a chvíľkami nemá ďaleko k nude, ale akonáhle sa začala hodina "O", začalo predstavenie, ktoré si zapamätám nadlho. Hlavne kvôli otázkam, ktoré film kladie.. P.S.: žalúzie pred svitaním už rozhodne v živote nevytiahnem!

Kandidát (2013)

Dámy a páni, ÁNO! A je mi jedno, či ma budeš považovať za naivného blázna alebo patriota, čo už z princípu hodnotí slovenské filmy vysoko! Takto dobre som sa v kine dávno (ak vôbec niekedy) nezabavil! A nezaujíma ma, koľko je na tom všetkom pravdy a koľko je z toho fikcia. Nemal to byť dokument, ale film na pobavenie. A tento účel splnil na 1. Alebo teda v tomto prípade na 5. Hviezd. Výborne zahrané - prakticky každá postava bola uveriteľná. Výborné zábery - strih som si vyslovene užíval. Ale hlavne: VYNIKAJÚCE HLÁŠKY! Monológ v mekkafé nemal chybu! A aby som načerpal trošku toho klišé (o ktorom sa tu píšu litánie): zrátané a podtrhnuté for me subjektívna kvalita filmu 99% ;))

Příběh rytíře (2001)

Popkornový koktejl ako má byť. Stredoveký rytiersky turnaj čoby majstrovstvá sveta a tribúny a fanúšikovia a vlajočky jednotlivých "klubov".. A do toho nejaká tá romanca.. No čo viac si priať, keď potrebuješ odpojiť mozgovňu a len tak sa nezáväzne pobaviť? :))