Elysium (2013)

Fantastické predstavenie! Prvú polovicu filmu som bol nie vtahnutý, ale doslova vcucnutý do deja ako posteľná plachta do zadku pri dobrej faj.. V druhej polovici už všetko dôležité bolo povedané, všetko ukázané. Takže už sa hralo s odhalenými kartami. Ale k veci. Vizuálne to boli orgie! Akýkoľvek záber na stanicu Elýzium bol úchvatný! Aj zábery na Zem z tejto stanice, alebo sponad atmosféry Zeme stáli za to. Pohľad na preľudnený bezútešný povrch planéty bol deprimujúci. Nebudem sa rozpisovať: vizuálne sa Elysiu nedá absolútne nič vytknúť! A dej? No.. Nobelovka za literatúru z toho nebude. Nič komplikované, dej je bez väčších problémov predvídateľný, nevyhne sa viacerým "čtk?" momentom. Napriek tomu je to jeden z tých filmov, pri ktorom bude hafo ľudí mrte filozofovať: chudoba vs. bohatstvo, bohatstvo = zdravie, Max vyrába robotov, ktorí ho vlastne obmedzujú atď.. Dôvodov je viac. Pre mňa každopádne suverénne najlepší sci-fi zážitok za dlhú dobu. Film je rozhodne nutné vidieť na veľkom plátne, kde najlepšie vynikne jeho silná vizuálna stránka.

VALL-I (2008)

Pekná rozprávka očividne určená hlavne deťom. A tak to aj beriem. (Spolu s Hľadá sa Nemo a sériou Shrek (aj keď u neho je cieľová skupina očividne iná) moje obľúbené animované rozprávky.) Úvodná atmosféra opustenej Zeme je úžasná. Ukážka ľudskej spoločnosti budúcnosti viac než na zamyslenie (ľudia skoro nevedia chodiť atď..) a tá časť filmu, kde robotík hrá prakticky pantomímu, bola nádherná. Veľmi pekná rozprávka. (666)

Frankensteinova armáda (2013)

3 - 4 - 3 - 4 - 3.. A nakoniec predsa 4. Za obludky naštartované energiou, ktoré mali říz a ktoré mi vŕtajú hlavou. Inak myslím, že film je absolútne nepochopený! Nejde o akýsi béčkový horor. Nie nie. Znázorňuje tragédiu nepochopenia génia jedného doktora, váženého človeka medicíny, snažiaceho sa o zmier medzi nacistami a komunistami. Je tu vykreslený ako najväčšia obluda?! Ako vyvrheľ spoločnosti? To prečo? Mať tak ušľachtilý cieľ, akým je ukončenie vojny spojením mozgov nacistu a komunistu do jednej spoločnej lebky, to chce nomináciu na Nobelovu cenu za mier a nie popravu! Kam ten svet speje..?

Drsňačky (2013)

Neviem, či sa mi to iba zdalo, ale mám dojem, že v kine sa smiali hlavne ženy. A ja. Ale nebol to súvislý prúd smiechu. Skôr jazierka dobrej nálady. Na moje prekvapenie to nebola trápnosť na trápnosť. A aj keby si niektoré scénky zaslúžili skrátiť (a niektoré vynechať), pobavil som sa. Síce mi skoro polovicu filmu trvalo, kým som si na ústredné duo zvykol, ale druhá polovica filmu situáciu zachránila. Dej nie je nič prevratné, pointa ti bude jasná dávno predtým, ako ju autori naznačia, ale nijak to neprekáža. Zopár scénok bolo naozaj fajn a celkovo.. Ak chceš jednoduchú buddy komédiu, bude to dobrá voľba. Ikona z toho nebude, ale na pobavenie v letný večer ideálny film. Zvlášť so svojou milovanou polovičkou, ktorá sa na filme náramne bavila ;))

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Tešil som sa na film z prostredia financií, o ktorých viem hovno a preto na to rád pozerám. Jednak aby som si rozšíril obzor v oblasti, ku ktorej v živote ani len nepričuchnem a jednak kvôli intrigám, záludnostiam, podrazom a iným "delikatesám" typickým pre mafiánske spôsoby. Nuž.. Doslova som sa tešil, kedy sa na obrazovke objaví Michael "Gordon" Douglas, aby som sa prestal nudiť. Shia mi nevadí, ale jeho rolu som mu neveril. Dej ma absolútne nechytil, svetlých okamihov, kedy šlo o napätie a kedy ma vážne zaujímalo, ako sa záležitosť vyvrbí, bolo pramálo. Ku koncu filmu som na pár minút dokonca zaspal. Škoda, dúfal som, že to bude PECKA. Nebola. Edit: tak neviem, či som sa zmenil ja alebo iba môj pohľad na svet, ale s odstupom času akosi film vnímam inak..

Columbo (1971) (seriál)

Keď sa povie "detektív", napadnú ma hneď Sherlock, Derrick a Columbo. Na toho Derricka sa nepýtaj, tiež sa tejto asociácii čudujem. Ale späť ku Columbovi. Detektívka, ktorá má jeden veľký unikát: od začiatku vieš, KTO je vrahom, PREČO zabil a aj to, AKO. A napriek tomu je táto one man show skvelá, Columbov intelekt je neprekonateľný, ten chlap má v hlave viac informácií ako wikipedia a neuniknú mu ani detaily, na odhalenie ktorých je normálne potrebné laboratórium. Keď zavetrí páchateľa, doslova ho dootravuje k priznaniu (samozrejme podloženom nazbieranými dôkazmi). Suma summarum: Columbo je neopakovateľný vystupovaním, jedinečný vzhľadom, nedostižný intelektom. A ešte taký detail: Columbo nie je točený ako seriál. Ide o samostatné filmy, ktporé ale boli tak populárne, že ich natočili toľko, že to vystačí aj na mexickú telenovelu..

Oscar (1991)

Pôvodnú hru ani verziu s Funèsom som nevidel, ale pri tomto filme som sa náramne pobavil. Človek tak nejak tuší, ako to celé nakoniec vypáli, ale vôbec to neprekáža. O vtipné scénky nie je núdza, zápletiek viac ako dosť. Tie s taškami chvíľami pripomínajú triky pouličného "škrupinkára". Celkovo veľmi svižná, zábavná komédia.

Lovci hlav (2011)

Veľmi kvalitný thriller, kde do konca netušíte, čo a prečo sa deje. Zaslúži si plnú paľbu, ale na konci ma znepokojila jedna veta. Ak ide o chybu prekladu (videné s dabingom), hlboko sa ospravedlňujem a pridávam piatu ranu, ale ak ide o správny preklad, potom sa hlboko ospravedlňujem, pretože som film precenil a jednu ranu uberám. Volím teda zaslúžený kompromis. Veta, ktorá ma zneistila je (SPOILER):"pekne som si to naplánoval"(KONIEC SPOILERU) Pretože ak je to pravda, ide skôr o sci-fi, než o thriller. Pevne ale verím, že význam je iba niekde stratený v preklade a nebudem si kaziť dojem z vynikajúceho filmu. Vrelo odporúčam!

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Na film som sa veľmi tešil. Dvaja z mojich obľúbencov vedľa seba! Ale.. No.. Kde začať..? Film nebol vysloveným sklamaním, ale mohlo to byť lepšie. Niečo tomu chýbalo. Ako keď po dlhej predohre koneče príde na rad ehm.. "podstata", ale pred vyvrcholením všetko odrazu skončí. Zakaždým, keď som už-už mal pocit, že sa dej začne uberať nejakým smerom, odrazu sa všetko zvrtlo na iný smer. Povedal som si "ok, tak pôjdeme týmto smerom". Ale nie. Opäť zmena smeru. Ako keby autori skúšali, čo na diváka zaberie, alebo ako keby chceli, aby si tam každý našiel to "svoje". Z 3D som mal dojem, ako keby bolo postprodukčné, ale letecké zábery na mesto boli i tak úžasné! Rovnako aj kamera prelietavajúca pomedzi mrakodrapy. Na Jeffovi bolo badať, že si to náramne užíval a ja som sa, napriek všetkým mínusom, slušne pobavil. Paradoxne mi však v pamäti neutkvú akčné scény, ale scény s "blondýnou" a "číňanom" :)

Seed (2012)

Filmík začína pekne: niekto ide niekam niečo zistiť/nájsť/vybaviť. Som zvedavý. Niečo toho muža totiž celý čas sleduje. A potom.. to vyšumí do prázdna.